Labiaplasti labia minör (vajinal açıklığı çevreleyen deri) azaltan veya yeniden şekillendiren bir cerrahi işlemdir.

Neden Labioplasti ameliyatı (iç dudak estetiği) olmalıyım?

Bazı kadınlar, büyük, kalın ya da düzensiz küçük dudaklar (labia) ile doğarlar; diğer kadınlarda ise doğum veya hormonal değişikliklerden sonra gelişir. Büyümüş küçük dudakları bacaklar ayrı değilken görünür, utanma ve ilişkilerde uzaklaşma, ayrılma nedeni olabilir. Ayrıca dar kıyafetlerde farkedilir olabilir ve cinsel ilişki, egzersiz sırasında ya da elbise ile rahatsızlığa neden olabilir. Labiaplasti ameliyatı ile büyük labialara çözümler sunulmaktadır:

Labioplasti işleminden neler beklemeliyim?

Labiaplasti dudakları (labia minör) küçülten ve yeniden şekillendiren cerrahi bir işlemdir. Bu teknikle, neredeyse belirlenemeyen yara izi ile labia normal görünümü sağlanır. Genellikle basit günübirlik bir prosedürdür, lokal anestezi, hafif sedasyon veya genel anestezi ile yapılabilir. İşlem 1 saat sürer ve ameliyatı takiben hastane ortamında belli bir süre izlem sonrasında, kendi evinizde dinlenmeniz mümkün olacaktır. Çoğu insan birkaç gün içinde işlerine dönebilir iken, cinsel aktivite ameliyattan sonra birkaç hafta yasaklanır.

İyileşme dönemi nasıl? Ne kadar süre istirahat gerekli? Ne zaman egzersize devam edebilirsiniz?

Ameliyat sonrasında, doktorunuz tarafından dikkat etmeniz gereken noktalar ve takip süreci hakkında bilgi verilecektir.

  • Hafif ağrı şikayeti olabilir
  • Ameliyat günü yatak istirahati tavsiye edilir
  • İşinizdeki hareket düzeyine bağlı olarak birkaç gün içinde işe dönebilirsiniz.
  • Yorucu fiziksel aktivite ve cinsel ilişki ameliyattan sonra birkaç hafta yasaklanır.

Ameliyatın komplikasyonları nelerdir?

Komplikasyonları diğer kozmetik prosedürlerde olduğu gibi nadir olup enfeksiyon ve şişlik olabilir. Plastik cerrahınız olası komplikasyonlarda dahil olmak üzere beklenen sonuçlar hakkında detaylı bilgi verecektir.

Ne zaman Labioplasti ameliyatın kesin sonuçlarını göreceğiz?

Ameliyat sonuçları hemen işlem sonrasında görülecektir. Zamanla şişlikler azaldıkça iyileşmeye devam edecektir. Genellikle 2 hafta içinde kesiler iyileşir, şişlik ve morluklar geçer. Az miktarlarda fark edilemeyen boyutlarda şişlik cerrahiden sonra birkaç ay kadar devam edebilir. Nihai kontur ve yara izi sonuçları ameliyattan sonra en az 6 ay sürer.

Labioplasti Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu ameliyatın riski çok fazla yok. Bu nedenle dikkat esilmesi gerekenler şeklinde uzun bir listeden söz edemiyoruz. Sadece hijyen büyük önem taşıyor. Hastaların ameliyat sonrasında hijyen kurallarına ve doktor tarafından yapılan tüm uyarılara maksimum düzeyde dikkat etmesi gereklidir. Aynı zamanda ameliyatın ardından 2 gün boyunca duş alınmaması lazım. Ameliyattan 3 gün geçtikten sonra duş alınabilir ancak küvette oturarak banyo yine yasaklar arasında yer alıyor. Duşun ayakta alınması gerekiyor. Yaklaşık 2 hafta boyunca ayakta duş alınmalıdır. 1 ay boyunca cinsel perhiz de gereklidir. Sonrasında yapılacak muayenenin ardından cinsel ilişkiye girilebilir. Bu dönemde hijyenik bir şekilde temizliğin nasıl yapılması gerektiği hastalara hekim tarafından aktarılıyor.

Hemen Ara Whatsapp