Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Çeşitli nedenlere bağlı olarak göğüslerde büyüme meydana geldiğinde pek çok farklı sorun da ortaya çıkabiliyor. Bunlar arasında günlük yaşamı en çok sıkıntıya sokan büyük göğüslere sahip olan kadınların yaşadığı  boyun ve sırt ağrılarıdır. Bu ağrılardan kaynaklı olarak çalışma hayatı sıkıntıya giren kadınların sayısı da bir hayli fazla! İşte böyle sorunlar meydana geldiğinde devreye meme küçültme ameliyatı giriyor ve memelere ameliyat ile ideal büyüklük rahatlıkla kazandırılabiliyor.

18 yaşını dolduran ve büyük göğüslerden şikayetçi olan her kadın operasyonundan rahatlıkla faydalanabilir. Ancak hastaların ameliyata engel bir sağlık sorununun olmaması gerekiyor. Tek bir ameliyat ile her iki göğse müdahale edilebiliyor ve göğüslere simetrik bir görünüm kazandırılıyor. Bu sayede hastaların yaşam konforlarının da bir hayli artığını söyleyebiliriz.

Ameliyatın genel anestezi altında gerçekleştirildiğini belirtmek gerekir. Acı ya da ağrı hissedilmesi mümkün olmadığından hastaların gönül rahatlığı ile ameliyat kararı alabildiklerini belirtelim. Fazla doku ve derinin çıkarılması prosedürü ile uygulanan meme küçültme ameliyatında meme ucunun ideal yere taşınması da gerekebilir. Bu nedenle ameliyat planlamasının hastaya özel olarak yapıldığını söyleyebiliriz.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Elbette ameliyatın nasıl yapıldığı kadar meme küçültme ameliyatı sonrası da merak ediliyor. operasyondan sonra bir günlük klinik istirahat gerekiyor. Sonraki gün taburcu işlemleri yapılıyor ve hastanın evine gitmesi mümkün oluyor. Ancak evde de bir süre dinlenmek gerektiğini unutmayın. Yaklaşık olarak bir hafta istirahat edilmesinin ardından iş hayatına geri dönülebilir. Fakat bir ay boyunca spor ve egzersiz yapılmaması, vücudu zorlayan hareketlerden kaçınılması da önem taşıyor.

Bu süre boyunca denize, havuza,  saunaya ya da hamama girilmemesi de dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor.  Ameliyattan sonra hafif düzeyde iz kalması gayet normaldir. Bu iz zamanla ten rengini alır ve görünümü de hafifler. İyileşme süreci boyunca göğüs bölgesine darbe almamaya dikkat etmelisiniz. Hafif düzeyde ağrı olması beklenen bir durumdur ancak doktorunuz tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaç kullanımı ile bu ağrının kontrol altına alınması mümkün oluyor.

Doç. Dr. Serdar Yüce
Yazar
Doç. Dr. Serdar Yüce
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?