Yüz germe ve boyun germe ameliyatı nedir?

Yüz ve / veya boyun germe (rhytidectomy) yüz ve boynun yaşlanma belirtilerini düzeltmeye yardımcı olmak ve daha genç bir görünüm elde etmek için tek başına veya birlikte yapılan işlemlerdir. Özellikle, derin yüz çizgileri, çene kenarında sarkmalar, boyun bantları ile yüz ve boyun deri, yağ sarkmasına bağlı görünümü düzeltebilir.

Yüz germe ve / veya boyun germe ameliyatı için uygun aday kim?

Yüz germe ve boyun germe ameliyatı oldukça bireyselleştirilmiş bir işlemdir. Yüz ve boyun bölgesinde sarkma ve çizgilenmeler olan ve daha genç bir yüz görünümü isteyen kişiler uygun bir adaydır. Buna ek olarak, uygun adayların fiziksel olarak sağlıklı, sigara içmeyen ve gerçekçi beklentileri olan bireyler olması gerekir. Plastik cerrahınız istediğiniz değişikliklerin yanı sıra tıbbi geçmişinizi gözden geçirecektir. Hipertansiyon, diyabet, sigara kullanımı, böbrek hastalığı, kalp sorunları ve diğer ciddi sağlık problemleri değerlendirilecektir.

Yüz ve/veya boyun germe ameliyatı hedefleri nelerdir?

Yüz ve boyun germe ameliyatının amaçları yüz ve boyundaki çizgileri ve sarkmaları düzeltmektir. Böylece daha genç ve konturları düzgün yüz ve boyun görünümü elde edilmesidir. Yüz germe sonuçları kalıcıdır, ancak yaşlanma sürecini durdurucu etkisi yoktur. Gerekli vakalarda alın germe ve göz kapağı estetiği eklenerek kombine işlemler yapılabilir.

Yüz ve / veya boyun germe ameliyatı sırasında ne yapılır?

Yüz ve / veya boyun germe ameliyatı genel anestezi altında yapılan 3 ila 4 saat süren bir işlemdir. İşlem sonrası 1 gün hastanede takip altında kalabilir veya anestezi etkisi geçtikten sonra taburcu olabilirsiniz. Şikayetlerinize göre sadece yüz germe veya boyun germe ile birlikte kombine işlem yapılır.

Geleneksel yüz germede kesi kulak üstü saçlı alandan başlar, kulak önünden arkasına kadar uzanır. Alternatif olarak mini yüz germede sadece kulak önünden arkasına uzanan kesiler yapılır. Boyun germe kesisi kulak memesi önünden başlayıp kulak arkasına uzanır. Ayrıca sonuçları daha iyi hale getirmek için ek olarak çene altında kesi yapılır.

Daha sonra deri, altındaki dokuları ortaya çıkarmak için kaldırılır. Fazla yağ dokuları uzaklaştırılır veya ihtiyaç olan bölgelere yayılır. Genellikle alttaki kas dokusunda olan gevşekliklerde sıkılaştırılır. Fazla yüz ve boyun derisi kesilip alınır ve daha genç, doğal görünüm elde etmek için yeniden adapte edilir. Son olarak kesiler dikkatle dikilir ve saçlı alan kulak önü ve arkasına gizlenir.

Yara izleri nelerdir?

Plastik cerrahlar olarak, kozmetik sonucun önemini biliyoruz. Biz yara boyutunu optimize etmek ve memenin en az görünür alanında bunu gizlemek için her türlü çabayı göstermekteyiz. Yüz germede yara izleri genellikle kulak üstü saçlı alandan başlar, kulak önünden arkasına kadar uzanır. Minin yüz germede sadece kulak önünden arkasına uzanan yara izleri olur. Boyun germe yara izleri ise kulak memesi önünden başlayıp kulak arkasına uzanır. Ayrıca çene altında da yara izleri olabilir.

Bu iz oluşumu bireyler arasında değişir ve kişinin genetik yatkınlığına oldukça bağımlıdır. İzler genellikle zaman içinde yavaş yavaş azalır, ancak nihai boyutlarını ve rengini tahmin etmek zordur.

İyileşme dönemi nasıl? Ne kadar süre istirahat gerekli? Ne zaman egzersize devam edebilirsiniz?

Rahat bir ameliyat sonrası ve iyi sonuçlar için, işlem sonrasında istirahat etmeniz uygun olacaktır. İşlemden sonra şişliğin miktarını azaltmak için yüz çevresine pansuman uygulanır. Küçük plastik drenaj aşırı sıvı veya kanın deri altında birikmesini önlemeye yardımcı olmak için deri altına yerleştirilebilir. Bu drenaj genellikle 24 saat içinde alınır. Baş ve yüz bölgesindeki şişliği ve morluğu en aza indirmek için ilk birkaç gün baş yukarıda istirahat edilir ve aralıklı buz uygulanabilir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca ilaçlara cevap veren ağrı ve şişlik olabilir. Birçok hasta 1 ila 2 hafta içinde işlerine dönebilmektedir. İyileşme döneminde ağır kaldırma ve çekme hareketleri gibi yorucu fiziksel aktivitelerden cerrahi sonrası 4 hafta boyunca kaçınmalıdır.

Ameliyatın komplikasyonları nelerdir?

Komplikasyonları diğer kozmetik prosedürlerde olduğu gibi nadir olup yara izi, asimetri, kanama, enfeksiyon, zayıf yara iyileşmesi, şişlik ve uyuşma olabilir. Yüz germe ameliyatına özgü komplikasyonlar kesi bölgelerinde saç dökülmesi, cilt kaybı, saç çizgisinde değişiklik, yüz sinir hasarına bağlı kas hareketlerinde zayıflık ve asimetridir. Bu komplikasyonların bazıları ek cerrahi işlemler gerektirebilir. Plastik cerrahınız olası komplikasyonlarda dahil olmak üzere beklenen sonuçlar hakkında detaylı bilgi verecektir.
Ne zaman ameliyatın kesin sonuçlarını göreceğiz?

Ameliyat sonuçları hemen işlem sonrasında görülecektir. Zamanla şişlikler azaldıkça iyileşmeye devam edecektir. Genellikle 2 hafta içinde kesiler iyileşir, şişlik ve morluklar geçer. Az miktarlarda fark edilemeyen boyutlarda şişlik cerrahiden sonra birkaç ay kadar devam edebilir. Nihai kontur ve yara izi sonuçları ameliyattan sonra en az 6 ay sürer.