Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Karın bölgesinde yağ, deri kaynaklı fazlalıklar, bunun yanı sıra sarkık yapılar insanı rahatsız edebilecek noktaya gelebilmektedir. Tıpta son yıllarda, karın bölgesindeki yağ sarkıklıklarını tedavi etme konusunda en etkili yöntemlerden birisi olan karın germe ameliyatı, başarı oranı çok yüksek operasyonlardır. Sarkmış olan karın görünümünü düzelten karın germe ameliyatları ile, göbek bölgesindeki yapılardan rahatsız olan kişiler, daha estetik bir karın görünümüne kavuşabilmektedir. Operasyonla birlikte, sarkıkların yok edilmesinin yanı sıra, göbeğin alt kısmında bulunan çatlaklar da ortadan kaldırılır.

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Abdominoplasti olarak da ifade edilen karın germe ameliyatı, karın ve göbek bölgesinde yapılan estetik operasyonlar içinde en etkili olan yöntemdir. Bölgesel olarak yağ ve deri dokusu kaynaklı sarkıklıkların en önemli nedenlerinden biri hamilelik sürecidir. Hamilelik sürecinin sona ermesiyle birlikte, karın bölgesindeki kas ve deri yapıları kısa süre içerisinde eski formuna dönemez. Normale dönme süreci, her kadında aynı şekilde ilerlemeyebilir, bu da estetik açıdan hoş olmayan görünümlere yol açabilir. Birden fazla doğum yapmış ya da hamilelikte, gereğinden fazla kilo almış kadınlarda göbek bölgesindeki şişkinliğin eski görünümüne dönmesi için, spor ya da özel diyet gibi uygulamalar yeterli olmayabilir. Bu noktada, karın germe ameliyatı en etkili sonucu veren uygulamadır.

Karın Germe Ameliyatı Tipleri Neler?

Karın germe ameliyatı, süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama olarak 3 ila 4 saat arasında sürmektedir. Karın bölgesinde gevşeklik, sarkma ya da benzeri sorunların, diğer vakalara göre daha hafif olduğu durumlarda, mini karın germe ameliyatları yapılmaktadır. Mini karın germe ameliyatlarının süresi, diğer ameliyatlara göre daha kısadır. Ameliyatın, tam ya da mini karın germe ameliyatı olması noktasında en belirleyici faktörler bölgedeki deri fazlalığı, karın bölgesinin alanı, karın bölgesinden yağ alımı yapılıp yapılmayacağı, uygulanacak dikiş tekniği ve kasların durumudur. Tam ya da mini karın germe ameliyatlarında, ağrılı bir işlem olup olmayacağı da merak edilen konular arasındadır. Operasyon, genel anestezi altında yapılmaktadır ve bundan ötürü, karın germe ameliyatı sırasında ağrı söz konusu olmamaktadır.

Karın Germe Operasyonun Ardından İyileşme Süresi

Karın germe operasyonlarının ardından iyileşme süresi, ameliyat koşullarına bağlı olarak değişmektedir. Karın germe operasyonuna giren hastalar, hastanede 1-2 günlük bir bakım sürecinin ardından taburcu olmaktadır. Bu sürecin ardından ise, karın bölgesini korumak adına özel bir korse giyilir. Korsenin, bir aya kadar düzenli bir şekilde kullanılması, karın germe işlemindeki başarının artmasını sağlayan önemli bir etkendir. Karın germe ameliyatının ardından genellikle birkaç saatin ardından, yardımla yürünebilir. Operasyondan 2-3 gün sonra ise, evinizde banyo yapabilir ve günlük fiziksel aktivitelerinizi yapabilirsiniz

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?