Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Erkekler İçin Göğüs Protezi Nedir?

Ankara erkek göğüs protezi erkeklerin kaslı ve güçlü bir göğüs görünümüne sahip olmak için cerrahi bir müdahale ile takılan göğüs protezleridir. Bu pektoral protezler halk arasında da erkek için göğüs protezi olarak adlandırılıyor. Göğüs bölgesinin görünümünü değiştirerek daha kaslı gösteren bu protezlere olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Ameliyatın sonuçlarının kısa sürede görülebiliyor olması da bu cerrahi müdahaleyi erkekler için cazip kılan unsurlar arasında yer alıyor.

ankara erkekler için göğüs protezleri

Pektoral Protez Ameliyatından Önce Yapılması Gerekenler Neler?

Göğüs protezi ameliyatından önce mutlaka doktor tarafından muayene edilmeniz gerekiyor. Bu muayene esnasında doktoruna sizden ölçü almak isteyecektir. Ameliyatın en doğru şekilde planlanabilmesi için mutlaka ölçü alınmasında gerekiyor çünkü protezler sizden alınacak ölçüye göre hazırlanıyor. Ne tip bir protez kullanmanız gerektiğine karar verilmesi için muayene esnasında çeşitli açılardan fotoğraflarınızın çekilmesi gerekebilir. Elbette doktorunuz ile görüşmeniz sırasında merak ettiğiniz soruları yöneltebilirsiniz. Bununla birlikte tıbbi geçmişini yani daha önce hangi ameliyatları olduğunuz, hangi hastalıklar için tedavi gördüğünü ve varsa kullandığınız ilaçlar hakkında mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Pektoral Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle ameliyatın genel anestezi altında gerçekleştirildiğini belirtelim. Anestezi işleminin ardından protezin yerleştirilmesi için memenin alt kısmına ya da farklı bir teknik uygulanacaksa koltuk altına kesi uygulanıyor. Erkekler için göğüs protezi ameliyatı iki farklı teknikle yapılabiliyor.

Hangi tekniği tercih edileceğini protezin tipi ya da ölçüsü gibi bazı bilgiler göz önünde bulundurularak doktor tarafından karar veriliyor. Dikiş izinin çok fazla olmaması bu ameliyatta dikkat edilen unsurlar arasında yer alıyor. Bu nedenle son derece küçük bir kesi uygulaması gerçekleştiriliyor. Protezin yerleştirilmesinin ardından kesi uygulanan yere dikiş atılıyor ve böylece ameliyat tamamlanmış oluyor. Ameliyatın toplam süresi 1 saat ila 2 saat arasında değişiyor. Ameliyat sonrasında doğal bir görünüm elde edebilmek için abartılı göğüs protezlerinden kaçınmak gerekiyor. Olabildiğince doktor tarafından tavsiye edilen ölçülerde protezin kesilmesine dikkat edilmelidir. Hastalar olası en büyük protezleri tercih etmek isteyebilir. Ancak bu durumda doğal görünüm elde edilmesi sıkıntıya girer. Dolayısıyla doktor tarafından önerilen ölçüleri hastaların da tercih etmesinde fayda var.

Pektoral Protez Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıl?

Ankara göğüs protezi ameliyatının ardından hastanın kendini iyi hissetmesi durumunda aynı gün taburcu edilebilir. Ender durumlarda bir gün klinik istirahat gerekebiliyor. Hasta için zorlu bir iyileşme sürecinin yaşanmadığını belirtebiliriz. Sadece birkaç gün boyunca hafif düzeyde olmak kaydıyla ağrı meydana gelebiliyor. Ancak bu ağrının minimum düzeye çekilebilmesi için ilaç kullanımı tercih ediliyor. Her ne kadar klinik istirahat gerekmiyor olsa da hastanın evde 5 ile 6 gün boyunca dinlenmesi gerekiyor. Bu sürenin sonunda iş hayatına ya da sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

Hafif düzeyde morluklar ve şişlikler elbette oluşacaktır. Morlukları ve şişlikleri yaklaşık bir hafta sonrasında kendiliğinden azalmaya başladığını ve sonrasında kısa sürede ortadan kalktığını belirtebiliriz. Bu nedenle morluk ve şişlik konusunda hastaların herhangi bir endişeye kapılmasına gerek yok.

Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli unsur göğüs bölgesine 1 ay boyunca darbe alınmamasıdır. Bu süre zarfında vücudu zorlayan her türlü hareketten kaçınmak çok büyük önem taşıyor. Bu nedenle spor ya da egzersiz yapanların spor hayatına da 1 ay boyunca ara vermesi gerekebiliyor. Bununla birlikte vücuda baskı uygulayan bir kıyafetin giyilmesi yine ameliyattan en iyi sonucu almak adına büyük önem taşıyor. Çok hafif düzeyde olan bir iz kalabiliyor.

Hastanın cilt yapısına bağlı olarak bu izin belirginliği de değişebilir. Ancak zamanla ameliyat izinin belirginlik düzeyinin de azalacağını belirtmek lazım. Tamamen ortadan kalkmasa da çok daha belirsiz bir görünüm sergileyecektir.

Pektoral Protez Ameliyatının Sonuçları Ne Zaman Görülebilir?

Her ameliyatın ardından müdahale edilen bölgede bir şişme meydana gelir. Bu şişme ameliyatın sonuçlarını net bir şekilde görmenizi engeller. Elbette erkekler için göğüs protezi ameliyatının ardından da mutlaka bir şişlik meydana gelecektir. Bu şişlik ameliyatın sonucunu görmenizi engelleyeceği için 6 aylık bir zaman diliminin geçmesini beklemelisiniz. Bu sürenin sonunda vücudunuzdaki şekli ve ameliyatın sonuçlarını görebilirsiniz. Şişliğin tamamen ortadan kalkmasının ne kadar zaman aldığı genetik faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değişebiliyor. Bazı hastalarımızda ameliyatın üzerinden sadece 3 ila 4 ay geçtiğinde ameliyat sonucunu görmek mümkün olabiliyor. Bazı hastalarda ise bu süre 6 ayı biraz daha geçebiliyor.

Pektoral Protez Ameliyatının Komplikasyonları Neler?

Öncelikle enfeksiyon riskinin tüm ameliyatlarda geçerli olduğunu belirtelim. Pektoral protez ameliyatında da enfeksiyon riski mevcuttur. Bu ihtimali düşürmek için antibiyotik ilaç kullanımı öneriliyor. Kanama yine bir diğer komplikasyon olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda protezin kayması gibi bir riskin de olduğunu söyleyebiliriz. Protez yerleştirilen tüm ameliyatlarda kayma riski bulunur. Bu durumda protez çıkarılarak yeniden yerleştirilebilir.

Pektoral İmplant Ameliyatı ve Jenekomasti

Pektoral implant ameliyatı, göğüs bölgesinde daha fazla erkeksi bir hatta sahip olmak isteyenler için uygulanan bir tekniktir. Pektoral implant ameliyatı, teknik bir operasyon olduğu için kesinlikle bir plastik cerrah aracılığıyla yapılmalıdır.

Göğüs kası implantı, genel olarak koltuk altından yapılan kesi yardımıyla göğüs kası arkasına yerleştirilmesi sonucu gerçekleştirilir. Daha sonra da göğüs üzerine bir bandaj yapılır. 1 ya da 2 saat süren bu ameliyatta hastanede 1 gece yatış tavsiye edilir.

Genç yaş aralığında yer alan erkeklerin en fazla şikayetçi olduğu konular arasında olan kadın tipi bir meme büyümesi yani diğer adıyla jinekomasti denilen sorunun çözümü de bu ameliyat ile mümkündür ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Erkeklerde Göğüs Estetiği Zor Mudur?

Genellikle kadınların tercih ettiği göğüs estetiği, birçok nedenlerden dolayı yapılmaktadır. Göğüslerinin küçük olmasından şikayetçi olanlar, doğuştan gelen büyümeme sorunu olanlar ve emziren kadınlar göğüs sarkması gibi nedenlerden dolayı estetik yaptırır.

Ya da göğüsleri çok büyük olan kadınlar, küçültme ameliyatı yaptırırlar. Erkekler ise en fazla sarkık göğüs şikayetiyle, estetik yaptırmaktadırlar. Bunun yanında kilo aldıkça göğüsün büyümesi ve hormonların seviyesinin yükselmesine bağlı göğüs şikayetleriyle estetik yapılmaktadır. Göğüs estetiği operasyonu, kısa bir süre içinde yapılmaktadır.

Birkaç günde normal hayata dönülebilecek bir operasyondur. Ameliyat süreci doktora da bağlı olarak kolay geçmektedir. Ameliyat sonrasında doktorun verdiği ağrı kesicileri kullanmakta fayda vardır. Bunun yanında çok aşırı kilo alma problemi olmazsa sarkma problemi yaşanmaz.

Pektoral İmplant Ameliyat Kimler İçin Uygundur?

Erkek göğüs kasını büyütmek için uygulanan silikon materyale pektoral implant denir. Bu silikon bayanlar için kullanılan silikondan farklıdır. Pektroral silikonlar serttir ve özel hazırlanan silikonlardır. Bu silikonlar bozulmaz, patlamaz ve ömür boyu vücutta kalma özelliğine sahiptir. Bu ameliyat, genellikle spor yaparak istediği seviyeye gelememiş kişiler tarafından tercih ediliyor.

Bazı durumlarda ise, hiç sporla uğraşmadan daha çabuk ve kolay şekilde göğüs kasına sahip olmak isteyenler tercih etmektedir. Bunun yanında jinekomasti hastaları da liposuction yaptırırken aynı anda göğüs kası ameliyatı olmayı tercih edebilirler. Poland sendromu denilen, doğumsal olarak meydana gelen pektroal kasın yokluğu veya az gelişmesi durumunda da pektrol ameliyatı uygulaması yapılmaktadır.

Erkeklerde Göğüs Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadınlar gibi erkekler de birçok estetik ameliyata ihtiyaç duyabilmektedir. Erkeklerde meydana gelen meme bölgesinde fazla yağ birikimi kötü bir görüntüye neden olmaktadır. Bu yüzden sarkmaları önleyerek daha fit bir görünüme sahip olmak için göğüs estetiği yapılır. Göğüs estetiği sonrası kişiler ağırlık alanında ki sporlardan kaçınmalıdırlar. Fitnes, tenis gibi üst vücudun çok fazla kullanıldığı sporlardan bir süre uzak durmaları gerekir. Kendini yormamalı ve doktor kontrollerini tamamlamalıdırlar.

Yatış pozisyonu olarak sırt üstü pozisyon tercih edilmelidir. Göğüs üstüne yatarak bölgeye baskı oluşturmamaya dikkat edilmelidir. Meme uçlarının tekrar eski haline gelmemesi için sağlıklı beslenmeyle kilo kontrollerini sağlamalıdırlar. Göğüs şişmelerine karşı hafif titreşimli, rahatlatıcı masaj seçimlerine de dikkat etmelidirler.

Erkeklerde Meme Büyümesini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Erkeklerde meme büyümesini önlemek için bazı yapılması gereken unsurlar mevcuttur. Genellikle bu hastalığa böbrek ve karaciğer hastalıkları neden olmaktadır. Bu yüzden bu unsurların muayene edilmesi ve bozukluklarında tedavi edilmesi gerekir. Meme büyümesini önlemek için ilk olarak nedenini belirlemek gerekir.

Kan tetkikleri ve mamografi kontrolleri yapılmalı ve meme büyümesi varsa önlemek adına doktora başvurulmalıdır. Bu olay genellikle obez kişilerde daha sık görülmektedir. Bu yüzden beslenmeye dikkat ederek daha kontrollü porsiyonlar tüketerek hastalığa yakalanma oranı azaltılabilir. Spor ve düzenli egzersizle de bu problemin önüne geçilebilir. Cerrahi olarak meme büyümesine özel işlemlerde gerçekleştirilmektedir. Bu sayede jinokomasti önlenmiş olmaktadır.

Erkeklerde Meme Büyümesinin Tedavisi ve Çözümü

Erkeklerde meme büyümesinin en sık sebebi yanlış beslenmedir. Fazla yağlı beslenme östrojen artışına yol açarak meme büyümesine yol açabilir. Tedavisi cerrahidir yani yağ bezlerinin alınması gerekir. Ardından östrojen karşıtı çeşitli ilaçlar ile hastalığın tekrarlaması önlenmektedir. İlerleyen hastalıklarda ilaçlar bir işe yaramamaktadır. Meme büyümesinin başında olan erkekler ilaç tedavisi ile büyümeyi durdurabilirler ancak o zamana kadar oluşmuş doku gerilemez.

Bunun oldukça basit bir yağ alımı ameliyatı vardır. Ameliyat sonrasında ciddi yara izi kalmamaktadır. Bu nedenle bu şikayeti olan kişiler rahatça ameliyat olabilirler. Meme büyümesini önlemenin en iyi yolu sağlıklı yaşamaktır. Doğuştan gelen bir hormonsal düzensizlik olmadığı sürece sağlıklı beslene bir kişide meme büyümesi görülmez.

Ankara erkek göğüs protez ameliyatı için merak ettiklerinizi buradan inceleyebilirsiniz.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?