Damarlarımızdaki sürekli hareket eden kan iki ana faktörlerden oluşur. Bunlardan biri plazma diğeri hücrelerdir. Kanın ortalama % 50-60’ı sıvı formdaki plazmadır. Kanın temel hücrelerinden birisi trombositlerdir. Trombositin temel görevi pıhtılaşma sürecini başlatmaktır. Bir kesi durumunda, trombositler cilt yüzeyine ulaşır ve kanamayı durdurmak için koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu tabaka yara iyileşmesinde önemli bir rol oynar. Yara etrafında yeni doku oluşumu çok kısa bir zamanda gerçekleşir.

PRP “trombosit açısından zengin plazma” kelimesinin kısaltmasıdır. PRP uygulamasında kişinin çok az miktarda kanı alınır ve bu kan bileşenlerine ayrılması için özel bir tüp içinde santrifüje tabi tutulur. Sonrasında elde edilen trombositten zengin kısmı enjeksiyon yoluyla tekrar aynı kişiye verilir.

PRP tedavisi için uygun aday kim?

PRP uygulaması hücresel tedavi uygulama alanlarından biridir. İlk olarak diş implantı uygulanan alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Sonrasında estetik tıp, ortopedi, yara tedavileri ve spor yaralanmaları gibi birçok alanda iyileşmeyi hızlandırıcı etkileri nedeniyle kullanılmaya başlanmıştır.

Estetik tıpta kullanım alanları:

  • Saç dökülmesini önleme amaçlı
  • Yüz gençleştirme
  • Vücut gençleştirme (eller, iç bacaklar, kollar)
  • Kırışıklık tedavisi
  • Yara iyileştirilmesi
  • Yara izi tedavisinde
  • Akne izleri tedavisinde
  • Cilt lekelenme problemleri için kullanılabilmektedir.

PRP tedavisi kimler için uygun değil?

Yetersiz trombosit sayısı olan ve kanser hastaları için PRP tedavisi uygun değildir.

PRP tedavisi hedefleri nelerdir?

Cildimizin yaşlanması yaralanma süreci ile aynıdır ve bazı fiziksel özelliklerin kaybedilmesi sonucu ortaya çıkar. Trombositler vücuttaki hasarlı dokuların onarılarak doğal hallerine dönmeleri için gerekli büyüme faktörlerini bulunduran kanın bileşenleridir. Dokularımızda bir hasar meydana geldiğinde kanımız bu dokuya trombositleri toplayarak tamir sürecini başlatır. Genellikle yaşlanmayla birlikte bu süreç yeterli olmamaktadır. PRP uygulamasının amacı kanın o dokuya taşıyabileceğinden daha fazla trombositin buraya ulaşmasını sağlamaktır. Böylece hızlı bir şekilde hasarlı doku onarımı başlar. PRP ile elde edilen trombosit yoğunluğunun kandaki trombosit miktarından 2 ila 4 kat daha yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.

PRP tedavisi sırasında ne yapılır?

PRP uygulaması yaklaşık 15 – 20 dakika süren bir uygulamadır. Küçük enjeksiyonlar şeklinde yapıldığı için hafif hassasiyet dışında bir ağrı olmaz. Doz aşımı sorunu yoktur ve rahatlıkla uygulanabilir.

Kişiden 1 veya 2 tüp kan (10-20 cc) alınır ve santrifüjlenir. Bunun sonucunda trombositler ayrılarak tüp içinde toplanır ve aktive trombositler büyüme faktörleri salgılar. Elde edilen bu ürün, aynı kişinin cildine mezoterapi veya dolgu yoluyla enjekte edilir. Uygulama sonrasında PRP ‘nin cilt üzerindeki gençleştirici etkisiyle parlak, canlı ve sağlıklı bir görünüm elde edilir.

PRP tedavisi seans sıklığı ve uygulama sayısı nedir?

15-30 gün aralıklarla 3 ila 4 seans uygulama yapılabilir ve ortalama 1 yıl sonra aynı şekilde tekrarlanabilir. Bu uygulamadan sonra her 2 yılda bir seans yapılmalıdır. Bu sayede sonuçlar daha kalıcı olabilecektir.

İyileşme dönemi nasıl? Ne kadar süre istirahat gerekli?

Uygulama sonrası rahatlıkla günlük işlerinize dönebilirsiniz.

PRP tedavisinin komplikasyonları nelerdir?

Kişinin kendi kanı kullanıldığı ve kapalı sistemler olduğu için güvenli bir uygulamadır.

Ne zaman tedavinin kesin sonuçlarını göreceğiz?

Cilde uygulandıktan sonra, sağlıklı, parlak, taze bir görünüm oluşur. Bununla birlikte, 3-4 uygulamadan sonra kalıcı bir etki ortaya çıkmaktadır. Parlaklık, ışıltı ve iyileşme meydana gelir.

PRP Tedavisi İle Daha Genç Görünmek Mümkün mü?

Cildin yaşlanmasının nedeni yaş ilerledikçe bazı özelliklerini kaybetmesidir. PRP tedavisi ise cildin kaybettiği bu özelliklerinden faydalanılarak gerçekleştirilir. Kandaki trombositlerin ayrıştırılarak yeniden kişiye enjekte edilmesi, cildin onarım görevini üstlenen kan hücrelerinin cildi gençleştirmesini de sağlıyor. Bu sayede ciltte hızlı bir değişim süreci başlıyor. Kısacası PRP tedavisi ile cilde daha genç bir görünüm kazandırmak mümkün olabiliyor. Daha duru, daha sıkı, daha parlak ve daha sağlıklı görünen bir cilt yapısına sahip olmanız elbette daha genç görünmenizi sağlar. Ancak PRP tedavisi ile mevcut kırışıklıkların düzelmesi ya da sarkan cildin toparlanması elbette mümkün olmaz. Sadece cildinizin dışarıdan görünümünde olumlu bir değişim sağlar.

PRP ile Ağrı Tedavisi Yapılabilir mi?

PRP tedavisi sadece estetik açıdan kullanılmıyor. Aynı zamanda bu tedavinin etkilerinden faydalanılarak bazı sağlık sorunlarından kurtulmak da mümkün olabiliyor. Bunlardan biri de ağrı tedavisidir. Özellikle kas ve iskelet sistemi ağrılarını ortadan kaldırma amacıyla uygulandığında başarılı sonuçlar alınabiliyor. Omuz ağrıları, eklem kireçlenmeleri, bilek burkulmaları gibi durumlarda ortaya çıkan ağrıdan PRP tedavisi ile kurtulabilirsiniz. Normal bir kanın 1 mililitresinde 150 bin ila 400 bin trombosit bulunuyor. PRP tedavisi uygulandığında 1 mililitre kandaki trombosit sayısı 1 milyona kadar çıkıyor. Bu da tıpkı doğal bir ilaç gibi yaraların hızla iyileşmesini ve vücudun kendi kendini onarımını hızlandırıyor. Onarım ile birlikte ağrılar da kendiliğinden ortadan kalkıyor.

PRP Tedavisi Farklı Medikal Estetik İşlemlerle Birlikte Uygulanabilir mi?

Bu tedavi tek başına uygulanabildiği gibi farklı tedavilerin etkisini artırmak, farklı medikal estetik işlemlerin etkisini hızlandırmak amacıyla da uygulanabiliyor. PRP tedavisi ile özellikle lazer uygulamalar, radyofrekans ve ışık tedavileri bir arada kombine şekilde uygulanabilir. Aynı zamanda mezoterapi ile birlikte uygulandığında da gayet başarılı neticeler elde edildiği daha önce gözlemlendi. PRP tedavisi farklı medikal estetik uygulamaların ardından serum şeklinde de uygulanabiliyor. Hastaların yapılan işlemin etkisini daha kısa süre içerisinde görmek istemesi halinde de PRP tedavisi devreye girebilir. Sağlığa hiçbir zararı olmayan bu tedavi ile vücuda adeta bir doping etkisi yapmak mümkün.

Hemen Ara Whatsapp