Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Karın bölgesi, yağ dokularının kendini en çok gösterdiği ve dolayısı ile, birçok insan için rahatsız edici durumların ortaya çıkabildiği bir bölgedir. Karın bölgesindeki yağ fazlalığı, deri fazlalığı, bunun dışında sarkıklık gibi sorunları ortadan kaldırmak adına son yıllarda en popüler tedavi modelleri içinde, karın germe operasyonları geliyor. Erkekler ve kadınlar için tercih edilen karın germe operasyonları, özellikle kadınlarda hamilelik döneminin ardından karın bölgesinde ortaya çıkan standart sarkmaların tedavisinde yoğun tercih edilmekte. Karın germe operasyonu ile fazla yağlar alınmakta ve karın bölgesinde düzleşme sağlanmaktadır. Göbek altındaki çatlaklar da, karın estetiği operasyonu ile yok edilir. Karın germe ameliyatı olmayı düşünenler için dikkate alınması gereken tavsiyeleri sıraladık.

Tam Karın Germe,Mini Karın Germe,Modifiye Karın Germe İçinden Hangisi Bana Uygun?

Abdominoplasti yani karın germe estetiğinde, birkaç farklı ameliyat modeli vardır. Bu teknikler içinde tam karın germe, modifiye karın germe ve mini karın germe seçenekleri yer alır.

Tam karın germe ameliyatında karın kaslarının sıklaştırılmasının yanı sıra göbeğin alt kısmında bulunan yağ ve deri birikintileri de alınabilir. Modifiye karın germede, sadece gevşek cilt ve zayıf karın kası konusunda şikayeti olanlar için uygulama yapılır. Mini karın germede ise yalnızca göbek deliğinin altındaki gevşek cilt ve kas konusunda zayıflık çekenler için uygulama yapılır.

Karın bölgesinde, ihtiyacınız hangi modele uyuyorsa, abdominoplastide seçiminizi ona göre yapmalısınız.

Ameliyata Hazırlanmak İçin Öncesinde Ne Yapmalısınız?

Her estetik operasyonda olduğu gibi, karın germe ameliyatında da operasyon öncesinde uymanız gereken birtakım kurallar mevcuttur. Hem uygulamanın sağlığı hem de sorunsuz ve hızlı bir iyileşme süreci için, bu uyarıları dikkate almalısınız.

  • Karın germe ameliyatından en az 3 hafta önce sigara kullanımı kesilmelidir
  • Ameliyattan en az 1 ay önce, aspirin gibi kan sulandırıcı özelliğe sahip ilaçların kullanımı kesilmelidir
  • Ameliyat öncesi dönemde su tüketimi arttırılmalıdır. İyi düzeyde su tüketimi operasyonun başarısını artırır.

Ameliyatın Ardından Neler Yapmalısınız?

Karın gerdirme ameliyatı öncesi dikkat edilecekler kadar, sonrası da önemlidir. Ameliyatın ardından hafif ağrı olsa da bu ağrı, ilaçla kontrol altına alınabilir türdendir. Ameliyatın içeriğine göre, hastanede birkaç saat kalabileceğiniz gibi, birkaç gün kalmanız da gerekebilir.

İlk etapta ayakta durma konusunda problem yaşamanız söz konusu olabilir ancak olabildiğince erken yürümeye başlamanız, adaptasyonunuz için iyi olacaktır

Ameliyat öncesi hislerinizin aynısına kavuşmak için birkaç hafta geçmesi gerekebilir. Operasyonun kapsamına göre birkaç hafta evde dinlenmeniz iyi olacaktır.

İyileşme sürecini hızlandırmanız için egzersiz yapmanız önemlidir. Egzersiz yapmak, aynı zamanda şişkinlikleri azaltma, pıhtılaşma riskini düşürme ve kasların daha güçlü olması için faydalı olacaktır. Egzersizde ölçülü olmalı, aşırıya kaçılmamalıdır.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?