Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

İdeal ölçülerden daha büyük memelere sahip olan kadınlar için uygulanan ve memenin daha küçük bir form kazanması için gerçekleştirilen ameliyat meme küçültme estetiği olarak adlandırılır. Meme küçültme estetiği ülkemizde de sık yapılan estetik ameliyatlar arasında yer alıyor. Özellikle büyük göğüsler nedeniyle sırt ağrısı, bel ağrısı, mantar, pişik gibi sorunlar yaşayan kadınların tüm bu sorunlarından kurtaran bir estetik ameliyat olması da önem taşıyor. Meme küçültme ameliyatı sayesinde kıyafet bulmakta zorlanma, omuzlarda ağrı hissetme gibi şikayetler de ortadan kalkıyor.

Kimler Meme Küçültme Estetiği Yaptırabilir?

Göğüslerinin büyük olmasından şikayet eden ve çeşitli psikolojik ya da fizyolojik sıkıntılar yaşayan herkes meme küçültme ameliyatı yaptırabilir. Ancak ameliyata engel bir sağlık sorununun olmaması gerektiğini de belirtmek lazım. Aynı zamanda hamilelik ve emzirme döneminde de meme küçültme estetiği yaptırılamıyor.

Ankara Meme Küçültme Ameliyatı

Ameliyat öncesinde planlama yapmak için müdahale edilecek bölge çizgilerle belirlenir. Ardından hastaya genel anestezi uygulanır. Fazla meme dokusu ve fazla meme derisi  kesi uygulanarak çıkarılır. Aynı zamanda meme başında da bir miktar küçültme yapılması gerekebilir. Bunun için meme başı bölgesine de kesi uygulanabiliyor. Memelerin daha  dik ve daha küçük bir görünüm sunması için gerekli tüm müdahaleler yapıldıktan sonra dikiş uygulaması yapılarak kesi uygulanan yerler kapatılır. Kimi durumlarda meme küçültme estetiği ile birlikte liposuction uygulamasından da faydalanılabilir. Liposuction ile memedeki fazla yağ dokusu dışarıya çıkarılır. Ardından memenin daha dik ve daha küçük bir form kazanması için şekil verilir.  Genel anestezi sayesinde hastalar tüm bu işlemler esnasında herhangi bir acı ya da sızı hissetmez. Ameliyat 3 ila 4 saat arasında tamamlanıyor. Farklı bir ameliyatın da uygulanması durumunda bu süre uzayabilir.

Meme Küçültme Estetiğinin Riskleri Neler?

Her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatında da enfeksiyon riski bulunur. Bu riskin minimum seviyeye çekilmesi için antibiyotik ilaç kullanımı gerekir. Aynı zamanda hijyen koşullarına dikkat edilerek enfeksiyon riskinin azaltılması sağlanabiliyor. Kanama olması yine bir diğer risk olarak karşımıza çıkıyor. Her ameliyat sonrasında kanama riski de bulunur. Ameliyattan sonra ilk 3 gün boyunca kese uygulanan yerden hafif düzeyde, lekelenme şeklinde kanama olması son derece normal bir durumdur. Ancak kanamanın daha fazla olması durumunda derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Doku iyileşmesinin memelerden birinde daha hızlı olması gibi çok ender yaşanan durumlarda asimetrik meme görünümü ortaya çıkabilir. Aynı zamanda meme bölgesinde bir deforme görünüm de oluşabilir. Ancak bu tür sorunlar revizyon ameliyatları ile düzeltilebilir. Bu nedenle hastaların endişe etmesine gerek kalmıyor.

Meme Küçültme Estetiğinden Sonra İyileşme Süreci Nasıl?

 

 

Ankara meme küçültme estetiğinin ardından bir gün klinik istirahat gerekebilir. O zaman hastalarımızın kendini iyi hissettiği durumlarda aynı gün taburcu da
edebiliyoruz. Olacak bir hafta boyunca evde istirahat edilmesi gerektiğini bilmenizde fayda var. Bu süre boyunca ağır fiziksel hareketlerden kaçınmak gerekiyor. Aynı zamanda bir ay boyunca spor ve egzersiz yapılmaması da rahat bir iyileşme dönemi yaşanması için önem taşıyor. Bu süre boyunca sauna ve hamam gibi ortamlara gitmemelisiniz. Ameliyatın ardından bir 2 hafta boyunca destekleyici sütyen kullanımı gerekiyor. Bu sayede ameliyat ile memelere kazandırılan şeklin kalıcı olması sağlanıyor. Elbette iyileşme dönemi boyunca göğüs bölgesine hiçbir darbe almamakta  memelere kazandırılan şeklin kalıcı olması için çok büyük önem taşıyor. Ameliyatın ardından 3 gün sonra pansuman yapılması gerekiyor. Kontrollere ne

kadar sıklıkla gideceğini doktorunuz tarafından size bildirilecektir. İyileşme döneminde hafif morluk ve ödem olması normal bir durumdur. Morluk ve ödem 1 ila 2 hafta sonrasında kendiliğinden azalarak ortadan kalkar. Bu nedenle endişe edilecek bir durum olmadığını belirtelim. Hafif ağrı yaklaşık 1 ay boyunca yaşanabilir. Ağrı kesici ilaç kullanımı ile günlük hayatınızı etkilemesini engelleyebilirsiniz.

Hemen Ara Whatsapp