Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Kepçe kulak ameliyatı estetik cerrahlar tarafından sıklıkla gerçekleştirilen operasyonlardan biridir. Kepçe kulak şekline sahip olanlar için büyük sorun olarak görülebilir. Bunun için de estetik operasyon yöntemi seçenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çok oluyor. Sağlık problemi olarak görülmeyen, acı ve sancılı bir süreci kapsamayan durumlar olsa da görüntü açısından kişisel rahatsızlık hissi oluşturabiliyor.

 

Günümüzde estetik müdahalelerin artması ve sürecin daha hızlı ilerlemesi kişileri  bu alana yönlendirebiliyor. Burun estetiği gibi kepçe kulak estetiği yolunu tercih edenler de her geçen gün artıyor. Psikolojik olarak kişide özgüven eksikliği hissi yaşatan kepçe kulak görüntüsü estetik ameliyatla çözümü mümkün oluyor.

 

Kepçe kulak estetik operasyonu için en erken dönem 4-6 yaş aralığı belirtiliyor. 4-6 yaş aralığı kulak gelişimi tamamlanmış oluyor. Bu sürecin ardından kulak estetiği kişiler için uygunluk oluşturuyor.

Kepçe Kulak Sebepleri Nelerdir?

Biyolojik sebeplere dayanan kepçe kulak şeklinde ana etken genetik faktörlerdir. Anne, baba gibi birincil derece yakınlardan genetik yollarla kişilere geçebiliyor. Genetik nedenlerden dolayı görülme olasılığı yüksek olan kepçe kulak durumuna nedenleri şu şekilde:

 

      Kulağın arkası kısmında bulunan kemik ile kulak kepçesinin arasında olağandan fazla açıklığın olması.

      Kulakta bulunan kıkırdak yapısının normale göre daha gevşek olması.

      Genel olarak kulağın üst kısmında bulunan kıvrımlı yapısının oluşmaması ve kulağın daha düz olarak görüntüye sahip olması.

 

Bu durumun nedenleri araştırılıyor olsa da şu an için kesin olarak bir tanı bulunmuyor.

Kepçe Kulak Sağlık Sorunu Yaratır Mı?

Kepçe kulak küçük yaşlarda çocuklardan yetişkin bireylere kadar pek çok insanda karşılaşılan durumlardan biridir. Bu durum yaş aralığı ne olursa olsun bazı bireyler için psikolojik sorunları beraberinde getirebiliyor. Bedeni ile barışık olmayan bireylerde zamanla özgüvensizlik ve depresyon belirtileri görülmeye başlıyor. Kepçe kulak da bu belirtilerin görülmesi ve kişide mutsuzluk hissi yaşatan durumlar arasında gösteriliyor.

 

Kepçe kulak fiziksel sağlık sorunlarına sebep olmaz. Daha ziyade psikolojik sorunları beraberinde getiriyor. Elbette her zaman bu durum yaşanılan coğrafyaya göre farklılık gösterir. Dünyanın bazı bölgelerinde kepçe kulak özellikle kadınlar için güzellik belirtisi olarak görülebiliyor.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Gelişen teknoloji estetik operasyonların daha hızlı yapılması üzerinde etkisini gösteriyor. Pek çok estetik ameliyat sağlık sorunlarına sebep olmadan başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Burada önemli faktör alanında uzman kişilere başvuruyor olmasıdır. Kepçe kulak ameliyatı başvuran kişiye göre farklılık gösteriyor. Genel hatlarıyla izlenen adımlar şu şekilde;

 

      Uygun ameliyat yöntemini belirlemek için ayrıntılı bir tetkik gerçekleştiriliyor. Bu işlemin ardından yaklaşık 45-90 dakika aralığında tamamlanacak ameliyat süreci gerçekleştiriliyor.

      Kulak estetiğinde kulak yapısı ve ameliyatı gerçekleştirecek doktorun kullandığı teknikler önem arz ediyor. Duruma göre kulak arkasından ya da ön kısmında ameliyat gerçekleştirilebiliyor.

      Genel olarak kullanılan yöntemlerde kulak kıkırdağının sahip olması gereken şekli vermek için kulak arkasında doğru konumlandırma işlemi yapılıyor. Bu işlemde kulak arkaya doğru şekilleniyor.

      Ameliyat sonrasında iyi bir bakım ile 1 ila 2 haftalık süreçte iyileşme olasılığı yüksek oluyor. Bu işlem kalıcı olup başarılı bir ameliyat ve iyileşme sürecinin ardından kepçe kulak durumu ortadan kalkıyor.

Doç. Dr. Serdar Yüce
Yazar
Doç. Dr. Serdar Yüce
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?