Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Estetik sonrası burun çökmesi her operasyon sonrası görülmez. Oldukça nadir olarak görülen burun estetiğinde düşme durumu genelde büyük ameliyat işlemlerinin ardından görülebiliyor. Estetik operasyonu sırasında burunda kemikler ve kıkırdak desteği yeterli oranda sağlanamazsa düşme durumu yaşanabiliyor. Burun estetiği sonrasında düşme yaşansa dahi çok ufak çökmeler olarak görülüyor.

 

Estetikli burun çökmesi durumunda ise alternatif tedavi yöntemleri ile düzeltilmesi mümkün oluyor. Bunun için ameliyatlı bölgenin iyileşmesinin ardından “doğranmış kıkırdak” adı verilen yöntemle tedavi edilebiliyor. Ancak bu işlem için burnun tamamen iyileşmesi önemli olan detaydır.

Doğranmış Kıkırdak Tekniği Nedir?

Doğranmış kıkırdak tekniği ameliyatsız gerçekleştirilen estetik operasyonlardan biridir. Burun estetiği sonrası nadir olarak görülen burun ucunda çözme durumlarında çözüm olarak kullanılan uygulamadır. Cerrahi müdahaleye gerek duyulmaksızın enjeksiyona dayalı tedavi yöntemi olarak da dikkat çekiyor. Bu tekniğin yetersiz kaldığı durumlarda ise ameliyatlı düzeltme operasyonu da burun çökmesi durumlarında görülebiliyor.

Estetikli Burun Çökmesinin Görüldüğü Durumda Ne Yapılır?

Burun ameliyatı sağlık problemleri ile zorunlu kılındığı gibi estetik görüntü açısından hasta tercihine göre de gerçekleştirilebiliyor. Sebep ne olursa olsun burun ameliyatının ardından nefes alamama sorunu yaşanmaması gerekiyor. Başarılı bir operasyon sonucu bu şekilde sorunlar yaşanmaz ancak bazı anlarda çok nadir olarak ortaya bu problem çıkabiliyor. Bunlardan en çok rastlananlar burun ucu çökmesidir.

Burun ucu çökmesi estetik görüntüyü bozmasının yanı sıra nefes almakta güçlük oluşturabiliyor. Ameliyat sonrası bu şikayetle doktora başvuran hastalar için etkili ve çözüm olabilecek yöntemlerden ilki cerrahi müdahale olmayan tedavi yöntemleridir. Ameliyatsız yöntemlerin yetersiz kaldığı noktada diğer yöntemlere başvuruluyor.

Ameliyatlı düzeltme operasyonlarında da işlem çok zorlu geçmeyebilir. Çökmeye sebep olan semptomların tespitinin ardından nasıl bir düzeltme işlemi gerekli ise o uygulanıyor.

Estetikli Burun Çökmesini Neden Yaşanır?

Estetik operasyonları alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirildiği takdirde başarılı sonuçlar veriyor. Özellikle son zamanlarda burun estetiği en çok tercih edilen yöntemler olmasından dolayı herkes tarafından gerçekleştirilebilir algısı olabiliyor. Ancak estetik operasyonları doktorlar tarafından uygulanmadığında ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebiliyor.

Burun estetiğinin başarılı bir şekilde geçmesine rağmen iyileşme sürecinde burunda çökme yaşandığı örneklere rastlanıyor. Bu durumun çok az rastlandığı ve her ameliyat sonrası burun estetiğinde çökme sorunu yaşanmadığı belirtiliyor. Nadir de olsa yaşandığı durumlarda ise başlıca sebepleri şu şekilde;

      Ameliyat uzman kişiler tarafından yapılmadığında,

      Ameliyat esnasında burun estetiği yeterli oranda kemikle desteklenmediğinde,

      Ameliyat esnasında sırtın fazla alındığı durumlarda,

      İşlem sonrası buruna darbe alındığında.

 

bu durumlar burun estetiğinde çökme yaşanmasına örnek durumlar. Olası bir estetikli burunda çökme ya da farklı bir hassasiyet oluşturacak durumların yaşandığı anda doktorların uygun bir tedavi yöntemi bulunabiliyor. Hangi durumda nasıl bir tedavi yapılacağına yapılan tetkikler sonucunda karar veriliyor. Ve bu kontrollerin ardından kısa süreli ameliyatlı ya da ameliyatsız müdahale ile tedavi mümkün olabiliyor.

 

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?