Liposuction vücudun çeşitli yerlerinden yağ çıkarılmasını (aspirasyon) içeren bir işlemdir. Liposuctionun amacı kalıcı veya vücudun zor alanlarından yağların alınmasıdır. Liposuction ile sık tedavi edilen alanlar karın, bel, uyluk, kalça, sırt, kollar ve boyun bölgesidir.

Liposuction için uygun aday kimdir?

Liposuction verilmesi zor veya kalıcı yağ birikimlerinin çıkarılması için çok etkili bir yöntem olsa da, bir kilo verme aracı olarak tasarlanmamıştır. Kilosu genel olarak stabil ve normal vücut kitle indeksi (BKİ)’ne sahip olanlar ideal liposuction adayıdır

Ayrıca, cilt kalitesinin prosedürün başarısı üzerinde doğrudan etkisi vardır. Ideal bir aday en az çatlakları, minimal deri gevşekliği veya fazlalığına ve iyi bir cilt kalitesine sahip olmalıdır. İyi cilt kalitesi olmayan hastalar bu prosedürden fayda görmeyebilir, ancak diğer işlemler (karın, uyluk ve kol germe) için aday olabilir.

Liposuction ameliyatı amaçları nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam tarzı ile birlikte liposuction fazla yağ birikimlerinin uzaklaştırılması ile vücut konturunun düzeltilmesine yardımcı olacaktır.

Liposuction ameliyatı sırasında ne yapılır?

Liposuction genellikle genel anestezi altında bazı durumlarda sedasyon ile yapılabilir. İşlem yapılacak alana bağlı olarak 1-3 saat arasında sürer. Ameliyat sırasında, hedef alanlara hazırlanan sıvı verilir. Böylece yağların alınması kolaylaşırken aynı zamanda ağrının ve kanamanın azalması sağlanmış olur. Metal kanüller kullanarak, bu alanlardaki yağlar alınır ve kalan deri ve yağ dokusu ile kontur sağlanır.

Yara izleri nerede kalır?

Liposuction maksimum yağ çıkarılması ile konturu en iyi noktaya taşırken, izleri göze çarpmayan yerlere yerleştirmeye imkan tanıyan birden fazla küçük (4 ila 5 mm) kesilerden yapılır. Bu kesiler genellikle az yara izi ile çok iyi iyileşir.

İyileşme dönemi nasıl? Ne kadar süre istirahat gerekli? Ne zaman egzersize devam edebilirsiniz?

İşlem sonrası genellikle hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. Dikkat etmeniz gereken noktalar, kullanılacak ilaçlar ve aktiviteler hakkında detaylı bilgilendirme doktorunuz tarafından yapılacaktır.

Ameliyat sonrası dinlenme süreci rahat atlatmanızı ve sonuçların daha iyi olmasını sağlayacaktır. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün kullanılan ilaçlara cevap veren ağrılar ve dikiş bölgelerinden sızıntılar olabilir. Ameliyat sonrası cerrahi alanda şişlik ve morluk izlenebilir. Günler içinde kendiliğinden düzelecektir. Şişlik ve morluğun azalmasına yardımcı olmak için ameliyat sonrası birkaç hafta korse kullanılması uygun olacaktır. Bu morarma genellikle 2 ila 3 hafta sürer. Çoğu hasta birkaç gün içinde yürüyüş gibi hafif aktivitelere ve 1 hafta içinde işine dönebilir. işlerinin başına dönebilmektedir. İyileşme döneminde 4 hafta kadar yorucu fiziksel aktivitelerden uzak kalınmalıdır.

Ameliyatın komplikasyonları nelerdir?

Ameliyat sonrasında şişlik ve morarma görülür ve normaldir. Zaman içinde bu şikayetler düzelecektir. Başlangıçta su ve sıvı retansiyonu nedeniyle kilo alınabilir. Karında kas alanlarında ve yara bölgelerinde ağrı olabilir. İlk muayene sırasında doktorunuz potansiyel riskler hakkında detaylı bilgi verecektir. Liposuction komplikasyonları, diğer kozmetik prosedürlerde olduğu gibi nadir olup yara izi, asimetri, kontur düzensizlikleri, kanama, enfeksiyon, şişlik, uyuşma ve bacakta kan pıhtıları olabilir. Bu durumlar ek cerrahi tedavi gerektirebilir.

Ne zaman ameliyatın kesin sonuçlarını göreceğiz?

Cerrahinin sonuçları hemen belli olacak ve şişme azaldıkça düzelmeye devam edecektir. Bu şişlikler az miktarlarda, cerrahiden sonra 6 aya kadar devam edebilir. Nihai kontur sonuçları yanı sıra iz kalitesi ameliyattan sonra en az 6-12 ay süre gerektirir.

Liposuction Vücudun Her Yerine Yapılabiliyor mu?

Bu işlem son dönemde çok sayıda kişinin imdadına yetişiyor olsa da vücudun her yerine yapılabilen bir uygulama değildir. Bacakların ön yüzey kısmı ve kalçanın alt kısmına liposuction yapılamıyor. Aynı zamanda dizlerin iç kısmı, bacakların iç ve üst bölümleri de maalesef bu işlemden faydalanılabilen vücut bölümleri değildir. Ayak bilekleri, gıdı olarak adlandırılan boyun altı da liposuction yapılamayan vücut bölümleri olarak belirtilebilir. Bu işlem için en uygun olan vücut bölümleri ise erkeklerde karın ve bel çevresi, kadınlarda karın ve bel çevresinin yanı sıra basenlerdir.

Liposuction İçin En Uygun Zaman Nedir?

Bu işlem için en uygun zaman diyet ve egzersiz programları ile fazla kilolarınızdan kurtulduğunuz zamandır. Çünkü bölgesel yağlanma olarak adlandırılan ve vücudun belirli bölgelerinde kalan yağlardan kurtulmanız için harika bir seçenek olduğunu belirtelim. Öncesinde fazla kilolarınızdan kurtulmanız bölgesel yağlanma meydana gelen yerlerin net bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Bunun yanı sıra hastalar genellikle liposuction sonrasında kazandıkları vücut görünümüne razı oluyor ve uyguladıkları diyeti bırakıyor. Bu istemediğimiz bir durumdur ve hastalarımızın diyet ile kilo verme konusunda motivasyon kaybı yaşamalarını talep etmiyoruz. Dolayısıyla öncesinde diyet ile kilo verilmesi ve sonrasında bu uygulamadan faydalanılmasını tavsiye ederiz. Bu şekilde çok daha fit bir görünüm kazanma şansını da elde edebilirsiniz.

Liposuction Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

İşlemin ardından bir korse kullanmanız gerekiyor. Bu korseyi 4 gün boyunca çıkarmamanız çok büyük önem taşıyor. Ayrıca işlemden sonra birkaç gün boyunca çok hafif düzeyde ağrınız olabilir. Bu durum ağrı kesici ilaç kullanımı ile kontrol altına alınıyor. Ağrı genellikle pozisyon değiştirme esnasında ve sabahları yataktan kalkarken olur, kısa sürede azalarak ortadan kalkar. Bunun yanı sıra işlem sırasında vücudunuza uygulanan çok küçük kesilerden hafif düzeyde sızıntı şeklinde kan gelebilir. Bu durumda endişe etmenize gerek olmayacak. Bununla birlikte hafif düzeyde olmak kaydıyla ödem ve morarma da meydana gelebilir. 15 gün boyunca denize ve havuza girilmesi, hamam ya da sauna gibi ortamlarda bulunulması yasak! Bu süre sonunda rahatlıkla denize ve havuza girebilirsiniz.

Hemen Ara Whatsapp