Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Bebeklerde olan kepçe kulak aslında bir kulak şekli bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Kepçe kulak halinde bebekler erken tedavi edilmediklerinde ise ileride psikolojik olarak etkilenmektedirler. Bebeklerde meydana gelmiş olan kepçe kulağın düzeltilmesi için kulak burun boğaz cerrahisine başvurmak gerekir. Daha sonra yapılacak olan otoplasti estetik müdahalesi sonucunda bebeklerde meydana gelmiş olan kepçe kulak tedavisi mümkündür. Otoplasti estetik müdahalenin amacı ise, daha doğal görüntüye sahip olan bir kulak kepçesi elde etmektir. Estetik operasyonu sırasında uygulanan bazı teknikler yardımı ile kulakta oluşmuş kepçelik giderilir ve kulak normal bir görüntüye sahip olur.

Bebeklerde Kepçe Kulak Nasıl Önlenir?

Bebeklerde oluşan kepçe kulak yapısının önlenmesi için doğar doğmaz önlemler almak gerekmektedir. Bebeklerde kepçe kulak genellikle doğumdan sonra anlaşılmaktadır. Kulak kepçesi anneden geçen bir organdır ve yeni doğan bebeklerde aşırı yumuşak yapıya sahip olmasından dolayı da bebekken kullanılabilecek bandaj ve bazı sargı yöntemleri yardımı ile kulak kepçesi olmanın önüne geçilebilir. Bu yüzden bu konuda da bilinçli olup erkenden önlem almak gerekmektedir.

Bebeklerde Kepçe Kulak Neden Olur?

Bebekler genel itibari ile anne karnında iken kulak kepçesinin tamamı oluşum gösterir. Doğduklarında is kulak kepçeleri tam anlamı ile oluşmuş olur.

Bebeklerde kepçe kulak oluşmasının nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Kulak kepçesinin kıvrımının yetersiz olması durumunda
  • Kulak kıkırdak yapısının aşırı bir şekilde gelişmiş olması
  • Bebek iken kulak kıkırdağının almış olduğu zarar
  • Son olarak genetik nedenlerden dolayı

Bebeklerin kulaklarında kepçelik meydana gelmektedir. Bunların önüne geçilmesi için bazı dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusudur. Erken müdahale haline bebeklerde meydana gelmiş olan kulak kepçelik durumu kısa ve hızlı şekilde düzelecektir.

Bebekler İçin Kepçe Kulak Bandı

Bebekler henüz yeni doğmuşken kulaklarında kepçelik olması halinde bazı doğal yöntemler ile bu durumun önüne geçilebilir. Kulak kıkırdak yapıları oldukça yumuşak bir yapıya sahip olduğu için bebekken kulakta yer alan kepçelik kulak bandı yardımı ile de giderilebilir. Yeni doğmuş olan bebekler ile 3 aşına kadar olan çocuklar kulak bandı kullanımı sağlayabilir. Fakat kulak bandı kullanmadan daha önce kesinlikle doktora başvurmak gerekmektedir. Doktorunda izin verdiği sürece eczaneler yardımı ile kulak bandına kolay bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Bebekler İçin Kulak Ameliyatı İdeal Yaş Nedir?

Genel itibari ile yeni doğmuş olan bebeklerin kulak yapılarının tam anlamı ile tamamlanması için 4 veya 5 yaşının beklenmesi gerekmektedir. Kulak kepçeleri tam anlamıyla oturmuş olan çocukların kulak ameliyatı olmalarında bir sakınca yoktur. Bu nedenle bebeklik döneminde yer alan kulak kepçelik durumunun düzeltilmesi için yapılan olan kulak ameliyatında en uygun yaş 6 yaş olmaktadır. Bu yaşta çocukların kulak gelişimleri tamamlandığı için cerrahi müdahaleye hazır duruma gelirler.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?