jinekomasti-erkeklerde meme buyumesi

Jinekomasti Erkeklerde Meme Büyümesi

jinekomasti erkeklerde meme buyumesi e1580732956556 300x284 - Jinekomasti Erkeklerde Meme Büyümesi

Jinekomasti, erkeklerde meme bölgesinin aşırı gelişimi olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır. Jinekomasti, yaygın görülen bir durumdur. Bebeklik döneminde ya da ileri yaşlarda ortaya çıkabilen meme büyümesi, genellikle en sık ergenlik döneminde görülür. Yapılan araştırmalara göre, her 3 erkekten birinin meme büyümesi problemi ile karşı karşıya olduğu belirtilmektedir. Sağlık açısından herhangi bir risk içermemesine karşın, psikolojik olarak rahatsızlığa yol açabilen jinekomasti, herhangi bir müdahale yapılmadığı takdirde kendiliğinden gerileyen bir durum değildir. Ancak erkeklerde meme büyümesi için yapılan jinekomasti ameliyatı ile, bu durum ortadan kaldırılabilir.

Jinekomasti neden ortaya çıkar?

Erkeklerde bulunan testesteron hormonunun düzensizliğinden ötürü ya da vücutta yaşanan çeşitli dengesizlikler, jinekomastinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Vücutta bulunan testesteron hormonunun azalması durumunda erkeklerde meme büyümesi görülebilir. Aynı şekilde östrojen hormonunun artış göstermesi de jinekomastinin yaşanmasına neden olabilir. Hormonal değişimler dışında, farklı rahatsızlıklar nedeniyle de, erkeklerde meme büyümesi görülebilir.

Erkeklerde memede büyüme nasıl önlenir?

Erkeklerde meme büyümesine karşı önlem almak istiyorsanız, hormon kaynaklı nedenler dışında, jinekomastinin neden yaşandığını bilmeniz gerekmektedir. Farklı rahatsızlıklar için kullanılan çeşitli ilaçlar, erkeklerde meme büyümesine neden olabilir.

Jinekomastiye neden olan ilaçlar nelerdir?

Çeşitli rahatsızlıklardan ötürü kullanılan ilaçlar, jinekomastinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Erkeklerde meme büyümesine neden olan ilaçlardan bazıları şunlardır:

  • AIDS tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar
  • Steroid ve androjen ilaçlar
  • Prostat büyümesini engelleyen anti androjen ilaçlar
  • Bazı antidepresan nitelikli ilaçlar
  • Kemoterapi sürecinde alınan ilaçlar

Jinekomastinin belirtileri nelerdir?

Meme büyümesi jinekomasti, vücutta bazı belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Genellikle ergenler, ileri yaştaki kişiler ya da sportif performanslarını artırmak için anabolik steroid madde kullanan erkeklerde görülen jinekomasti, aşağıdaki belirtileri göstermektedir:

  • Meme bölgesinde şişiklik hissi
  • Göğüs bölgesinde hassasiyetin artması ve ağrılar yaşanması
  • Meme ucundan sıvı gelmesi
Bunu Biliyor Musunuz? :  Liposuction Sonrası Şişlik Ne Zaman İner? Liposuction Sonrası Ödem Nasıl Atılır?

Jinekomasti tedavisi nasıl yapılır?

Meme arkasında, sert bir kitle meydana gelmesi, en önemli jinekomasti bulgusudur. Meme büyümesinin teşhisi için, meme USG yapılır ve bulgulardan yola çıkılarak, tedavi sürecine başlanır. Meme büyümesi vakasına göre, jinekomasti tedavisinin tekniği belirlenir. Bu süreçte, grandüler tip meme büyümesinde sert meme dokusunun çıkartılması işlemi yapılır. Karma tip jinekomastide ise, yağ dokusunun fazlalığı söz konusudur. Bu durumda, yağ alma (liposuction) ve cerrahi eksizyon yöntemi uygulanır. Yağlı tip jinekomastide ise liposuction, en etkili tedavi metodudur.

Jinekomasti ameliyatı sonrasındaki süreç

Erkeklerde meme büyümesini önleme konusund

a en etkili yol olan jinekomasti ameliyatının ardından, iyileşme süreci genellikle hızlı bir şekilde geçer ve ağrılı bir süreç yaşanmamaktadır. Genellikle, ameliyat sonrasında 3 haftanın ardından birçok aktivite rahat bir şekilde yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara Whatsapp