Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Botoks günümüzde sıkça bahsi geçen en popüler kozmetik uygulamalardan biridir.

Botoks (BOTOX) Nedir? Aslında günümüzde her ne kadar popülerliğini kozmetik alanda kazanmış gibi görünse de sağlıkla ilgili durumlarda tedavi edici olarak da kullanılan bir yöntemdir. Migren, aşırı terleme, mesane sorunları, kas rahatsızlıkları, bağırsak rahatsızlıkları ve hatta ameliyatsız kilo verme amacıyla bile botoks yöntemine başvurulmaktadır.

Botoks yaptırmadan önce birtakım anestezi etkisi yaratan kremler kullanılır. Uygulamanın yapılacağı bölge medikal solüsyonlarla dezenfekte edilir. Daha sonra botoksun yapılacağı alanlar kalem ile işaretlenir ve botoks iğneleriyle işlem uygulamaya konulur. Uygulama yapılan bölgelere 2 hafta sonra kontrol işlemi sağlanır.

Botoks, kasların enjeksiyon ile önce sınırlandırılması sonra ise bu kasların gevşetilmesidir. Kozmetik uygulama aracılığı ile yüze yapıldığında ciltteki kırışıklıkları ve çizgileri maksimum düzeyde azaltır. Alın bölgesine, kaş arasındaki çizgilere, kaz ayaklarına, boyun bölgesindeki kırışıklara, dudak üstündeki kırışıklıklara estetik görünüm amaçlı botoks yapılabilir. Dolayısıyla yüz germe ameliyatı yaptırmaya gerek kalmadan kişi gergin bir cilt görünümüne kavuşabilir. 3- 6 ay arasında tekrarlanması istenilen ideal görünümün sürmesi açısından gerekli olabilir.

Ancak bu uygulamanın kesinlikle “tıp alanında uzman” kişilerce yapılması gerekmektedir. Aksi durumda simetri olmayan bir görüntüye, kasların sarkmasına ve kişide donuk bir ifadeye sebep olabilir. İşlem doğru ellerde yapıldığı taktirde yan etkileri yok denecek kadar azdır.  Olası durumlarda ağrı, bulantı, bulanık görme, ağız kuruluğu gibi yan etkiler görülebilir.

Botoksun kilo verme amacıyla da kullanılan bir uygulama olduğunu belirmiştik. Özellikle mide botoksu son günlerin sıkça gündeme gelen konu başlıklarından biridir. Mide botoksu sırasında endoskopik bir yöntem kullanılır. Midenin belirli bölgelerine botoks enjekte edilir ve midenin boşalma süreci ve buna bağlı olarak hızlı acıkma süreci gecikir. Dolayısıyla iştah kapanır ve kilo verme süreci başlamış olur. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sağlıklı beslenmeye devam etmektir. Aksi halde karbonhidrat açısından zengin beslenme kilo alma sürecini tekrar hızlandıracaktır. Tüm diğer botoks uygulamaları gibi mide botoksu da etkisini maksimum 6 ay içinde kaybeder.

Doç. Dr. Serdar Yüce
Yazar
Doç. Dr. Serdar Yüce
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?