Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Burun Ameliyatı İçin En Uygun Mevsim Hangisi? Teknolojinin gelişmesi, özellikle sağlık sektöründe bir nevi çağ atlanmasını sağlamış; çoğu işlem sonrası uzun ve acılı süreçler artık tarih olmuştur. Çoğu operasyon, hastanın 1 gün içinde günlük yaşamına dönebileceği kadar basit hale gelmiştir. Özellikle estetik operasyonlarda yaşanan gelişmeler yaşanabilecek komplikasyonları minimuma indirmiştir.

1) Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?

Burun estetiği, hastadaki şekil bozukluklarının düzeltilmesini sağlayan cerrahi işlemdir. Bu işlem, estetik görüntü sağlanmak amacıyla yapılabileceği gibi aynı zaman da nefes problemleri ve kıkırdak eğrilikleri gibi sorunları için de uygulanmaktadır.

2) Burun Estetiğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun estetiği olmaya karar verenler için en önemli faktör doktor seçimidir. Günümüzde hala birçok kişi sadece uygun fiyatlı olduğu için alanında yeterli deneyime sahip olmaya doktorları seçmekte ve ameliyat sonrası çokça sorun yaşamaktadır. Unutulmamalı ki ne kadar kolay görünse de burun estetiği de bir ameliyattır ve uzman olmayan ellerde ameliyat sonrası komplikasyonların görülme ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle doktor seçimini doğru yapmak burun estetiği için en önemli faktörlerden biridir. Doktorunuzun sizi çok iyi anladığından ve doğru yönlendirdiğinden emin olmanız çok büyük bir önem taşır.

3) Burun Ameliyatı İçin En Uygun Mevsim

Burun ameliyatı yaptırmaya karar verenlerin en çok merak ettikleri konulardan biri de bu ameliyat için hangi mevsimin uygun olduğudur. Günümüzde her mevsim yapılabilen bu ameliyat için doktorlar kişinin sağlık durumu, varsa alerjileri gibi faktörleri göz önünde bulundurarak en uygun zamanı belirlemektedir. Yaz mevsiminin de kış mevsiminin de operasyon sonrası kişiye göre değişebilen olumlu ve olumsuz sonuçları bulunmaktadır.

Ameliyat sonrası bir süre nefes almada zorluk, hapşırma isteği, kaşıntı ve göz çevresinde morarma gibi olumsuzluklar görülmektedir. Kış aylarında ameliyat olunduğunda ödem ve morluk gibi etkiler azalmakta ancak olası bir hastalık durumunda zaten hassas olan burun daha da hassaslaşmakta ve tıkanıklık, alerji gibi durumlar kişiyi daha fazla etkilemektedir. Yaz aylarında ise artan sıcaklık ve nem ile birlikte ödem, kanama ve morluk riski artmakta ancak ameliyat için bir engel teşkil etmemektedir. Yaz aylarında ameliyat olanlar için en önemli şey ameliyat sonrası burnu özellikle güneş ışınlarından korumaktır. Doktorlar özellikle alerjik yapıdaki kişilerin bahar aylarında ameliyat olmasını önermemektedir.

4) Burun Ameliyatı Süreci

Yıllardır yapılmakta olan burun ameliyatı, özellikle teknolojinin gelişmesi ve bu alanda uzmanlaşan doktor sayısının artmasıyla daha da kolay hale gelmiştir. Bir kaç saat içinde tamamlanan burun ameliyatı sonrası kişi, isteğe bağlı olarak geceyi evinde geçirebilmekte ve günlük yaşantısına dönebilmektedir.

5) Burun Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun ameliyatı sonrası, yapılan operasyonun çeşidine bağlı olsa da genel olarak aynı takvim üzerinde devam etmektedir. İlk birkaç gün içerisinde tamponu çıkarılan hastanın birinci haftasında alçısı, ikinci haftasında bandajı çıkarılmaktadır. Bandajın da çıkarılmasıyla hasta günlük hayatına dönebilmektedir. Operasyon sonrası hassas olan burnu bir süre özellikle güneş ışığı, darbe, grip ve sert hapşırma gibi etkilerden korumak çok ama çok önemlidir.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?