Jinekomasti Ameliyatı Nedir?

Erkeklerde çeşitli nedenlerle bağlı olarak memelerde büyüme meydana gelebiliyor. Jinekomasti ameliyatı erkeklerde meydana gelen meme büyümesi nedeniyle yapılan meme küçültme ameliyatıdır. Hormonal değişikliklerden kaynaklı olarak ortaya çıkabilen meme büyümesi ergenlik döneminde ortaya çıkıyor ve sonrasında genellikle kendiliğinden düzeliyor. Ancak düzelmemesi durumunda da jinekomasti ameliyatının yapılmasına ihtiyaç duyuluyor.

Kimler Jinekomasti Ameliyatı Olabilir?

Ameliyata engel bir durumu olmayan tüm erkekler jinekomasti ameliyatı olabilir. Ancak ameliyat için ergenlik döneminin sona ermesini beklemekte fayda var. Çünkü az önce de değindiğimiz gibi meme büyümesi ergenlik döneminden sonra kendiliğinden düzelebiliyor. Düzelmemesi durumunda ameliyat olunmalıdır.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında gerçekleştirilen ankara jinekomasti ameliyatı, amaç  memedeki fazla dokuyu almak ve memeye daha küçük bir görünüm kazandırmaktadır. Hastanın durumunun uygun olması halinde fazla yağ dokusunun çıkarılması için liposuction işlemi de gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda yağ dokusunun fazla gelişmesinden kaynaklı olarak deride meydana gelen çarpmanın düzeltilmesi için fazla deri de kesi uygulanarak çıkarılır. Göğüs duvarının konturu düzeltildikten sonra kesi uygulanan yere dikiş atılarak ameliyat tamamlanır. Her iki memeye de aynı işlem yapılır ve simetrik bir görünüm kazanması sağlanır. Kimi durumlarda büyüme bir memede daha fazla olabiliyor. Bu durumda yine iki memeye aynı büyüklük ve simetrik bir görünüm kazandırılır. Ameliyat 1 ila 2 saat içerisinde tamamlanır.

 

Jinekomasti Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıl?

jinekomasti

Ameliyattan sonra çok gerekli olmadığı müddetçe hastayı aynı gün taburcu ediyoruz. Hastanın kendini iyi hissetmesi durumunda klinik istirahate gerek duyulmuyor. Ancak evde 1 haftalık bir dinlenme sürecinin gerekli olduğunu belirtelim. Bu nedenle ameliyat için planlamanızı bu doğrultuda yapmanızda fayda var. Ameliyattan sonra ilk birkaç gün boyunca hafif düzeyde ağrı olabilir. Ağrı kesici ilaç kullanımıyla hastanın günlük hayatının etkilenmesini engelliyoruz. Aynı zamanda ameliyatta kesi uygulandığı için morluk ve ödem de oluşabilir.  Ancak şişlik ve morluk son derece normal bir durumdur. İlk birkaç gün boyunca morluk ve şişliğin düzeyi artabilir. Sonrasında kendiliğinden azalarak kaybolacaktır. Hastalar genellikle üç dört gün sonrasında iş hayatına dönecek kadar kendine iyi  hissedebiliyor. Ancak ameliyattan sonra 1 ay boyunca korse kullanılması gerektiğini de belirtelim. Bu süre boyunca vücudu zorlayan fiziksel aktivitelerden uzak durmak gerekir. Aynı zamanda meme bölgesine darbe almamaya dikkat etmelisiniz.

Jinekomasti Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Jinekomasti ameliyatında fazla yağ dokusunun de fazla derinin çıkarılması için meme bölgesine kesi uygulanıyor. Sonrasında dikiş atıldığından hafif bir iz kalması mümkündür. Ameliyatın ardından hiç iz kalmayacağını belirtmek yanıltıcı olur. İlk günlerde bu iz kırmızı renktedir. Ancak zamanla ten rengini alır ve soluklaşır. Bir süre sonrasında ise görünümü son derece hafifler.  Kişinin genetik yatkınlığı da jinekomasti ameliyatından sonra izlerin ne kadar görünür olacağında belirleyici bir faktördür.

Jinekomasti Ameliyatını Sonuçları Ne Zaman Görülür?

Ameliyat uygulanan tüm vücut bölgelerinde hafif de olsa bir şişlik meydana gelir. Jinekomasti ameliyatından sonra da meme bölgesinde mutlaka bir şişlik olacaktır. Bu şişlik kişinin genetik yapısına bağlı olarak 6 ay boyunca kalabileceği gibi bu süre 1 yıla kadar da uzayabilir. Bu nedenle ameliyatın sonuçlarını kesin olarak görmeniz için 12 aylık bir zaman diliminin geçmesi gerektiğini belirtelim. 12 ayın sonunda şişlik tamamen ortadan kalkmış olacak. Bu sayede ameliyat sonrasında elde edilen meme görünümü de gerçek şekli ile kendini belli edecektir. 12 ay maksimum süredir. Bazı hastalarımızda 5 ila 6 ay sonrasında da şişlik tamamen ortadan kalkabiliyor.

Ankara jinekomasti ameliyatı için merak ettiklerinizi iletişim sayfamızdan sorabilirsiniz.

Hemen Ara Whatsapp