Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Estetik operasyonlar tıptaki gelişmeler ile oldukça basit hale gelmiştir. Bu estetik türlerinden biri de burun estetiğidir. Geçmiş yıllarda her ne kadar zorluklarla dolu olsa da günümüzde çok basit ve iyileşme süresi kısa estetik türüdür. Zamanlama olarak ise kişinin kendini hazır hissetmesi ilk kuraldır. Bir birey hem görüntü hem sağlık için yapılan bu operasyonda ilk kural doğru doktor ve doğru zamanlamadır.

Burun estetiği kapalı rinoplasti ve açık rinoplasti olmak üzere iki farklı yöntem ile yapılmaktadır. İki yöntem tamamen birbirinden farklıdır. Kişinin burun içerisinde bulunan kıkırdak miktarı, geniz eti durumu ve nefes sorunu sıkıntısı dikkate alınarak yöntemlerden biri tercih edilir. Birçok merkez burun estiği dışında birçok estetik türünü gerçekleştirir.

Kapalı Rinoplasti

Kapalı rinoplasti burnun uç kısmından girilerek deri kaldırmadan yapılan operasyondur. İşlem durumuna göre açık rinoplastiden daha kısa sürede tamamlanır. Aynı zamanda işlem sonrası iyileşme süresi de kısadır. İlgili estetik operasyon sonrasında burunda ve yüzde şişlik morluk azdır. Genellikle son dönemde en çok tercih edilen burun estetik ameliyatı yöntemi kapalı rinoplastidir.

Açık Rinoplasti

Açık rinoplasti, burun derisinin tamamının kaldırılması ile yapılan operasyondur. Diğer kapalı rinoplastiye göre daha uzun süreli bir işlemdir. Bu nedenle de tüm burun içerisinde yer alan kıkırdak doku, içine yerleştirilecek doku ve derinin tekrar kapatılması işlemini kapsar. Öte yandan açık rinoplastide önceden yapılan hazırlık ile burun şeklinin verilmesi de süre alır. İyileşme süresi 1 aya yakın sürmektedir. Her bireyin kendine has bir yapısı olduğundan ortalama bir süre verilir. Birçok kişi daha kısa ya da daha uzun sürede iyileşebilir.

Burun Estetiği Öncesi Hazırlık Nasıl Yapılmalıdır?

Burun estetiği işlemi sadece görüntü, ya da sağlık açısından gerekli olduğundan yapılabilir. İsteyen her birey istediği şekilde burnunun şeklinde işlem talep edebilir. Uzman bir estetik cerrah tarafından yapılan inceleme sonrası kişi kendini hazır hissettiğinde operasyon yapılır.

Burun estetiği öncesi;

  • Operasyon için gerçekten istekli ve hazır olmak,
  • Operasyon öncesi ve sonrası yapılması gerekenleri bilmek,
  • Alanında uzman bir doktora hatta birkaç doktora muayene olmak, (genellikle bu muayeneler ücretsiz yapılmaktadır)
  • Her türlü operasyon için uzman bir ekibe sahip donanımlı bir hastane bulmak

Burnun doktor tarafından belirlenen şeklin incelenmesi gereklidir.

Estetik Operasyon Çeşitleri

Estetik operasyonlar birçok farklı alanda gerçekleşir. Saç ekimi, göğüs büyütme, küçültme, bölgesel zayıflama, burun estetiği, el ayak estetikleri şeklinde sıralanır. Tüm bu operasyonlar birçok alanda farklı hastanelerde yapılmaktadır.

Son günlerde ise estetik klinik ve merkezlerde operasyonlar yapılmaktadır. Bu operasyonlar için genellikle ilk muayeneler ücretsiz olarak gerçekleşir. Klinik tercihinde ise hem doktorun uzmanlık alanı hem de kliniğin genel ekip ekipman durumu dikkate alınmalıdır.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?