Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Terleme, hem özel yaşamda hem de iş yaşamında rahatsız edici olabilen, insanın kendine olan motivasyonunu kırabilen bir durumdur. Aşırı terleme sorunu ile karşı karşıya olan kişilerin, psikolojisini olumsuz olarak etkileyen bu durumla ilgili kullanılan bir teknik olan botoksla terleme tedavisi, en ideal çözümdür.

Botoksla Terleme Tedavisi Etkisini Nasıl Gösterir?

Botoks uygulaması, aşırı terleme problemine karşı kullanıldığında, terlemeye neden olan sinirlere yönelik bir işlem yapılır. Uygulama kapsamında, terlemenin yoğun olduğu bölgedeki sinir iletimi geçici bir süre ile durdurulur. Sinir iletiminin geçici bir şekilde durdurulması ile, rahatsız edici miktarda terin üretilmesi ve dışarı atılmasın da engellenmiş olur.

Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Terleme tedavisi teknikleri içinde, en etkili tedavilerden biri olan botoksla terleme tedavisinde ilk olarak bir test yapılır. Yapılan testin ardından, belirlenen noktalara botoks enjekte edilir. Terlemenin en sık görüldüğü koltuk altı bölgesinde yapılan botoksla terleme tedavisi uygulamaları, konforlu ve ağrının yaşanmadığı uygulamalardır. El terlemesi noktasında ise, el terlemesi neden olur sorusunun yanıtı, koltuk altı ve terlemenin yoğun yaşandığı diğer bölgelerdeki nedenler ile aynıdır. Tedavi uygulaması da yine botoks enjekte işlemi ile yapılır. Terleme botoks işleminde, tedavi öncesi uygulama yapılan bölgeye ağrı kesici kremler uygulanabilir. Botoksla terleme tedavileri sonrasında genellikle bir ilaç kullanılmamaktadır. Botoksla terleme tedavisi, genellikle 15 dakikadan kısa sürebilen, kısa bir işlemdir.

Terleme Tedavisi Etkisini Ne Kadar Süre Gösterir?

Botoks ile terleme tedavisi, ilk etkisini bir hafta içerisinde gösterir ve bu süreçte, terleme tamamen sona erer. Botoksla terleme tedavisi süreci etkisini 6 aya kadar sürdüren bir tedavi olmakla birlikte, yapılacak botoks sayısı ve metabolizmik parametrelere bağlı olarak, terleme üzerindeki etkisi 1 yıla kadar çıkabilir.

Botoksla terleme tedavisinin ardından, günlük yaşamınızdaki aktiviteleri olumsuz olarak etkileyen bir durum söz konusu olmamaktadır. Tedavinin ardından, denize ya da havuza girebileceğiniz gibi, fiziksel aktiviteleri de rahatlıkla yapabilirsiniz.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?