Jinekomasti erkeklerde meme dokusunun fazla gelişmesidir. Bu hormonal değişiklikler sonucu birçok erkekte ergenlik döneminde ortaya çıkar ve çoğunda kendiliğinden düzelir. Ancak, bazı erkeklerde bu meme dokusu ergenlik sonrasında devam edebilir ve anabolik steroidler, esrar, alkol ve bazı ilaçlar ile büyüklüğü artabilir. Gerçek jinekomastiye ek olarak, bazen aşırı kilo alımı sonucuda jinekomasti görünümü ortaya çıkabilir.

Jinekomasti ameliyatı için uygun aday kimdir?

Altta yatan bir tıbbi neden olmadan aşırı meme dokusu olan ve sağlık durumu iyi olanlar ameliyat için iyi adaylardır.

Jinekomasti ameliyatının amaçları nelerdir?

Jinekomasti ameliyatı hedefleri görünür en az iz ile meme dokusunun hacmini azaltmak ve göğüs duvarının konturunu düzeltmektir. Yağ çıkarılması da göğüsde kozmetik olarak çekici bir görünüm elde etmek için gerekli olabilir.

Ameliyat sırasında ne yapılır?

Jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında aşırı meme ve yağ dokusunun çıkarılması işlemidir. Bu meme dokusu ve yağ liposuction ile uzaklaştırılabilir. Elde edilen izler bir dizi faktöre bağlıdır, ancak çoğunlukla meme ya da göğüsde göze çarpmayan alanlara gizlenir. Meme derisi şiddetli sarkıklığı olan durumlarda, cilt çıkarılması için daha uzun izler göğüs uygun konturu elde etmek için gerekli olabilir.

İyileşme dönemi nasıl? Ne kadar süre istirahat gerekli? Ne zaman egzersize devam edebilirsiniz?

İşlem 1 ila 2 saat arasında sürebilir. Aynı gün hasta taburcu edilebilir. Ameliyat sonrası dinlenme süreci rahat atlatmanızı ve sonuçların daha iyi olmasını sağlayacaktır. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün kullanılan ilaçlara cevap veren ağrılar olabilir. Ameliyat sonrası cerrahi alanda şişlik ve morluk izlenebilir. Günler içinde kendiliğinden düzelecektir. Şişlik ve morluğun azalmasına yardımcı olmak için ameliyat sonrası birkaç hafta korse kullanılması uygun olacaktır. Çoğu hasta 2-3 gün içinde işlerinin başına dönebilmektedir. İyileşme döneminde 4 hafta kadar yorucu fiziksel aktivitelerden uzak kalınmalıdır.

Yara izleri nerede kalır?

Yara boyutunu optimize etmek ve çok az görüneceği bir alana bunu gizlemek için büyük özen gösterilir. Birçok durumda, çok az izle iyileşme mümkündür. Göğüs cildinde sarkıklık fazla olduğu durumlarda kesilerin uzunluğu ve yeri değişim gösterecektir. Bu iz oluşumu bireyler arasında değişir ve kişinin genetik yatkınlığı ile bağlantılıdır. İzler genellikle zaman içinde yavaş yavaş soluklaşır.

Ameliyatın komplikasyonları nelerdir?

Jinekomasti ameliyatı komplikasyonları, diğer kozmetik prosedürlerde olduğu gibi nadir olup yara izi, asimetri, kanama, enfeksiyon, şişlik ve uyuşma olabilir. Jinekomasti ameliyatına özgü komplikasyonlar, fazla veya yetersiz doku alınması ile meme başı etrafında duyu kaybıdır.

Ne zaman ameliyatın kesin sonuçlarını göreceğiz?

Cerrahinin sonuçları hemen belli olacak ve şişme azaldıkça düzelmeye devam edecektir. Bu şişlikler az miktarlarda, cerrahiden sonra 6 aya kadar devam edebilir. Nihai kontur sonuçları yanı sıra iz kalitesi ameliyattan sonra en az 6-12 ay süre gerektirir.

Spor Yaparak Meme Büyümesi Düzeltilebilir mi?

Ameliyat yerine alternatif yöntemler arayan erkeklerin aklına ilk olarak düzenli spor yapmak geliyor. Spor yapmak vücuttaki kasların gelişmesini sağlayarak yağların erimesini sağlayabiliyor. Anca meme bölgesinde meydana gelen yağların spor aktiviteleri ile eritilmesi maalesef mümkün olmuyor. Zayıflama durumunda dahi memede bu defa sarkık bir görüntü ortaya çıkıyor. Hatta spor yapanların performanslarını artırmaya yönelik olarak aldıkları bazı takviyelerin östrojen hormonuna dönüştüğü ve zamanla erkeklerde meme büyümesine neden olduğu biliniyor. Şayet meme büyümesi sorunundan şikayetçiyseniz farklı yollarla zaman kaybetmek yerine jinekomasti ameliyatı ile bu sorundan kurtulmanızı tavsiye ederiz.

Hemen Ara Whatsapp