Bu işlem aynı zamanda “karın germe” olarak bilinir. Cerrahi işlem karın cilt ve yağ dokusunun alınmasını ve sıklıkla aynı zamanda karın kaslarının sıkılaştırılması içerir.

Abdominoplasti için uygun bir aday kimdir?

Bu ameliyat için uygun görülen hastalar genel anestezi alacaktır. Karın yağ ve cilt fazlalığı ile çatlak bölgeleri olan hastalar, ayrıca egzersiz ile düzelmeyecek gevşek cilt, kilo fazlalığı ve karın kaslarında gevşeklik olan kişiler bu işlem için iyi birer adaydır.

Abdominoplasti ameliyatı amaçları nelerdir?

Cerrahinin hedefleri karın bölgesindeki fazla cilt ve yağ dokusunu uzaklaştırılması ve karın kaslarının sıkılaştırılması ile düzgün bir karın görünümü elde etmektir.

Abdominoplasti ameliyat sırasında ne yapılır?

Ameliyat sırasında, alt karın bölgesinde (sezeryan skarına benzer ama daha uzun) bir kesi yapılır. Göbek deliği üzerine kadar uzanan fazla cilt ve yağ dokusu karın bölgesinden uzaklaştırılır. Sonrasında göbek deliği üzerindeki karın dokusu kaldırılıp aşağıya ilerletilip kapatılır. Yeniden oluşturulan deliğe göbek yerleştirilir.

Yara izleri nerede kalır?

Yara izi karın alt kısmında (sezeryan izine uyan bölgede ama daha uzun) yer almaktadır. Bu yara genellikle iç çamaşırı tarafından gizlenmiştir. Bir yara da göbek etrafında yer alacaktır.

Ameliyat nerede yapılır?

Ameliyathane ortamında genel anestezi altında Plastik Cerrahi Uzmanı tarafından yapılır. Ameliyat yapılan işlemlere göre 2 ila 3 saat sürebilir.

Ameliyat sonrası bakım, iyileşme:

En iyi sonuçlar için ameliyat sonrası dinlenmeyi planlamalısınız. Ameliyat sonrasında, doktorunuz tarafından dikkat etmeniz gereken noktalar ve takip süreci hakkında bilgi verilecektir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca, hastaların çoğu ameliyat yerinde biraz ağrı, rahatsızlık yaşayabilir. Sonrasında kendisini daha iyi hissedecek ve iyileşme dönemi başlayacaktır. Ameliyat sonrası 1-2 hafta boyunca istirahat için çalışma programını ayarlamanız uygun olacaktır. Cerrahi sonrası 6 hafta boyunca yorucu fiziksel aktiviteden kaçınmalıdır.

Ameliyatın yaygın komplikasyonları nelerdir?

Ameliyat sonrasında, şişlik ve morarma görülmesi normaldir ve zamanla kendisi düzelecektir. eceksiniz. Başlangıçta su ve sıvı retansiyonu nedeniyle kilo alınabilir. Yara hattı ve karın kasları boyunca gerginlik ve ağrı olabilir. Risksiz hiçbir cerrahi işlem yoktur. Abdominoplasti komplikasyonları, diğer kozmetik prosedürlere benzer, nadirdir fakat skar, asimetri, kanama, enfeksiyon, şişlik, uyuşma ve kan pıhtıları atma riskini içerebilir. Bunlar ek tedavi gerektirebilir. Enfeksiyon veya kanama gibi sorunlarda ek cerrahi tedavi gerekebilir.

Ne zaman ameliyatın kesin sonuçlarını görebilirim?

Yaklaşık 2 hafta içinde şişlikler azaldıkça ameliyatın sonuçlarını görmeye başlayacaksınız. Bunu takiben, karın bölgesi düzelmeye devam edecektir ve skar sonraki aylarda daha farkedilmez hale gelecektir. Skar iyileşmesi de dahil olmak üzere ameliyat sonrası kesin sonuçlar 1 yıl içinde görülecektir.

Mini Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın derisinin elastikiyetinde çok fazla kayıp meydana gelmemişse ve aynı zamanda karın altında çok fazla yağ birikimi olmamışsa yapılan ameliyat, mini karın germe ameliyatı olarak adlandırılır. Bu ameliyat tekniğinde sadece göbek deliğinin altında kalan bölgenin gerilmesi amacıyla gerçekleştirilir. Ancak mini karın germe ameliyatı için kişinin göbek bölümünde çok fazla çatlak olmaması da gerekir. Karın duvarının hemen altında biriken yağların göbek deliğinin altında birikmiş olması da bu ameliyatın tercih edilmesinde önemli bir etmen olarak karşımıza çıkıyor. Karnın alt yarısıyla birlikte üst bölümünde de yağ birikimi varsa, üst bölümdeki yağ tabakası da ince bile olsa klasik karın germe ameliyatının yapılması gerekiyor.

Doğumdan Sonra Ne Zaman Karın Germe Ameliyatı Olmalıyım?

Annelere önerimiz karın germe ameliyatını bir yıl geçtikten sonra olmalarıdır. Çünkü doğumdan hemen sonra kilonun büyük bölümü gitmiş olsa da tam olarak doğum kilolarından kurtulmak 1 yılı bulabiliyor. Bu nedenle daha erken karın germe ameliyatının yapılmasını gereksiz buluyoruz. Doğum kilolarının gitmesinin ardından karında biriken yağ ve sarkma çok daha net bir şekilde gözlemlenebilir. Dolayısıyla ameliyat planlamasının da bu durumda çok daha doğru şekilde yapılabileceğini belirtmemiz lazım. Bu arada çok yakın bir zamanda yeniden gebelik planlaması olan kadınlara karın germe ameliyatını ertelemelerini önerdiğimizi de bilmenizi isteriz.

Karın Germe Sonrasında Yeniden Yağ Birikir mi?

Elbette kilo alınması durumunda karın bölgesinde yeniden yağ birikimi meydana gelecektir. Estetik ameliyatlar sonrasında mevcut durumun korunması için doktor önerilerine uymanız da gerekiyor. Sağlıklı ve dengeli beslenme, spor ve egzersiz gibi yöntemler ile düz bir karın görünümünü korumalısınız. Şayet düzensiz ve sağlıksız beslenmeyi tercih ederseniz karın bölgesinde yeniden yağ birikimi meydana gelecektir. Ancak böyle bir durumda da karın germe ameliyatı yeniden yapılabiliyor. Bu ameliyat tekrarlanabilen estetik operasyonlar arasına yer alıyor. Eğer yeniden ameliyat olma kararı alırsanız, ilk ameliyatın üzerinden 1 yıl geçmiş olmasını beklemelisiniz. Ayrıca bazı hastalarda ilk ameliyat nedeniyle kan dolaşımı normalin altında olabiliyor. Bu hastalara ikinci ameliyatı önermiyoruz.

Hemen Ara Whatsapp