Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Burun estetiği, rinoplasti olarak da ifade edilen bir operasyondur. Anestezi altında ağrısız bir şekilde gerçekleştirilen burun estetiği operasyonu, burunun fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için ya da estetik açıdan istenen burun yapısına kavuşmak için tercih edilebilir. Estetik işleminin ardından iyileşme süreci hassastır ve rinoplasti işleminin ardından en çok merak edilen konulardan biri de estetikli burun darbe olursa ne olur sorusunun yanıtıdır. Burun estetiği nedir, estetikli burun darbe alırsa ne olur gibi soruların yanıtlarına bakalım.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiğinin yapılması iki yöntemden oluşmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

      Kapalı Teknik

      Açık Teknik

Her iki teknik kendi içinde farklı avantaj ve dezavantajlar barındırmaktadır. İyileşme sürecinin uzunluğu, doktorun görüş açısı ve farklı etkenlere göre açık ya da kapalı burun estetiği işlemi tercih edilebilir.

Estetik Yaptırma Yaşı Var mı?

Estetik operasyonlar, 17-18 yaşın doldurulmasıyla birlikte ve vücut gelişimlerini tamamlama şartıyla yaptırmak istenen kişilere uygulanabilir bir tedavidir. Plastik cerrahi, çocuklara uygun bir tedavi yöntemi değildir. Çeşitli nedenlerden ötürü, burun estetiği 18 yaş altındaki çocuklar için de yapılabilmektedir. Burnun gelişimini tamamlaması, rinoplasti işleminin yapılabilmesi için yeterlidir.

Estetikli Burun Darbe Alırsa Ne Olur?

Burun ameliyatı olan kişilerin en çok dikkat etmesi ve göz önünde bulundurması gereken konulardan biridir. Burun yapısına alınan travmalar, hafif el çarpmaları ya da darbeler yüzünden buruna uygulanan tedavide bozulma meydana gelmemektedir. Fakat burunda yaşanan bu durumların sert olması durumunda burunun şeklinde bozulmalar meydana gelebilmektedir.  

Burun estetiği sonrasında burnun darbe alması istenmeyen bir durumdur. Darbenin şiddetinin yüksek olması durumunda, doktor kontrolü gerekmektedir. Ağrı, kanama ve diğer semptomlar  yakından takip edilmelidir. Belli durumlarda, ek bir operasyon ile burun estetiğinde istenen yapıya kavuşmak mümkündür.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?