Meme boyutunu büyütmek için yapılan bir ameliyattır. Aynı zamanda memenin şeklini düzeltmek için bir meme dikleştirme (mastopeksi) gibi diğer prosedürler ile kombine edilebilir. Hastalar çeşitli nedenlerle; kilo kaybı ya da doğum sonrası olan meme şekil ve büyüklük değişiklikleri, yaşlanma sonrası hacim kaybı nedeniyle veya doğal meme boyutunu artırmak arzusu da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle meme büyütme ameliyatı olabilir.

Meme büyütme ameliyatı öncesinde ne yapılır?

Meme büyütme ameliyatı öncesinde plastik cerrahi uzmanı tarafından muayeneniz yapılacaktır. Bu sırada sizin tıbbi geçmişiniz yanı sıra beklenti ve arzu ettiğiniz sonuçlar tartışılacaktır. Doktorunuz ameliyat planını görüşecek ve kullanılacak implantın tipi ve boyutu hakkında bilgi verecektir. Memelerinizin muayenesi sırasında ölçüleri, cilt kalitesi ve meme başı pozisyonu cerrahi planlama için alınır. Cerrahi planlama için preoperatif fotoğraflar çekilecektir.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır? Kesiler ve yara izleri nerede olur?

Meme büyütme 1 ila 2 saat süren ve genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Meme protezini yerleştirmek için üç farklı kesi kullanılabilir.

 Periareolar yaklaşım: Küçük bir kesi meme başının etrafındaki renkli kısmın altında yapılır. Bu meme altında daha az belirgin kıvrımı, katlantısı olan hastalarda tercih edilebilir. Bununla birlikte, bu kesiyle konulabilecek implantın boyutu sınırlı olabilir. Meme başı, renkli kısım altındaki doku birçok sinir ve memenin süt üreten bezlerini içerdiğinden, bu yaklaşım sonrası meme hissi ya da emzirme ile ilgili sorun olabilir.

Meme altı kıvrım kesisi: Meme büyütme ameliyatı için kullanılan en popüler kesidir. Küçük bir kesi meme altındaki katlantıya yapılır. Bu, meme dokusu veya pektoral kas altına protez yerleştirilmesi için kolay erişim sağlar.

Transaksiller insizyon: Koltukaltına bir kesi yapılır ve açılan tünel yoluyla protez istenen konuma yerleştirilir. Bu, yalnızca kas altına konulacak protezler için uygundur. Bu şekilde yerleştirilen protezin boyutu için sınırlama vardır.

Tüm kesiler yara izi boyutu ve görünürlüğünü minimize etmek için mümkün olduğu kadar küçük yapılır. Ancak, her kişinin yarası farklı iyileşir ve yara izi nihai sonucu olarak hastalar arasında farklılıklar olacaktır. Genellikle yara başlangıçta kırmızı olur ve zamanla soluklaşır.

Protezin yerleştirilmesi

Protezin göğüs kası (pektoralis kas) ile pozisyonuna göre iki farklı yerleştirme şekli vardır. Her yöntemin avantajları ve dezavantajları vardır ve farklı estetik sonuçlar doğurabilir. Subglandüler konumda, meme protezi için cep göğüs kasları üzerinde ve memenin yağlı ve bez dokularından aşağıda yapılmıştır. Bu yöntem genellikle meme üst kısmında daha fazla dolgunluk ile bir yuvarlak göğüs elde edilmesini sağlar. Eğer hastanın meme dokusu fazla ise daha iyi bir seçim olabilir. Bu yöntemin avantajları daha az ağrılı iyileşme ve daha belirgin yuvarlak bir görünüm sağlamasıdır. Ancak küçük meme dokusu olan hastalarda, protez cilt altında daha görünür olabilir ve dalgalı görünüm gibi sorunlara yol açabilir.

Submuscular konumda, meme protezi için cep pektoralis kası altında yapılır. Bu yöntemde göğüslerde daha doğal üst kontur elde edilebilir. Diğer faydaları protezin cilt altında daha az görünür olmasıdır. Bu yöntemin dezavantajları pektoralis kas kasılması ile protezin hareket eden görüntü oluşturmasıdır.
Her yöntemin yararları ve riskleri operasyon öncesinde ayrıntılı olarak ele alınacaktır ve cerrahınız bireysel vücut tipiniz ve istenilen sonuca göre sizin için en iyi yöntemi seçmenize yardımcı olacaktır.

Hangi meme protezi benim için uygundur?

2 tür protez şekli vardır: Serum fizyolojikli ve silikon protezler.
Serum fizyolojikli protezlerde protezin içi serum ile doldurulur. Serum miktarı istenen miktarlarda verilerek protez boyutu değiştirilebilir. Bu protezler ameliyat sonrası meme için daha az doğal bir his verebilir ve küçük meme dokusu olan hastalarda görülebilen dalgalanmalara neden olabilir.
Silikon protezler silikon jel ile doludur. Bu protezler ile daha doğal bir meme görünümü elde edilir.
Bunun dışında protezlerin ölçüsü (hacmi), yüksekliği, genişliği, projeksiyonu (ön arka uzunluk) ve şekli (yuvarlak veya anatomik (damla) şekilli) değiştirilerek daha iyi estetik sonuçlar elde edilebilir.
Sizin muayeneniz sırasında istediğiniz estetik hedeflere ulaşmak için  protezin şekli, boyutu ve diğer özellikleri detaylı olarak ele alınacak ve size uygun protez seçilecektir.

Protezin büyüklüğünü seçme

Protez büyüklüğü çok kişisel bir karardır. Muayene sırasında plastik cerrahınız size ameliyat öncesi göğüs ölçüleriniz yanı sıra arzu edilen sonuca dayalı seçebileceğiniz protez boyutları ile ilgili bilgi verecektir. İlk değerlendirmede sütyen içine konulacak değişik boyuttaki deneme protezler ile ve fotoğraflarla bir fikir edinebilmeniz sağlanacaktır. Bununla birlikte kullanılabilecek protez büyüklüğü vücut ölçüleriniz ve göğüslerinizin mevcut şekline bağlıdır.

İyileşme dönemi nasıl? Ne kadar süre istirahat gerekli? Ne zaman egzersize devam edebilirsiniz?

Anestezinin etkisi geçtikten sonra, eve gitmeniz mümkün olacaktır. Rahat bir ameliyat sonrası ve iyi sonuçlar için, işlem sonrasına istirahat etmeniz uygun olacaktır. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca ilaçlara cevap veren ağrı ve şişlik olabilir. İyileşme süresi boyunca destekleyici bir sütyen giyilmesi gerekmektedir. Birçok hasta 3-5 gün içinde işlerine dönebilmektedir. İyileşme döneminde ağır kaldırma ve çekme hareketleri gibi yorucu fiziksel aktivitelerden cerrahi sonrası 2 hafta boyunca kaçınmalıdır.

Ameliyatın komplikasyonları nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı genellikle güvenli bir işlemdir. Riskler enfeksiyon (protez çıkarılmasını gerektiren veya gerektirmeyen), kanama, kan pıhtısı, ağrı, protez cebinde sıvı birikimi ve anestezi ile ilgili komplikasyonlardır. Bazen hastalarda emzirme problemleri veya meme başı duyu kaybı olabilir. Ameliyat sonrasında iyileşme döneminde protezi çevreleyen kapsül denilen bir yapı oluşur. Bazen kapsülde sertleşme ve gerginlik olabilir ve bu durum kapsül kontraktürü olarak adlandırılır. Göğüs sertliği, ağrı ve anormal görünüme yol açabilir. Bazen kapsül veya protezin çıkartılması gerekebilir.

Ne zaman ameliyatın kesin sonuçlarını göreceğiz?

Ameliyat sonuçları hemen işlem sonrasında görülecektir. Zamanla şişlikler azaldıkça iyileşmeye devam edecektir. Az miktarlarda fark edilemeyen boyutlarda şişlik cerrahiden sonra 3-6 aya kadar devam edebilir. Nihai kontur ve yara izi sonuçları ameliyattan sonra en az 6 ay sürer.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Hemen Ara Whatsapp