Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Meme dikleştirme; doğum sonrasında, ani kilo alımında ve ani kilo verilmesi durumunda, yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan, genel manada kadınların yaşadığı bir sorundur.

Memenin iç yapısında yer alan yağ dokunun dağınık olmasına ve koltuk altına kadar uzanmasına dayanan meme sarkması, ameliyatlı ve ameliyatsız olarak dikleştirilebilir. Yani, ameliyatsız meme dikleştirme mümkün mü, sorusuna verilmesi gereken cevap ‘evet’ şeklindedir.

AMELİYATSIZ MEME DİKLEŞTİRME YÖNTEMİ NEDİR?

Ameliyat olmadan meme dikleştirme için, spor tekniklerinin uygulanması gerekir. Çünkü; meme dokusu içerisindeki yağ kitlesinin dağılmasıyla sarkmaya başlayan meme yapısı, yağ kitlesinin düzenli hale getirilmesi ve göğüs bölgesinde toparlanmasıyla dikleşir.

Bu nedenle, memenin dikleşmesi için spor yapılması ve göğüs kaslarının harekete geçirilmesi gerekir. Ağırlık çalışmaları, bisiklet sürme, göğüs güçlendirme teknikleri, göğsün daha dik olması için yapılması gereken spor çeşitlerindendir.

AMELİYATSIZ MEME DİKLEŞTİRME NASIL YAPILMALIDIR?

Ameliyatsız meme dikleştirme için; yapılan sporlara, tüketim ürünlerine ve giyilen kıyafetlere dikkat edilmelidir. Göğüslerin yapısı, içerisindeki yağlardan dolayı şekil almaya fazla müsait haldedir. Bu durum, göğüslerin serbest kalması halinde sarkık şekil almasına ve bu şeklin kalıcı olmasına neden olacaktır.

Doğal olarak, göğüslerin dik durmasına ve şeklinin korunmasına uygun destek yapısına sahip iç çamaşırları giyilmelidir. Yapılması gereken bir diğer işlem, fazla yağlı besinler tüketmemektir.

Alınan kilolar sonucunda, meme içerisindeki yağ oranının artacak olduğu ve meme yapısının daha sarkık görüneceği bilinmelidir. Bunlara ek olarak, kullanılması gereken tek yöntem olan sporun; bırakılmadan, yaşam tarzına uyarlanarak ve disiplinli şekilde sürdürülerek yapılması gerekir.

AMELİYATSIZ MEME DİKLEŞTİRME NE KADAR SÜREDE SONUÇ VERİR?

İnsan vücudu, spor sonrası hemen şeklini belli eden bir donanıma sahip değildir. Aksine; sporun ne kadar etkili yapıldığı, beslenme ile nasıl desteklendiği, kişinin ne kadar istikrarla spor yaptığına göre vücuda yansıma süresi vardır.

 

Meme dikleştirmeyi spor sayesinde başarmak isteyen kadınlar, en kısa on gün sonra dikleşme görünümlerinin alınmaya başlandığını görecektir. Bu süre zarfında; göğüsteki gereksiz yağ oranının kendisini boşaltması, boşalan yap hücrelerinin yerine su depolanması ve sonrasında suyun da vücuttan atılmış olmasıyla dikleşmiş göğüs görüntüsü aşamaları yaşanır.

Hücre yapısı değerlendirildiğinde, on günden daha kısa sürede sonuç alınamayacaktır. Ayrıca, istikrarlı spor çalışmaları sonrasında en geç üç ayda göğüs dikleştirme sonuç verecektir.

Ameliyatsız Meme Dikleştirme Hakkında Neler Bilinmelidir?

Ameliyat yapılmadan, göğüs dikleştirmek isteyen kişinin kendi çabalarıyla sağlanan teknik hakkında bilinmesi şart olan ve dikkat gerektiren maddeler vardır.

Bu maddeler şöyledir:

  • Spor yapılırken doğrudan göğüs için çalışılması ve göğüs sıkılaştırmaya yönelik antrenmanların yapılması gerekir.
  • Göğüs içerisindeki yağ dengesi, beslenme yardımıyla dengelenmelidir.
  • Sporun devamlılığı, dik göğüs devamlılığı için şarttır.

Bu maddeleri bilen insanların, göğüs dikleştirmeyi ameliyat olmadan başarıyla gerçek hayata geçirebilecekleri söylenecektir.

Doç. Dr. Serdar Yüce
Yazar
Doç. Dr. Serdar Yüce
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?