Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Liposuction, yağ aldırma operasyonudur. Son zamanlarda çok rağbet gören cerrahi operasyonlardan biridir. Vücudun belirli bölgelerinde biriken yağı parçalayarak vakum prensibi ile çalışan cihazlar ile çekme işlemidir. Son zamanlarda çok rağbet görmesine rağmen yanlış bilinen bazı detaylar vardır. Bunlardan biride operasyonun bir zayıflama ile ilgili olmamasıdır.

Kaç Beden İnceltir?

Ameliyat sonrasında çok kısa bir sürede hızlı bir şekilde yaklaşık olarak dört beden incelmek mümkündür. Bu bir zayıflama ya da direk olarak kilo verdirme işlemi değildir, sadece teşvik edici özelliktedir.

Operasyon sonrasında doktor tavsiyelerine birebir uyulması gerekir. Uyulmaması durumunda zaman içerisinde operasyonun etkileri hızlı bir şekilde kaybolur, vücut eski haline kısa zaman içerisinde geri döner. Daha sonrasında kişiler belirli bir süre sıvı ve karbonhidrat oranı yüksek besinler tüketirse, liposuction işlemi daha kalıcı olur ve kilo verme gerçekleşir.

Lipostuction Kimlere Yapılır,KimlereYapılmaz?

Yağ aldırma işlemini yaptırmak için belirli başlı şartlar vardır. Bu şartlara uymayan kişilere liposuction işlemi kesinlikle önerilmez.

Bunlar şu şekildedir;

  • Liposuction için belirli bir yaş sınırlaması yoktur. Ancak beden gelişimini tamamlamayan kişilere yapılamaz.
  • Anesteziye karşı alerjik reaksiyonu olan kişilere yapılamaz.
  • Hamile olan veya yeni doğum yapan kişilere uygulanamaz.
  • Herhangi bir yaş sınırlaması olmasa da ileri yaştaki hastalara uygulanması kesinlikle tavsiye edilmez.

Liposuction ile Ne Kadar Yağ Alınr?

Bu işlem ile büyük oranda yağ aldırmak mümkündür. Kişinin yağ oranına göre tek bir seans sonrasında yaklaşık 8 ya da 10 kilo yağ alınabilir. Ancak bu kişinin 8 ya da 10 kilo arasında kilo kaybedeceği anlamına gelmez. Bu miktar sadece yağ oranı ile ilgilidir. Belirtilen miktar, insan vücudu için oldukça fazladır. Bundan dolayı tek bir seans için yağ miktarının yaklaşık olarak en fazla 3’te 2’si alınır.

Tehlikeli Midir?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi belirli riskleri vardır. Ancak bu riskler genel olarak hayati risk taşımaz. İşlem yapılmadan önce düzenli olarak kullanılan ilaçlar, hastalık geçmişleri hakkında detaylı olarak bilgi alınır. Bu gibi detayların doğru verilmesi durumunda operasyon sırasında herhangi bir sorun ile karşılaşma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Lipostuction Sonrası Tekrar Yağ Oluşumu Olur mu?

Liposuction işlemi sonrasında kilo alınabilir. İşlem sonrasında düzenli bir beslenme şekli oluşturulmalıdır ve spor ile desteklenmelidir. Bundan dolayı işlemler sonrasında doktor tavsiyelerine birebir uyulması gerekir. Yağ aldırma işlemi direk olarak yağ üretilen dokulara etki ettiğinden dolayı vücudun işlem gören kısmında yağlanma olma ihtimali diğer kısımlarına daha azdır.

Ancak liposuction yapılan kısımda kesinlikle yağlanma olmaz demek doğru olmayacaktır. Operasyon sonrasında kişiler bir gün içerisinde normal yaşantılarına geri dönebilirler. Ancak sonrasında devam eden süreçte yaklaşık 1 ay korse kullanılması gerekebilir. Bu yaklaşık 1 aylık olan süre tamamen iyileşme ve vücudun olması gerektiği şeklini alması süresidir.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?