Erkekler İçin Göğüs Protezi Nedir?

Ankara erkek göğüs protezi erkeklerin kaslı ve güçlü bir göğüs görünümüne sahip olmak için cerrahi bir müdahale ile takılan göğüs protezleridir. Bu pektoral protezler halk arasında da erkek için göğüs protezi olarak adlandırılıyor. Göğüs bölgesinin görünümünü değiştirerek daha kaslı gösteren bu protezlere olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Ameliyatın sonuçlarının kısa sürede görülebiliyor olması da bu cerrahi müdahaleyi erkekler için cazip kılan unsurlar arasında yer alıyor.

Pektoral Protez Ameliyatından Önce Yapılması Gerekenler Neler?

Göğüs protezi ameliyatından önce mutlaka doktor tarafından muayene edilmeniz gerekiyor. Bu muayene esnasında doktoruna sizden ölçü almak isteyecektir. Ameliyatın en doğru şekilde planlanabilmesi için mutlaka ölçü alınmasında gerekiyor çünkü protezler sizden alınacak ölçüye göre hazırlanıyor. Ne tip bir protez kullanmanız gerektiğine karar verilmesi için muayene esnasında çeşitli açılardan fotoğraflarınızın çekilmesi gerekebilir. Elbette doktorunuz ile görüşmeniz sırasında merak ettiğiniz soruları yöneltebilirsiniz. Bununla birlikte tıbbi geçmişini yani daha önce hangi ameliyatları olduğunuz, hangi hastalıklar için tedavi gördüğünü ve varsa kullandığınız ilaçlar hakkında mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Pektoral Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle ameliyatın genel anestezi altında gerçekleştirildiğini belirtelim. Anestezi işleminin ardından protezin yerleştirilmesi için memenin alt kısmına ya da farklı bir teknik uygulanacaksa koltuk altına kesi uygulanıyor. Erkekler için göğüs protezi ameliyatı iki farklı teknikle yapılabiliyor.

Hangi tekniği tercih edileceğini protezin tipi ya da ölçüsü gibi bazı bilgiler göz önünde bulundurularak doktor tarafından karar veriliyor. Dikiş izinin çok fazla olmaması bu ameliyatta dikkat edilen unsurlar arasında yer alıyor. Bu nedenle son derece küçük bir kesi uygulaması gerçekleştiriliyor. Protezin yerleştirilmesinin ardından kesi uygulanan yere dikiş atılıyor ve böylece ameliyat tamamlanmış oluyor. Ameliyatın toplam süresi 1 saat ila 2 saat arasında değişiyor. Ameliyat sonrasında doğal bir görünüm elde edebilmek için abartılı göğüs protezlerinden kaçınmak gerekiyor. Olabildiğince doktor tarafından tavsiye edilen ölçülerde protezin kesilmesine dikkat edilmelidir. Hastalar olası en büyük protezleri tercih etmek isteyebilir. Ancak bu durumda doğal görünüm elde edilmesi sıkıntıya girer. Dolayısıyla doktor tarafından önerilen ölçüleri hastaların da tercih etmesinde fayda var.

Pektoral Protez Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıl?

Ankara göğüs protezi ameliyatının ardından hastanın kendini iyi hissetmesi durumunda aynı gün taburcu edilebilir. Ender durumlarda bir gün klinik istirahat gerekebiliyor. Hasta için zorlu bir iyileşme sürecinin yaşanmadığını belirtebiliriz. Sadece birkaç gün boyunca hafif düzeyde olmak kaydıyla ağrı meydana gelebiliyor. Ancak bu ağrının minimum düzeye çekilebilmesi için ilaç kullanımı tercih ediliyor. Her ne kadar klinik istirahat gerekmiyor olsa da hastanın evde 5 ile 6 gün boyunca dinlenmesi gerekiyor. Bu sürenin sonunda iş hayatına ya da sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Hafif düzeyde morluklar ve şişlikler elbette oluşacaktır. Morlukları ve şişlikleri yaklaşık bir hafta sonrasında kendiliğinden azalmaya başladığını ve sonrasında kısa sürede ortadan kalktığını belirtebiliriz. Bu nedenle morluk ve şişlik konusunda hastaların herhangi bir endişeye kapılmasına gerek yok. Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli unsur göğüs bölgesine 1 ay boyunca darbe alınmamasıdır. Bu süre zarfında vücudu zorlayan her türlü hareketten kaçınmak çok büyük önem taşıyor. Bu nedenle spor ya da egzersiz yapanların spor hayatına da 1 ay boyunca ara vermesi gerekebiliyor. Bununla birlikte vücuda baskı uygulayan bir kıyafetin giyilmesi yine ameliyattan en iyi sonucu almak adına büyük önem taşıyor. Çok hafif düzeyde olan bir iz kalabiliyor. Hastanın cilt yapısına bağlı olarak bu izin belirginliği de değişebilir. Ancak zamanla ameliyat izinin belirginlik düzeyinin de azalacağını belirtmek lazım. Tamamen ortadan kalkmasa da çok daha belirsiz bir görünüm sergileyecektir.

Pektoral Protez Ameliyatının Sonuçları Ne Zaman Görülebilir?

Her ameliyatın ardından müdahale edilen bölgede bir şişme meydana gelir. Bu şişme ameliyatın sonuçlarını net bir şekilde görmenizi engeller. Elbette erkekler için göğüs protezi ameliyatının ardından da mutlaka bir şişlik meydana gelecektir. Bu şişlik ameliyatın sonucunu görmenizi engelleyeceği için 6 aylık bir zaman diliminin geçmesini beklemelisiniz. Bu sürenin sonunda vücudunuzdaki şekli ve ameliyatın sonuçlarını görebilirsiniz. Şişliğin tamamen ortadan kalkmasının ne kadar zaman aldığı genetik faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değişebiliyor. Bazı hastalarımızda ameliyatın üzerinden sadece 3 ila 4 ay geçtiğinde ameliyat sonucunu görmek mümkün olabiliyor. Bazı hastalarda ise bu süre 6 ayı biraz daha geçebiliyor.

Pektoral Protez Ameliyatının Komplikasyonları Neler?

Öncelikle enfeksiyon riskinin tüm ameliyatlarda geçerli olduğunu belirtelim. Pektoral protez ameliyatında da enfeksiyon riski mevcuttur. Bu ihtimali düşürmek için antibiyotik ilaç kullanımı öneriliyor. Kanama yine bir diğer komplikasyon olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda protezin kayması gibi bir riskin de olduğunu söyleyebiliriz. Protez yerleştirilen tüm ameliyatlarda kayma riski bulunur. Bu durumda protez çıkarılarak yeniden yerleştirilebilir.

Ankara erkek göğüs protez ameliyatı için merak ettiklerinizi buradan inceleyebilirsiniz.

Hemen Ara Whatsapp