Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Burun estetiği operasyonunun yapılabilmesi için, kas iskelet sisteminin yeterli ölçüde gelişimini sağlaması gerekiyor. Bundan dolayı, burun estetiği, çocuklar için uygun bir operasyon değildir. Çocuklarda ya da ergenlerde, burun estetiği uygulamasının yapılabilmesi için kemik gelişiminin tamamlanması gerekmektedir. Burun estetiğinde yaştan ziyade, kemik gelişiminin önemi ön plana çıkar. Hastanın özel durumu değerlendirilerek, anestezi alınmasında bir sakınca yoksa ve olası komplikasyonlara karşı bir risk taşımıyorsa, estetik cerrahi yapılabilir. ><18 yaş altı burun estetiği yapılır mı?> sorusunun yanıtı, evet yapılabilir, ancak önemli olan yaş değil, hastanın kemik ve kıkırdak yapısıdır.

Burun Ucu Kaldırma ve Burun Törpüleme

Burun estetiği operasyonları ile, bazı hastalar yalnızca burun ucunun kaldırılması yönünde talepte bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, burnunun ucu geniş olan kişiler için burun ucunun küçültülmesi işlemleri de yapılabilmektedir. Burun estetiğinde, burnun ucunun yükseltilmesi, dudak açısı ve burnun ucunun yüksekliği ayarlanarak, yapılabilmektedir.

Burun törpüleme işlemi ise, burnun sırt yüksekliğinin istenen yüksekliğe getirilebilmesi için uygulanabilen bir yöntemdir. Kemerli burunlarda, burun estetiğinin temeli törpüleme işlemidir. Burun kemeri, törpü için fazla yüksek olduğu takdirde kesilerek fazla kısmın alınması da söz konusu olabilir.

 

Ameliyatsız Burun Estetiği Mümkün mü?

Burun estetiği konusunda, ameliyatsız bazı metotlar tercih edilmektedir. Bununla birlikte, ameliyatsız burun estetiği uygulamaları, beraberinde bazı sorunları ve riskleri getirir. En çok tercih edilen ameliyatsız burun estetiği yöntemleri şöyle sıralanabilir:

Burun Dolgusu

Burun dolgusu, ameliyat istemeyen hastaların, çok fazla belirgin olmayan burun kemerlerinde estetik değişiklik talepleri için kullanılabilen yöntemlerdendir. Burun dolgusunda, burun kökünün dolgu maddeleri kullanılarak, burnun ucuna ve burnun sırt bölgesine dolgu yapılır, bu şekilde burnun daha düz görünmesi sağlanır ve kemerin belirginliği azaltılır. Ancak bu işlemde, kullanılan dolgu malzemeleri her ne kadar eskiye göre, daha güvenilir ve etkili olsa da, hastalarda çeşitli komplikasyonlara sebep verebilmektedir. Bu durumda oluşabilecek cerrahi sorunlar, azımsanacak türden değildir.

Burun Ucu Botoksu

Burun estetiğinde, ameliyatsız yöntemlerden bir tanesi de burun ucu botoksudur. Bu yöntemle, burnun dudakla birleştiği bölge olan uç kısma, botoks uygulanmaktadır. Botoks, kasa gevşetici bir etki yaptığı için burnun ucunda yükselme sağlanabilmektedir. Burun ucu botoksunun dezavantajı, kısa süreli bir çözüm olmasıdır. Bununla birlikte, her hasta ve her burun estetiği vakası için uygulanabilirliği, ciddi anlamda söz konusu değildir.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?