Son Güncellenme Tarihi: 04.01.2023
İçindekiler

Yaşlanma gibi olaylardan dolayı yüz kasları gerginliğini kaybeder ve yüzde sarkmalar meydana gelir. Yüz sarkmaları kişinin özgüvenini düşürecek etmenlerden biridir. Bu sarkmaların önüne geçmek adına yüz germe operasyonları yapılmaktadır. Bu operasyonlar yüzün daha sık ve genç bir görünüme kavuşması için yapılmaktadır. Artık yüz germe operasyonlarında ameliyat yerine ameliyatsız yüz gerdirme işlemleri daha fazla tercih edilmektedir. Ameliyat olmaya gerek kalmadan kilit aşkı gibi ameliyatsız yapılan bazı yöntemler mevcuttur.

Ameliyatsız Yüz Germe Operasyonu Çeşitleri Nelerdir?

Ameliyatsız yüz gerdirme amaçlı uygulanan yöntemler mevcuttur.

Ameliyatsız yüz gerdirme yöntemleri şunlardır:

  • Kilit askı yüz gerdirme operasyonu
  • Fokus ultrason ile yüz gerdirme
  • Sıvı yüz germe
  • Altın iğne kullanarak yüz germe
  • Endopel
  • Thermage yüz germe yöntemi

Bu yöntemler sayesinde ameliyat olmadan kısa zaman içerisinde gergin bir cilt yapısına sahip olunabilmektedir. Bu operasyonlar için doğru ve alanında uzman kişiler tercih edilmelidir.

Sıvı Yüz Germe İşlemi Nedir?

Yüz sarkmalarının nedenlerinden biri cilt bariyerinin kaybettiği maddelerdir. Bu yapıların tekrar cilde enjekte edilmesi işlemine sıvı yüz germe işlemi adı verilmektedir. Bu işlemde yeni bağ dokusu oluşturacak maddeler ameliyata gerek duyulmadan enjeksiyonların yardımıyla cilt altına enjekte edilmektedir. Yüzün hiyalüronik asit gibi maddeler yardımıyla gergin görünmesine yardımcı olur. Hafif ağrı hissedilebilir ve kısa zamanda işlem bitirilebilir.

Ameliyatsız Kilit Askı Yöntemi Nedir?

Bu yöntem diğer yöntemlere oranla 4 veya 5 yıl kadar yüzün gerginliğini koruyabilen bir yöntemdir. Yöntem sırasında saçlı derinin altına işlem yapılır. Silikon ipler ve iğneler kullanılarak gerçekleştirilir. Kişinin görünümünü bozacak dikiş gibi etkenleri barındırmaz. Yarım saat içerisinde yapılabilen ameliyatsız bir işlemdir. İpler yardımıyla sarkan cilt dokusu askılanır. Bu sayede cilt uzun süreler askıda kalarak genç bir görünüm oluşturur.

Lazerle Yüz Gerdirme Operasyonu

Ameliyatsız yöntemler içerisine lazer yöntemleri de girmektedir. Lazer ışınları kullanılarak yüzün kollajen miktarının arttırılması işlemine dayanır. Bağ doku hücreleri cildin daha genç ve gergin görünmesine neden olan unsurlardır. Lazer sayesinde bu bağ dokular oluşturulur. Ağrısız ve acısız bir yöntemdir. Genellikle tek seans yeterli olmayabiliyor. Bu yöntemi tercih etmek isteyenler seans sayısına ve lazer sonrası dikkat gerektiren konulara hakim olmalıdır. Bu tedavi sonrası kişide kızarıklık ve yanma hissi oluşabilir. Bu yanma hissi zaman ilerledikçe azalır ve gergin, genç bir cilt yapısına kavuşulur. Bazı kızarıklık giderici kremler ve losyonlar da tedavi sonrası kullanılabilmektedir.

Doç. Dr. Serdar Yüce
Yazar
Doç. Dr. Serdar Yüce
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?