Büyük göğüslü kadınlarda boyun, omuz, sırt ve göğüs ağrısı olabilir. Ayrıca, kadınlar da büyük göğüsler nedeniyle meme altında pişik, mantar şikayeti ve sütyen askısının basısına bağlı omuz bölgesinde çukurlaşmalar olabilir. Meme büyüklüğü fizyolojik etkilerinin yanında sosyal hayatta aktif olmama, kıyafet seçiminde zorlanma, spor yapmaktan uzaklaşma ve bakışlardan rahatsız olmak gibi birçok problemi de beraberinde getirir. Meme küçültme meme boyutunu azaltmak ve bu semptomları hafifletmek için memelerdeki aşırı cilt, yağ ve meme dokusunun alındığı cerrahi bir işlemdir.

Meme küçültme ameliyatı için uygun aday kim?

Boyun, omuz, sırt ve göğüs ağrısı, meme altlarında pişik, sütyen askı izleri ve sosyal hayatının olumsuz etkilenmesi gibi şikayetleri olan, iyi bir fiziksel sağlığa ve istikrarlı kiloya sahip kişiler ideal bir adaydır. Ameliyatın amaçları vücudunuzla daha orantılı bir meme büyüklüğü elde etmek ve büyük göğüsler ile ilişkili semptomları ve rahatsızlığı hafifletmektir. Kadınların göğüslerinde doğal asimetri vardır ve ameliyat ile bu farklılıklar azalabilir. Ameliyat öncesi bunlar sizinle detaylı olarak konuşulacaktır. Meme küçültmenin bir yararı meme başının daha genç bir konuma yükseltilmesidir.

Meme küçültme göğüslerde yara izlerine neden olur ve bunların miktarı ve yeri meme küçültme türüne ve azaltılan hacme bağlıdır.

Meme Küçültme Ameliyat sırasında ne yapılır?

Çeşitli meme küçültme teknikleri vardır ve doktorunuz sizin için en uygun olan tekniği belirleyecektir. Meme küçültme ameliyatı daha iyi şekil ve sonuca ulaşmak için liposuction ile kombine edilebilir.

Ameliyat öncesi, göğüs bölgesinde planlama için işaretlemeler yapılır. Genel olarak, meme büyüklüğü derecesi arttıkça daha uzun bir kesi gerekir. Meme başı ve aerolanın yeniden konumlandırılması için derinin değişen miktarlarda çıkartılması gerekir. Aynı zamanda memelerin ağırlığının azaltılması, şikayetlerin düzelmesi, memelerin daha genç, dolgun ve yüksek konumda durması için çeşitli miktarda meme dokusu çıkartılarak meme dokusunun yeniden şekillendirilmesi gerekir. İhtiyaca göre dren (ameliyat bölgesinde biriken sıvıların toplanması için kullanılan malzeme) konulabilir. Takiplerde 1 ila 3 gün arasında pansuman sırasında alınır.

Meme Küçültme Ameliyatının iyileşme dönemi nasıl? Ne kadar süre istirahat gerekli? Ne zaman egzersize devam edebilirsiniz?

Meme küçültme 3 ila 4 saat süren ve genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Anestezinin etkisi geçtikten sonra, eve gitmeniz veya 1 gün hastanede takip altında kalmanız uygun olacaktır. Rahat bir ameliyat sonrası ve iyi sonuçlar için, işlem sonrasında istirahat etmeniz uygun olacaktır. Bunun için 1 haftalık istirahat planlaması yapmanız iyi olacaktır. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca ilaçlara cevap veren ağrı ve şişlik olabilir. İyileşme süresi boyunca destekleyici bir sütyen giyilmesi gerekmektedir. Birçok hasta 1 hafta içinde işlerine dönebilmektedir. İyileşme döneminde ağır kaldırma ve çekme hareketleri gibi yorucu fiziksel aktivitelerden cerrahi sonrası 6 hafta boyunca kaçınmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatının yara izleri nelerdir?

Plastik cerrahlar olarak, kozmetik sonucun önemini biliyoruz. Biz yara boyutunu optimize etmek ve memenin en az görünür alanında bunu gizlemek için her türlü çabayı göstermekteyiz. Kesi uzunluğu ve yerleşeceği konumu büyük ölçüde çıkarılacak meme dokusu miktarına bağlıdır. Meme küçültme izleri kullanılan tekniğe bağlı olarak değişir. En yaygın kullanılan teknikler:
• Vertikal – areola (meme başı etrafındaki renkli kısım) etrafında dairesel ve meme altı katlantısına uzanan dikey çizgi şeklinde yara izi olur. Bu aynı zamanda, “lolipop” olarak adlandırılır. Kliniğimizde tercih ettiğimiz yöntem vertikal skar tekniğidir.
•-Ters T – areola (meme başı etrafındaki renkli kısım) etrafında dairesel ve meme altı katlantısına uzanan dikey çizgi ile katlantıda yara izi olur.

Bu iz oluşumu bireyler arasında değişir ve kişinin genetik yatkınlığına oldukça bağımlıdır. İzler genellikle zaman içinde yavaş yavaş azalır, ancak nihai boyutlarını ve rengini tahmin etmek zordur.

Meme Küçültme Ameliyatın komplikasyonları nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı genellikle güvenli bir işlemdir. Komplikasyonları diğer kozmetik prosedürlerde olduğu gibi nadir olup yara izi, asimetri, kanama, enfeksiyon, şişlik ve uyuşma olabilir. Meme küçültme ameliyatına özgü komplikasyonlar nadir olmakla birlikte sarkıklığın tekrarlaması, meme başı duyu ve cilt kaybıdır. Plastik cerrahınız olası komplikasyonlarda dahil olmak üzere beklenen sonuçlar hakkında detaylı bilgi verecektir.

Ne zaman Meme Küçüktme Ameliyatının kesin sonuçlarını göreceğiz?

Ameliyat sonuçları hemen işlem sonrasında görülecektir. Zamanla şişlikler azaldıkça iyileşmeye devam edecektir. Az miktarlarda fark edilemeyen boyutlarda şişlik cerrahiden sonra 3-6 aya kadar devam edebilir. Nihai kontur ve yara izi sonuçları ameliyattan sonra en az 6 ay sürer.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Emzirebilir miyim?

Bebek sahibi olmayı planlayan hastaların en çok merak ettiği husus bu oluyor. Meme küçültme ameliyatından sonra emzirme fonksiyonunun kaybolması gibi bir risk mevcuttur. Memenin ne oranda küçültüleceğine bağlı olarak bu sorunun yanıtı değişiyor. Meme bezini ve meme başı bağlantısını koruyacak şekilde bir ameliyat planlaması yapılabilir. Ancak memede büyük oranda küçülmenin elde edilmesi gerekiyorsa bu teknikler tercih edilemiyor. Dolayısıyla hastanın bilgisi ve onayı dahilinde emzirme fonksiyonunun ortadan kalkacağı şekilde meme küçültme ameliyatı yapılabiliyor. Bunun dışında meme küçültme ameliyatlarında her daim emzirme fonksiyonuna zarar gelebileceği riskinin mevcut olduğu bilmenizde fayda var.

Meme Küçültme Ameliyatı Kanser Riskini Artırır mı?

Meme kanserinin günümüzde maalesef çok fazla yaygınlaşması, meme ile ilgili her türlü estetik girişimde ekstra bir endişeye de neden olabiliyor. Meme küçültme ameliyatı kansere neden olmaz. Mevcut kanser riskini de artırmaz. Bu nedenle endişesiz bir şekilde söz konusu ameliyattan faydalanabilirsiniz. Ancak hastalarımıza bu ameliyattan önce mamografi ve ultrason ile meme kanserinin mevcut olup olmadığının araştırılmasını öneriyoruz. Ayrıca meme küçültme ameliyatlarında meme dokusunun büyük bölümü alınır. Buna bağlı olarak meme kanseri riskini az da olsa azalttığını belirtebiliriz.

Meme Küçültme Ameliyatıyla Nelerden Kurtulabilirim?

Bu ameliyat aslında büyük memelere sahip olan kadınlar pek çok sıkıntıdan kurtarıyor. Bunlar arasında en önemlisi büyük meme kaynaklı olarak yaşanan sırt, omuz ve bel ağrılarıdır. Bazı hastalarda omurgada eğilmeye bile neden olabiliyor. Bu yüzden sağlığı da olumsuz yönde etkileyen bir durum olduğunu belirtebiliriz. Bunun dışında aşağıdaki sorunlardan kurtulmanızı da sağlar:

 • Meme altında meydana gelen pişik ve yaralar
 • Meme altında daimi olarak meydana gelebilen terleme
 • Sarkık meme uçları
 • Sütyen bulmakta güçlük çekme
 • Omuzu kesen sütyen askısı acıları
 • Omuzlarda çok erken yaşta meydana gelebilen çökme
 • Spor ve egzersiz yapamama
 • Kıyafet bulmakta güçlük çekme
 • Psikolojik anlamda kendini çirkin hissetme
 • Özgüven sorunları
 • Büyük göğüsler nedeniyle şişman görünme
 • Boyunda sürekli bir ağrı hissi ve gerginlik
Hemen Ara Whatsapp