Meme Dikleştirme Ameliyatı

Bir kadının yıllar içinde meme dokusunda sarkma eğilimi vardır. Bu durum pitozis olarak bilinir ve hamilelik, emzirme, kilo alıp, verme ve hormonal değişikliklerden etkilenir. Buna ek olarak, meme başı aşağıya doğru iner ve memenin daha sarkık görünmesine neden olur. Meme dikleştirme (mastopeksi) plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilen, göğüslerin sarkmasının düzeltilmesi ile daha genç şekil ve pozisyona sahip memeler elde edilmesini sağlayan bir işlemdir. Bazı durumlarda, hastalarda meme dikleştirmeye ek olarak meme boyutunu artırmak için protez ile meme büyütme gerekebilir.

Meme dikleştirme ameliyatı için uygun aday kim?

Memelerinde sarkma ve dolgunluğunda azalma olan, fiziksel olarak sağlıklı ve sabit kiloya sahip olan kişiler bu ameliyat için iyi birer adaydır.  Ayrıca hastaların ameliyattan gerçekçi beklentileri olmalıdır.  Memelerin düzelmiş şekliyle birlikte boyutunun artmasını isteyen hastalarda aynı anda protezle meme büyütme işlemi uygun olacaktır.

Meme dikleştirme ameliyatının hedefleri nelerdir?
Meme dikleştirme ameliyatının hedefleri meme başı ve areola konumunun (meme başı etrafındaki renkli kısım) ve meme şeklinin düzeltilmesidir. Buna ek olarak meme boyutunun artmasını isteyen hastalarda protezle meme büyütme işleminin birlikte yapılması uygun olacaktır. Meme büyütmenin hedefleri meme büyüklüğü ve dolgunluğunun hastanın tercihleri doğrultusunda artırılmasıdır. Hedeflere ulaşmak için her iki işlemde kabul edilebilir bir cerrahi yara izi olacağı bilinmelidir.

Ameliyat sırasında ne yapılır?
Birkaç meme dikleştirme ameliyat tekniği vardır ve doktorunuz sizin için en uygun yöntemi belirleyecektir.
Ameliyat öncesi, göğüs bölgesinde planlama için işaretlemeler yapılır. Meme dikleştirme 1 ila 3 saat süren ve genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Genel olarak, sarkma derecesi arttıkça daha uzun bir kesi gerekir. Meme başı ve aerolanın yeniden konumlandırılması için derinin değişen miktarlarda çıkartılması gerekir. Aynı zamanda memelerin daha dolgun yüksek konumda durması için az miktarda meme dokusu çıkartılarak meme dokusunun yeniden şekillendirilmesi gerekir. Meme büyütme operasyonu ile kombine edildiğinde, protez meme dokusu altına veya göğüs kası (pektoral kas) altına yerleştirilebilir.

İyileşme dönemi nasıl? Ne kadar süre istirahat gerekli? Ne zaman egzersize devam edebilirsiniz?

Anestezinin etkisi geçtikten sonra, eve gitmeniz mümkün olacaktır. Rahat bir ameliyat sonrası ve iyi sonuçlar için, işlem sonrasında istirahat etmeniz uygun olacaktır. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca ilaçlara cevap veren ağrı ve şişlik olabilir. İyileşme süresi boyunca destekleyici bir sütyen giyilmesi gerekmektedir. Birçok hasta 1 hafta içinde işlerine dönebilmektedir. İyileşme döneminde ağır kaldırma ve çekme hareketleri gibi yorucu fiziksel aktivitelerden cerrahi sonrası 4 – 6 hafta boyunca kaçınmalıdır.

Yara izleri nelerdir?

Plastik cerrahlar olarak, kozmetik sonucun önemini biliyoruz. Biz yara boyutunu optimize etmek ve memenin en az görünür alanında bunu gizlemek için her türlü çabayı göstermekteyiz. Kesi uzunluğu ve yerleşeceği konumu büyük ölçüde çıkarılacak doku miktarına bağlıdır. Meme dikleştirme izleri kullanılan tekniğe bağlı olarak değişir. En yaygın kullanılan teknikler:
Periareolar – areola (meme başı etrafındaki renkli kısım) etrafında dairesel yara izi olur.
Vertikal – areola (meme başı etrafındaki renkli kısım) etrafında dairesel ve meme altı katlantısına uzanan dikey çizgi şeklinde yara izi olur. Bu aynı zamanda, “lolipop” olarak adlandırılır.
•-Ters T – areola (meme başı etrafındaki renkli kısım) etrafında dairesel ve meme altı katlantısına uzanan dikey çizgi ile katlantıda yara izi olur.

Bu iz oluşumu bireyler arasında değişir ve kişinin genetik yatkınlığına oldukça bağımlıdır. İzler genellikle zaman içinde yavaş yavaş azalır, ancak nihai boyutlarını ve rengini tahmin etmek zordur.

Ameliyatın komplikasyonları nelerdir?

Meme dikleştirme ameliyatı genellikle güvenli bir işlemdir. Komplikasyonları diğer kozmetik prosedürlerde olduğu gibi nadir olup yara izi, asimetri, kanama, enfeksiyon, şişlik ve uyuşma olabilir. Meme dikleştirme ameliyatına özgü komplikasyonlar sarkıklığın tekrarlaması nadir olmakla birlikte meme başı duyu ve cilt kaybıdır. Plastik cerrahınız olası komplikasyonlarda dahil olmak üzere beklenen sonuçlar hakkında detaylı bilgi verecektir.

Ne zaman ameliyatın kesin sonuçlarını göreceğiz?

Ameliyat sonuçları hemen işlem sonrasında görülecektir. Zamanla şişlikler azaldıkça iyileşmeye devam edecektir. Az miktarlarda fark edilemeyen boyutlarda şişlik cerrahiden sonra 3-6 aya kadar devam edebilir. Nihai kontur ve yara izi sonuçları ameliyattan sonra en az 6 ay sürer.