Peeling nedir?

Kimyasal peeling piyasadaki en popüler girişimsel olmayan kozmetik prosedürler biridir. Kimyasal peeling en sık yüz cildinin görünümünü iyileştirmek için kullanılır, ancak aynı zamanda boyun ve ellerin cilt görünümünü iyileştirmek içinde kullanılabilir. Cildin yıpranmış olan üst tabakasının temizlenmesini ve alttan daha canlı, parlak tabakanın ortaya çıkmasını sağlar.

Peeling için uygun aday kim?

Aşağıdaki nedenlerin birinden dolayı rahatsızlık hissediyorsanız, kimyasal peeling işlemi için iyi bir aday olabilirsiniz:

*Akne ya da sivilce ile ilgili izler

*Yaşlanmaya bağlı cilt değişiklikleri

*İnce çizgiler ve kırışıklıklar

*Çiller

*Düzensiz cilt lekelenmesi

*Pürüzlü cilt ve pullu lekeler

*Yara izleri

*Güneşten zarar görmüş cilt

Kimyasal peelingin kalıcı bir çözüm olmadığına dikkat etmek önemlidir ve etkisinin olmadığı durumlar vardır. Örneğin, derin çizgiler, kırışıklıklar ve derin yara izleri peeling ile düzelmez. Bu sorunları tedavi etmek için daha invaziv işlemler en iyi seçenektir.

Peeling’in hedefleri nelerdir?

Yüzeyel kırışıklıklar, lekelenmeler, çiller ve izler gibi cildin üst tabakasını ilgilendiren problemlerde, yıpranmış olan cilt katmanlarının uzaklaştırılarak alttan daha canlı, parlak tabakaların ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.

Kaç tip peeling vardır?

Kullanılan kimyasallar fenol, trikloroasetik asit, alfa hidroksi asitlerdir. Üç tip peeling vardır: Yüzeyel (hafif, minimal sorunlar için), orta (pigment değişiklikleri, hafif-orta derecedeki kırışıklıklarda etkilidir ve cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlar) ve derin (şiddetli fotoyaşlanma gibi daha derin yerleşimli problemlerde) yapılır.

Peeling işlemi nasıl yapılır?

Kimyasal peeling işlemi cilt temizlendikten sonra üzerine peeling solusyonunun uygulanması ile yapılır. İşlem sonrasında nemlendirici ve güneşten koruyucu kremler uygulanır.

Peeling uygulama sıklığı nasıldır?

*Yüzeyel peelingler 2 hafta arayla 6-8 seans

*Orta derinlikte peeling 2 – 4 ay aralıklarla 2 – 4 seans

*Derin peeling için genelde tek seans yeterli olmaktadır.

İyileşme dönemi nasıl? Ne kadar süre istirahat gerekli?

Tüm kimyasal peeling tedavileri çok kısa da olsa bir iyileşme süresine sahiptir. Peelingin derinliğine göre farklı tablolar oluşabilir. Yüzeyel peeling sonrası kuru, hafif pullanma olurken, orta derece peeling kızarıklıklara neden olabilir. Derin peeling sonrası kabuklanma olabilir, ancak birkaç günde iyileşip cilt normal haline döner. Peeling sonrası güneşten korunmalı ve önerilen nemlendiriciler kullanılmalıdır. Ayrıca birkaç gün makyaj yapılmamalı, sıcak banyodan uzak durulmalıdır. Yüzeyel peelinglerde genellikle istirahat gerekmezken, orta ve derin seviye peelinglerde kabuklanma geçene kadar 5 – 7 gün istirahat gerekebilir.

Peeling komplikasyonları nelerdir?

Peeling sonrası komplikasyonlar nadir olup derinlik arttıkça oluşma ihtimali yükselebilir. Lekelenme, ekimoz, alerjik reaksiyonlar, uzun süren kızarıklık, iz oluşumu, enfeksiyon görülebilecek nadir komplikasyonlardır.

Ne zaman peeling kesin sonuçlarını göreceğiz?

Peeling sonuçları hemen işlem sonrasında görülecektir. Zamanla şişlikler ve kızarıklıklar azaldıkça iyileşmeye devam edecektir.