Ankara Kimyasal peeling piyasadaki en popüler girişimsel olmayan kozmetik prosedürler biridir. Kimyasal peeling en sık yüz cildinin görünümünü iyileştirmek için kullanılır, ancak aynı zamanda boyun ve ellerin cilt görünümünü iyileştirmek içinde kullanılabilir. Cildin yıpranmış olan üst tabakasının temizlenmesini ve alttan daha canlı, parlak tabakanın ortaya çıkmasını sağlar.

Ankara Kimyasal Peeling için uygun aday kim?

Aşağıdaki nedenlerin birinden dolayı rahatsızlık hissediyorsanız, Ankara kimyasal peeling işlemi için iyi bir aday olabilirsiniz:

 • Akne ya da sivilce ile ilgili izler
 • Yaşlanmaya bağlı cilt değişiklikleri
 • İnce çizgiler ve kırışıklıklar
 • Çiller
 • Düzensiz cilt lekelenmesi
 • Pürüzlü cilt ve pullu lekeler
 • Yara izleri
 • Güneşten zarar görmüş cilt

Kimyasal peelingin kalıcı bir çözüm olmadığına dikkat etmek önemlidir ve etkisinin olmadığı durumlar vardır. Örneğin, derin çizgiler, kırışıklıklar ve derin yara izleri peeling ile düzelmez. Bu sorunları tedavi etmek için daha invaziv işlemler en iyi seçenektir.

Ankara Peeling’in hedefleri nelerdir?

Yüzeyel kırışıklıklar, lekelenmeler, çiller ve izler gibi cildin üst tabakasını ilgilendiren problemlerde, yıpranmış olan cilt katmanlarının uzaklaştırılarak alttan daha canlı, parlak tabakaların ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.

Kaç tip peeling vardır?

Kullanılan kimyasallar fenol, trikloroasetik asit, alfa hidroksi asitlerdir. Üç tip peeling vardır: Yüzeyel (hafif, minimal sorunlar için), orta (pigment değişiklikleri, hafif-orta derecedeki kırışıklıklarda etkilidir ve cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlar) ve derin (şiddetli fotoyaşlanma gibi daha derin yerleşimli problemlerde) yapılır.

Ankara Peeling işlemi nasıl yapılır?

Kimyasal peeling işlemi cilt temizlendikten sonra üzerine peeling solusyonunun uygulanması ile yapılır. İşlem sonrasında nemlendirici ve güneşten koruyucu kremler uygulanır.

Peeling uygulama sıklığı nasıldır?

 • Yüzeyel peelingler 2 hafta arayla 6-8 seans
 • Orta derinlikte peeling 2 – 4 ay aralıklarla 2 – 4 seans
 • Derin peeling için genelde tek seans yeterli olmaktadır.

İyileşme dönemi nasıl? Ne kadar süre istirahat gerekli?

Tüm Ankara kimyasal peeling tedavileri çok kısa da olsa bir iyileşme süresine sahiptir. Peelingin derinliğine göre farklı tablolar oluşabilir. Yüzeyel peeling sonrası kuru, hafif pullanma olurken, orta derece peeling kızarıklıklara neden olabilir. Derin peeling sonrası kabuklanma olabilir, ancak birkaç günde iyileşip cilt normal haline döner. Peeling sonrası güneşten korunmalı ve önerilen nemlendiriciler kullanılmalıdır. Ayrıca birkaç gün makyaj yapılmamalı, sıcak banyodan uzak durulmalıdır. Yüzeyel peelinglerde genellikle istirahat gerekmezken, orta ve derin seviye peelinglerde kabuklanma geçene kadar 5 – 7 gün istirahat gerekebilir.

Peeling komplikasyonları nelerdir?

Peeling sonrası komplikasyonlar nadir olup derinlik arttıkça oluşma ihtimali yükselebilir. Lekelenme, ekimoz, alerjik reaksiyonlar, uzun süren kızarıklık, iz oluşumu, enfeksiyon görülebilecek nadir komplikasyonlardır.

Ne zaman peeling kesin sonuçlarını göreceğiz?

Peeling sonuçları hemen işlem sonrasında görülecektir. Zamanla şişlikler ve kızarıklıklar azaldıkça iyileşmeye devam edecektir.

Kimyasal Peeling Öncesinde ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kimyasal peeling işlemi itina ile yapılması gereken bir uygulamadır. Bu işlemin yapılabilmesi için kesinlikle cildin çok temiz olması gerektiğini belirtelim. Cildin sadece makyajdan değil, çeşitli kremlerden, toniklerden ve benzeri kozmetik ürünlerden de tamamen arındırılmış olması gerekiyor. Cildin temiz olması istendiğinde hastalar genellikle sadece makyaj yapmadan kliniğe geliyor. Ancak cilt yüzeyinde güneş koruyucu kremin bile olmaması lazım. Bu yüzden kimyasal peeling öncesinde özellikle cilt temizliğine dikkat edilmelidir. Uygulama sonrasında ise cildin dış etkenlere açık bir hale geldiğinin unutulmaması lazım. Çünkü ölü hücreler tamamen ciltten arındırılmış olur. Güneşten hava kirliliğine kadar her türlü dış etkene karşı cilt daha savunmasız bir form kazanır. Bu yüzden uygulama sonrasında cilde çok nazik davranılması ve yüksek koruma içeren güneş kremlerinin mutlaka kullanılması gerekir. Aynı zamanda 1 hafta boyunca düzenli olarak su bazlı nemlendirici krem kullanımı da önem taşıyor.

Ankara Kimyasal Peeling ile Neler Tedavi Edilemez?

Ciltteki gevşemeler ve sarkmalar maalesef kimyasal peeling ile tedavi edilemez. Hastaların büyük bölümü en az 10 yaş gençleşmeyi bekliyor olsa da kimyasal peeling ile bu mümkün değildir. Yaşlanma belirtileri olan göz kapağı düşüklüğü, dudak kenarlarının aşağı yönlü eğilmesi, ciltteki derin kırışıklıklar bu işlemle ortadan kaldırılamaz. Sadece çok hafif kırışıklıklar ve ciltte oluşan çok küçük çukurlar üzerinde etkilidir ve bu görünümleri ortadan kaldırabilir. Ancak ciltte yaşlanma ile birlikte meydana gelen sarkmaları tamamen ortadan kaldırmasını beklemeyin. Daha genç görünüm sunmasının nedeni ise cildi ölü hücrelerden tamamen arındırması ve daha sağlıklı görünmesini sağlamasıdır.

Hangi Durumlarda Kimyasal Peeling Uygulanamaz?

Ciltte uçuk, açık bir yara bulunuyorsa bu işlem yapılamaz. Aynı zamanda enfeksiyon mevcutsa, derin güneş yanıkları bulunuyorsa, çizikler ya da cilt tahrişleri mevcutsa maalesef bu işlem için beklemeniz ve iyileşmeniz gerekir. Herhangi bir nedenle ciltte soyulma meydana gelmişse yine kimyasal peeling uygulaması yapılamaz. Tüm bunlarla birlikte roaccutane tedavisi görenler ya da yakın bir zamanda bu tedaviyi yaptırmış olanlara da kimyasal peeling uygulaması yapılamıyor.

Oluşabilecek Komplikasyonlar

Estetik ameliyatlar sonrası bir takım komlikasyonlar yaşanabiliyor. Bunların başında hematom denilen ve halk arasında kanama olarak bilinen sorun geliyor. Ameliyat sonrası damarlarda oluşan çatlaklardan oluşan kanama, özellikle uygulamayı takip eden erken dönemde sık karşılaşılan bir komplikasyondur. Cerrahi ameliyatlar ve estetik uygulamalar sonrası yaşanan komplikasyonlardan bir diğeri ise sinir hasarıdır. Uygulama sinire baskı yaparcak şekildeyse kişide hissizlik ve uyuşma görülmektedir.

Enfeksiyon, en yaygın komliklasyondur. Özellikle dezenfekte edilmeyen medikal cihazlar, hijyenik olmayan ortamlar ciddi enfeksiyonlara neden oluyor. Aynı şekilde operasyon sonrası bakımın da yine hijyenik olmalıdır. Uygulama sırasında verilen anestezikler de komlikasyon kaynağı olabiliyor. Hastaya acı hissetmemesi için verilen genel ya da lokal anesteziler şok, akciğer enfeksiyonu ve kalp krizi gibi ciddi komplikasyonlara neden oluyor.

Vücudun Diğer Kısımları Peeling İçin Uygun Mudur?

Vücudun ölü derilerden arınması ve sağlıklı kalması için yapılan işlemlerin başında peeling gelir. Genelde sadece yüz için yapıldığı düşünülmesine karşılık aslında vücudun gerekli görülen birçok yeri için uygulanması söz konusu olur.

Peeling temelde ölü deriden arındırma işlemi gereken yerlerde rahatlıkla uygulanabilir. Cildin hassas, yaralı veya tedavi gibi işlemler gören kısımlarında ise kontrollü olmak önerilir. Göz, burun gibi hassas yerlerde de aynı durum geçerlidir. Bu sayede kolaylıkla bakımlı, temiz ve genç bir cilde sahip olma şansınız olacaktır.

Peeling konusunda içerikler ve kullanma şekillerine de dikkat edilmelidir. Haftada bir kez yapılması gereken bir bakımı her gün yapmak cildinize zarar vermenize bile neden olabilir.

Kimyasal Peeling Uygulama Alanları Nelerdir?

Sunduğu sonuçlar nedeni ile birçok farklı uygulama alanlarında kullanılabilen ve oldukça başarılı sonuçlar veren kimyasal peeling uygulaması, günümüzde birçok farklı alanda kolaylıkla uygulanabilmektedir. Bu alanlardan ilki olarak, akne tedavisi karşımıza çıkmaktadır.

Akne tedavisi ve geçen aknelerden meydana gelen izlerde oldukça başarılı sonuçlar sunmayı başaran kimyasal peeling, aynı zamanda zamanla genişlemiş deri gözeneklerinde de uygulanabilmektedir. Estetik cerrahi ile birleşmesi sonucu deri kırışıklıkları ve ince çizgilerde de uygulanabilen kimyasal peeling, bu alanlarda da sunduğu başarı ile birçok hasta tarafından tercih edilmektedir. Cilde daha genç bir görünüm kazandırmak amacı ile uygulanan kimyasal peeling işleminin günümüzde birçok farklı uygulama alanı bulunmaktadır.

Kimyasal Peeling İle Neler Tedavi Edilebilir?

Kimyasal peeling, ciltteki üst katmanları çıkarmak amacıyla kimyasal bir çözelti uygulanarak cildin yenilenmesini sağlayan bir yöntemdir. Kimyasal kabuk ciltten soyulmasının ardından daha genç ve pürüzsüz görünüm elde eder. Kimyasal peeling uygulamaları çeşitli cilt sorunları için tercih ediliyor. Ayrıca kimyasal peeling cilt soyma işlemidir.

Tek başına ya da kozmetik ürünlerle beraber tercih edilen cilt tedavi yöntemleri arasındadır. İstenen sonuçlara göre hafif, orta ya da derin kimyasal peeling işlemleri yapılabilir. Sivilce lekeleri, çukur izleri, yaşlılık belirtileri ve cilt rengini korumak gibi birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Aynı zamanda güneş lekeleri azaltmak, yara izleri tedavisi ve gözeneklerin sıkılaşması için uygulanıyor.

Kimyasal Soyma Nasıl Yapılır ve Ne Kadar Sürer?

Kimyasal soyma işlemleri cildin lekelerden ve izlerden kurtulması ve tazeliğini devam ettirmesi için yapılan bir işlemdir. Bu işlem için deriye kimyasal bir solüsyon sürülür. Bu kimyasal bir solüsyondur. Bu sayede ciltteki ölü hücreler temizlenir ve deri daha canlı bir görünüme kavuşur. İlk olarak cilt tipi belirlenir ve cilt derecelendirilir. Cihazlar ve solüsyonlar eşliğinde temizleme işlemi gerçekleştirilir.

Genellikle yüzeysel uygulamalar kimyasal olanlara oranla daha sık yapılmaktadır. Kimyasal olan soyulma işlemi 3 veya 6 ay gibi süre dilimlerimde gerçekleştirilmektedir. Bu işlemi yaptırmak isteyen kişilerin çok uzun zamanlar harcamasına gerek yoktur. Küçük uygulamalar genellikle daha kısa sürmektedir. Yüzün bütün bölgesine uygulanacak işlem için genellikle 1 veya 2 saat gibi saat dilimlerini kapsar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara Whatsapp