Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Kepçe kulak problemi bebeklikten başlayan bir sorundur. Çoğu zaman bu duruma dikkat edilmez. Ancak; kepçe kulak sorunu ciddi bir problemdir. Özellikle çocukların ilköğretim döneminde arkadaşları tarafından rencide edilmesine neden olabilmektedir. Çocukların bu estetik problemi onların sosyal yaşantılarına olumsuz etkiler bırakmaktadır. Bu nedenle; kepçe kulak sorununa erken müdahale edilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Kepçe Kulak Nedenleri

Bebeklerde kepçe kulak birçok nedenden kaynaklanabilir.

  • Kulak kepçe kıvrımındaki yetersizlik durumunda
  • Kıkırdağın bir biçimde zarar görmesi halinde
  • Kulak bölgesine alınan şiddetli bir darbe sonucunda
  • Genetik faktörlerle
  • Kulak kıkırdağının aşırı derecede gelişmiş olması durumunda

Bu ve benzeri durumlarla bebeklerde kepçe kulak sorunu meydana gelir.

Bebeklerde Kepçe Kulak Önlenir Mi?

Bebeklerde kepçe kulak durumunun önlenebilmesi mümkün. Bunun için ebeveynlere bazı görevler düşüyor. Bu konuda ebeveynlerin bilinçli olması ve erkenden önlem alması oldukça önemli. Bu önlemlerle ilgili bilgi edinilebilir ve uzman doktorlardan doğru tavsiyeler alınabilir.

Zira ilerleyen yaşlarda kepçe kulak sorunu psikolojik rahatsızlıklara neden olmaktadır. Kepçe kulak problemi genel olarak çocuklarda öz güven eksikliğine neden olmaktadır. Bu da çocuklarda ciddi ruhsal yaralanmalara neden olur. Kulak kıkırdağının ilk üç ayda belirli uygulamalarla düzeltilmesi mümkün.

  • Bu ilk üç aylık dönemde özel bandaj takılması önerilir.
  • Yine bu dönemde kulaklara sargı uygulaması da yapılabilir.

Bu gibi uygulamalar düzenli olarak yapılırsa kepçe kulak yatışacak ve gelişmekte olan kıkırdak doğru şekil alacaktır.

Bebek Büyüdükçe Kepçe Kulak Düzelir Mi?

Ebeveynlerin sıklıkla sorduğu sorulardan biridir. Bebek büyüdükçe kepçe kulak kendiliğinden düzelme göstermez. Belki biraz yatışmalar olabilir. Ancak; yukarıda da belirtildiği gibi bandaj ve sargı uygulaması ile kulağın doğru şekil alması mümkün olabilir. Eğer önlem alınmazsa ilerleyen yaşlarda kepçe kulak operasyonu ile tedavi gerekecektir. Bunun içinde çocuğun belli bir yaşa gelmesi gerekir. Uzmanlar en erken beş yaşından sonra kepçe kulak tedavisi önermektedir. Bu tedavi bir operasyon gerektirdiği için muayene sonrası doktorun kararıyla tedaviye başlanabilir.

Bebeklerde Kepçe Kulak İçin Kulak Bandı

Bebeklerde kepçe kulak için önerilen bantlar sıradan bantlar değildir. Özel bantlardır. Kulağın normal anatomisine dönmesine yardımcı olan ürünlerdir. Elbette, bu bantların kullanımına ilişkin doktorla görüşülmesi gerekir. Bu noktada, öncelikle bebek muayene ettirilir. Daha sonra eğer doktorun da tavsiyesi olursa bu bantlar kullanılabilir. Doktor önerisi ile bu bantlar eczanelerden ya da medikallerden temin edilebilir.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?