Burun Estetiği Nedir?

Rinoplasti olarak adlandırılan burun estetiği ameliyatı, burundaki şekil bozukluklarını gidermek ya da hastanın solunumunu engelleyen sorunu ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirilen cerrahi işlemdir. Estetik ameliyatlar arasında tüm dünyada en çok burun estetiği tedavisi tercih edilir. Bu cerrahi işlemler hem burun kemiğine hem de burun kıkırdak dokularına müdahale edilebilir ve yüz şekline uygun bir burun görünümü elde edilebilir.

Burun Estetiğinin Tarihçesi

burun estetiği nedir?

“Burun ameliyatı ile ilgili bulunan en eski kayıtlar Antik Mısır dönemini işaret ediyor. Edwin Smith papirüsünde ve bazı Hint kaynaklarında burunameliyatına dair bazı bilgiler mevcut. O dönemde burun saygı ve onuru temsil ediyordu. Bu nedenle kişinin cezalandırılması istendiğinde burnu kesiliyordu. Kesilen burnun yanaktan deri kaydırılarak onarılması şeklinde burun ameliyatı yapılıyordu. Bazı kaynaklarda M.Ö. 5. yy döneminde bu ameliyatın yapıldığı bilgisi mevcut.”

Burun Estetiği Neden Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı elbette pek çok nedene bağlı olarak yapılabilir. Burun fonksiyonlarında meydana gelen bir sorunu ortadan kaldırmak amacıyla yapılabildiği gibi buruna yüze daha uygun bir görünüm kazandırmak veya burun kaldırma amacıyla da yapılabiliyor. Genel olarak burun estetiği yaygın şekilde şu amaçlarla yapılıyor:

 • Burunda doğuştan bulunan ya da sonradan olan şekil bozukluklarını gidermek
 • Burun ucunu genişletmek ya da daraltmak
 • Burun ile dudak arasındaki mesafeyi açmak ya da azaltmak
 • Burun kemeri görüntüsünü ortadan kaldırmak
 • Asimetrik görünümü düzeltmek
 • Burundaki çöküntü görünümü doldurmak
 • Anatomik nedenlerle yaşanan solunum sorununu yok etmek

Kimler Burun Estetiği Yaptırabilir?

burun estetigi
18 yaşını tamamlamış olan ve ameliyata engel bir sağlık sorunu bulunmayan herkes rinoplasti ameliyatı yaptırabilir. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi hamilelik ve emzirme döneminde burun estetiği ameliyatı yapılmıyor. Bu adaylar emzirme döneminin tamamlanmasını beklemelidir.

Ankara burun estetiği yaptırmak isteyen hastalar için Ankara burun estetik doktoru Serdar Yüce‘den bilgi alınabilmekte.

 

Burun Estetiği Teknikleri Neler?

Genel olarak burun estetiği teknikleri açık ve kapalı olmak üzere 2 farklı ameliyatla yapılıyor. Ancak aslında her hasta için uygulanan tekniğin farklı olduğunu ve ameliyat planlamasının da farklı şekilde, hastaya uygun olarak yapıldığını belirtmeliyiz. Hangi tekniğin uygulanacağına ise yapılacak müdahale dikkate alınarak doktor tarafından karar verilir.

Burun Estetiği Teknikleri;

 1. Açık rinoplasti tekniği
 2. Kapalı rinoplasti tekniği
 3. Burun Estetiği ve Tampon Kullanımı

Burun Estetiği TeknikleriAçık rinoplasti tekniği; Burun deliklerinin alt kısmında yer alan birleşme noktası yani kolumella noktasına bir kesi uygulanarak gerçekleştirilir. Açık teknikte burun derisinin kaldırılması gerekir ve tüm dokuların cerrah tarafından görülebilmesi sağlanır. Kemik, kıkırdak doku ya da yumuşak doku üzerinde gerekli müdahale gerçekleştirilir ve deri kapatılır.

Kapalı rinoplasti tekniği; Kapalı olarak adlandırılan teknikte ise kolumella olarak adlandırılan ve burun deliklerinin birleşme noktası olan bölgeye kesi uygulanmaz. Kesi burun deliğinin içerisine uygulanır ve burun dokularına müdahale de burun deliklerinin içerisinden yapılır. Ancak burun bölgesine vücudun herhangi bir yerinden alınan dokunun yerleştirilmesi gibi ihtiyaçlar durumunda açık burun tekniği uygulanır.

 

Burun Estetiği ve Tampon Kullanımı; Rinoplasti ameliyatlarında hastaların en çok endişe ettiği hatta ameliyat kararını sürekli ertelediği konuların başında tampon geliyor. Bunun nedeni geçmişte uygulanan ve gazı bezin burun deliklerinin içerisine konmasıydı. Hem gazlı bez konması hem de çıkarılması hasta için oldukça acı vericiydi. Fakat artık bu teknik kullanılmıyor ve hastaların tampon kullanımı ile ilgili herhangi bir endişe yaşamaları gerekmiyor. Çünkü artık tampon kullanımı sadece ender durumlarda ihtiyaç doğduğunda söz konusu oluyor. Ayrıca eskiden olduğu gibi gazlı bez kullanılmıyor. İçerisinde rahatlıkla nefes almanızı sağlayacak delikler bulunan tamponlar kullanılıyor. Bu nedenle iyileşme süreci hasta için çok daha konforlu oluyor.

 

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Burun estetiği ameliyatı lokal anestezi ya da genel anestezi ile gerçekleştirilir. Ancak önerilen genel anestezi ile yapılmasıdır. Lokal anestezi ile gerçekleştirilen ameliyatlarda hasta cerrahi müdahale sürecini gördüğü için psikolojik olarak sıkıntı yaşayabilir. Genellikle vücudun farklı bir yerinden doku alınması gerekmiyorsa, burun estetiği ameliyatı yaklaşık 2 saat içerisinde tamamlanıyor. Ameliyatın ardından en az 1 gün klinik istirahat gerekiyor. Tampon ya da atel kullanımının da yapılan müdahaleye ve burnun ameliyat sonrası durumuna bağlı olarak 1 haftaya kadara uzayabilen bir süre boyunca kullanılması gerekebilir.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Burun Estetiği SonrasıGünümüzde gelişen teknikler sayesinde artık rinoplasti ameliyatı olanlar konforlu bir iyileşme dönemi geçirebiliyor. İyileşme sürecinde herhangi bir sorun yaşamamak için hastaların doktor tarafından yapılan uyarılara ve önerilere harfiyen uyması büyük önem taşıyor. Ayrıca burun estetiği ameliyatı sonrası sonuçları kesin olarak görebilmek için 6 ay ila 1 yıl beklemek gerekiyor. İlk 6 ay boyunca düzgün bir burun görünümü ortaya çıksa da burun tam olarak şeklini 1 yıla kadar uzayabilen bir sürede alabilir.

Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

 • Şayet tampon kullanıldıysa ilk hafta tampon temizlenmelidir. Bu sayede burun hava kanallarının açık kalması sağlanır.
 • 2 ila 3 ün boyunca soğuk kompres yapılması gerekir. Bu sayede burun ve çevresinde oluşabilecek ödem ve şişme en aza indirgenir.
 • 1 ay boyunca ağır sporlar yapmak ya da ağır kaldırmak sakıncalıdır. Eşya taşınması ve vücudu zorlayacak hareketler yapılması da yasaklanıyor. Çünkü bu gibi aktiviteler burun bölgesinde kanamaya neden oluyor. Ayrıca burun ameliyatı sonrası 2 ila 3 gün boyunca yürüyüş yapılmaması da sağlıklı bir iyileşme süreci açısından önem taşıyor.
 • Operasyondan sonra 6 ay boyunca gözlük kullanmamak gerekir. Bu dönemde gözü bozuk olan hastalarımıza gözlük yerine lens kullanımını öneriyoruz.
 • Sauna, hamam, solaryum, güneş banyosu, buhar banyosu ve benzeri aktivitelerin de 1 ay boyunca yasak olacağını belirtmeliyiz. Duş alınması için de atelin çıkarılması beklenmelidir. Bu süre hastaya göre değişkenlik göstermekle birlikte genellikle bir haftadır.
 • Ameliyatın ardından klinik istirahat süresi genellikle 1 gündür. Ancak evde 2 haftaya kadar uzayabilen bir süre istirahat etmeniz gerekebilir. Bu nedenle tüm hastaların ameliyat planlamasını bu şekilde yapmasında fayda var.
 • Burnun her türlü darbeden itina ile korunması en önemli unsurdur. Bu yüzden kayma, düşme riski yüksek olan zeminlerden ve her türlü aktiviteden kaçınmalısınız.

Burun Estetiğinde İzler Nerede Olur?

Rinoplasti ameliyatından sonra şayet açık teknikle ameliyat gerçekleştirildiyse iki burun deliğinin birleştiği yerde hafif bir iz kalabilir. Ancak bu iz de çok belirgin olmaz ve zamanla belirginliği de azalır. Ten rengini aldığından çok daha belirsiz bir form kazanır. Kapalı teknikle gerçekleştirilen rinoplasti ameliyatlarında iz burun deliklerinin içerisinde kaldığından hiç görünmez. Kişinin genetik durumuna bağlı olarak izlerin belirginliği de değişebilir. Her hastada iz görünümü aynı düzeyde olmaz.

Burun Estetiğinin Komplikasyonları Neler?

Öncelikle bilinmesi gereken husus risksiz ameliyatın olmadığıdır Her ameliyat kendi içerisinde komplikasyon riski barındırır. Rinoplasti ameliyatlarında ortaya çıkabilecek riskleri ise şu şekilde özetleyebiliriz:
Burun Estetiğinin Komplikasyonları;

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Şekli Bozulması
 • Solunum Sıkıntısı
 • His Kaybı
 • Doku Kaybı

Kanama; Elbette ameliyatın ardından hafif düzeyde bir kanama olması normal kabul edilir. Ancak kanamanın artması gibi bir riskten de söz etmek gerekiyor. Kanama 24 saat ila 48 saat boyunca sadece sızıntı şeklinde olmak kaydıyla devam edebilir. Bu konuda endişe edecek bir durum yok. Kanama zamanla sarı renge döner ve kendiliğinden durur. Ancak damlama şeklindeki kanamayı mutlaka ciddiye almak gerekir.

Enfeksiyon; Her ameliyatta olduğu gibi burun estetiği ameliyatlarında da enfeksiyon riski mevcut. Enfeksiyon riskini minimum seviyeye çekmek için ameliyattan sonra ilaç kullanımı gerekiyor. Koruyucu ilaç kullanımının enfeksiyon riskini ciddi seviyede azalttığını belirtmek gerekir.

Şekli Bozulması; Şekil bozulması sorunsuz bir biçimde gerçekleştirilen ameliyatlarda sadece alınan darbeye bağlı olarak ortaya çıkar. Rinoplasti ameliyatının ardından burun bölgesinin her türlü darbe riskinden korunması işte bu nedenle çok büyük önem taşıyor. Şayet yine de bu risk gerçekleşir ve şekil bozukluğu meydana gelirse bu durumda revizyon ameliyatı ile yeniden buruna istenen şeklin kazandırılması mümkün oluyor.

Solunum Sıkıntısı; Sadece geçici bir süre solunumda zorlanma meydana gelebilir. Hava kanallarının tıkanması gibi durumlarda ortaya çıkabilen solunum sorunları durumunda ilaç kullanımı ya da sekonder işlem gerekebilir.

His Kaybı; Son derece ender görülüyor olsa da ameliyatın ardından hafif düzeyde his kaybı meydana gelebileceğinden söz etmek lazım. Bunun nedeni doku ile birlikte ince sinir liflerinin de ameliyat esnasında kesiliyor olmasıdır. Aynı zamanda ilk günlerde geçici olarak da his kaybı meydana gelebilir ancak bu durum zamanla düzelir.

Doku Kaybı; Genellikle ameliyattan sonra sigara içilmesinden kaynaklı olarak meydana gelebilen doku kaybı da riskler arasında yer alıyor. Bazı hastalarda dokuların bir bölümünün geç iyileşmesi nedeniyle de bir doku kaybı görünümü ortaya çıkabiliyor.

Rinoplasti ile İstediğim Burun Şekline Kavuşacak mıyım?

Burun estetiği ameliyatlarında hastalarımıza önerimiz yüz şeklinde uygun bir burun görünümü oluyor. Bazen hastalar ellerinde bir fotoğraf ile gelebiliyor ve bu burun şeklini isteyebiliyor. Ancak hastanın yüz şekline hiç uygun olmayan bu burun elbette ameliyattan sonra yapay bir yüz görünümüne sebebiyet veriyor. Bu nedenle hastalarımıza önerimiz doğal ve yüz şekillerine uygun bir burun şeklini istemeleridir. Elbette hastaların istediği burun şekli rinoplasti ameliyatı ile yüze kazandırılabilir. Sadece çok ender durumlarda hastanın istediği burun şeklinin yapılması mümkün olmuyor. Bu durum genellikle yaralanma gibi sıkıntıların ardından burun estetiği ameliyatına ihtiyaç duyulması halinde yaşanır.

Burun Kemiğindeki Çıkıntıdan Kurtulabilir miyim?

Rinoplasti ameliyatlarında artık çok yeni teknikler de uygulanıyor. Hem hekim hem de hasta açısından ameliyat ve sonrasının daha konforlu yaşandığı bu yeni teknikler sayesinde burun bölgesinin yüksekliğine ve şekline bir müdahalede bulunmadan sadece burun çıkıntısının giderilmedi mümkün hale geldi. Hatta özellikle ülkemizde burun çıkıntısını yok etmek için gerçekleştirilen ameliyatlar en sık yapılan rinoplasti ameliyatlarının başında geliyor. Eski dönemlerde bu çıkıntıyı yok etmek için maalesef burun kemiğinin kırılması gerekiyordu. Ancak günümüzde burun kemiğinin kırılmasına gerek kalmadan törpülenerek bu çıkıntı görünümünü yok etmek mümkün! Bu sayede hastanın çok daha düzgün bir burun görünümüne sahip olması da mümkün hale gelmiş durumda!

Rinoplastide Burun Dolgusu Nerede Yapılıyor?

Hastaya istediği burun şeklini kazandırmak için kimi durumlarda burun dolgusu yapılmasına ihtiyaç duyulabiliyor. Burun dolgusu burun kökü olarak adlandırılan çukurun dolgun bir görünüm alması için yapılabildiği gibi burunun alt bölümünde yer alan çukurun doldurulması için de gerçekleştirilebiliyor. Aynı zamanda burnun sırt kısmında yer alan eğri görünümü ortadan kaldırmak ve buruna daha düz bir görünüm kazandırmak amacıyla da uygulanabildiğini belirtelim. Kısacası hastanın burun şekline ve istenen burun şekline bağlı olarak gerek duyulan bölgelere dolgu uygulaması gerçekleştirilebiliyor.

Burun Estetiğinde Revizyona Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Halk arasında burun estetiği olduğunuzda mutlaka bir de revizyon ameliyatı olmanız gerektiği şeklinde bir görüş hakim. Bu bilgi gerçek değildir. Burun estetiği ameliyatı olan herkes mutlaka revizyon ameliyatı olmak zorunda değil. Hatta revizyon ameliyatı çoğu zaman yapılmaz. Sadece aşağıdaki durumların gerçekleşmesi halinde revizyon estetiğine gereksinim duyulabilir.

 • İstenen burun şeklinin ameliyatla elde edilememesi
 • Ameliyat sonrasında buruna darbe alma nedeniyle burun şeklinin bozulması
 • Ameliyat sonrası enfeksiyon nedeniyle burun şeklinde değişiklik olması
 • Doku iyileşmesinin olmaması nedeniyle burunda çöküntü meydana gelmesi
 • Hatalı estetik burun ameliyatları
 • Hastanın yeni burun şekline alışamaması ve psikolojik olarak rahatsızlık duyması

Burun Estetiğinden Sonra Burun Masajı Yapılmalı mı?

Burun masajının ameliyattan sonra mutlaka yapılması gerekiyor diye bir kaide yok. Ancak masaj ödemin çok daha hızlı ve kolay dağılmasını sağlar. Ödem görüntüsünden daha kısa bir sürede kurtulmayı sağladığı için burun masajının ameliyattan belirli bir süre sonra yaptırılması önerilir. Burun masajı asla doktorunuza danışmadan yapmamanız gereken bir aktivitedir. Çünkü bazı burun estetiği ameliyatlarından sonra burun masajının yapılmaması gerekebilir. Burun masajının nemlendirici bir krem kullanılarak günde 2 defayı aşmayacak şekilde yapılması gerekiyor. Sadece 2 dakika süreyle yapılması da büyük önem taşıyor. En önemli husus ise herkes için uygulanması gereken burun masajı tekniğinin farklı olmasıdır. Mutlaka burun masajını doktorunuzun size gösterdiği şekilde yapmalısınız. Farklı bir hareket yapmanız burun şeklinizin bozulmasına neden olabilir. Bu konunun tüm hastalar tarafından ciddiye ve dikkate alınması gereklidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Ağrı Yapar mı?

Ameliyat esnasında anestezi uygulandığı için hastanın herhangi bir ağrı ya da acı hissetmesi mümkün olmaz. Burun estetiği ameliyatından sonra elbette ağrı olur. Ancak ameliyatın hemen ardından çok güçlü ve uzun süre etkili ağrı kesici verildiği için hasta ağrı hissetmez. Zira ağrı ilk 24 saatte şiddetlidir ve ağrı kesici ilaç da bu süre boyunca etkisini gösterir. 24 saatin sonrasında da her gün düzenli olarak alınabilecek ağrı kesici ilaç hastaya verilir. Bu sayede iyileşme dönemini arı hissetmeden atlatabilir.

Rinoplastiden Sonra Morluk Olur mu?

Hafif düzeyde olmak kaydıyla göz çevresinde morarma meydana gelebilir. Ancak bu morluk sadece birkaç gün kalıcıdır. Birkaç gün sonrasında morluk derecesi hafiflemeye başlar ve kendiliğinden gider. Şişlik de yine geçici olarak meydana gelebilir. Birkaç gün sonrasında şişlik de kendiliğinden azalma eğilimindedir ve herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden ortadan kalkar.

Burun Estetiği İle Burun Delikleri Eşitlenir mi?

Doğuştan ya da kaza gibi nedenlerle burun deliklerinin biri diğerinden daha küçük veya büyük olabiliyor. Bu durum da estetik ameliyat ile ortadan kaldırılabilir. Ancak burun deliklerinin tamamen eşitlenmesi mümkün olmaz. Minimal olmak kaydıyla eşit olmayacak şekilde bir ameliyat gerçekleştirilebilir. Zira doğuştan da insanların burun delikleri eşit değildir. Sadece gözle görünmeyecek kadar küçük bir fark olur ve estetik ameliyatla da bu görünüm kolaylıkla elde edilebilir.

Ankara burun estetiği fiyatları ile iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

 

Hemen Ara Whatsapp