İçindekiler

Sağlık alanında karın germe ameliyatı ve daha birçok estetik operasyonlar hakkında merak edilen detaylar var. Estetik açıdan önem kazanan operasyonların önemi kadar bademcik ameliyatına dair bilinmesi gereken pek çok detay var. İşte merak edilenler.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Beslenme

Ameliyat sonrasında beslenme konusu önem kazanır. Beslenme programı ameliyat sonraki zaman dilimlerine göre şekillenir. Bu süreçte doğru beslenme programına uyulmalıdır. Beslenmeye ilişkin her detay için hekim önerisine uyulmalıdır. Hekimin reçete etmediği ilaçlar alınmamalı, önermediği gıda ve besinler tüketilmemelidir.

Bademcik Ameliyatı Sonrasında İlk Saatler

İlk saatler içinde hiçbir şey yenilmez ve içilmez. Hasta bu zaman dilimini dinlenerek geçirir. İlk saatlerde hekimin reçete ettiği ilaçlar dışında kesinlikle takviye ilaç alınmaz. Ameliyattan sonraki birkaç gün biraz ağrı meydana gelebilir. Ağrı genelde kulak ve çevresinde hissedilebilir. Ancak bu endişe edilmesi gereken bir husus değildir. Bademcik ameliyatı sonrasında bu bölgede ağrı hissedilmesi son derece normaldir.

Bademcik Ameliyatı Sonrası İlk Günler Beslenme

İlk günler için bilinmesi gerekenler şöyledir;

İlk gün; kaynatıldıktan sonra soğutulmuş su ya da süt içilmelidir. Bunun yanı sıra; dondurma, soğuk meyve suyu ya da ayran da tüketilebilir.

İkinci gün; ilk gün yenilen gıda ve içeceklere yoğurt eklenebilir.

Üçüncü gün; beslenmeye bazı gıdalar eklenebilir. Taneli olmamak şartıyla soğuk çorbalar, soğuk sütte ezilmiş bisküvi, sulu muhallebi çeşitleri, patates püresi ve ekmek içi tüketilebilir.

Dördüncü gün; bu güne dek yenilenlere ilave olarak rafadan yumurta, pilav ekmek içi ya da makarna yenebilir.

Beşinci gün; yukarıda gıdaların yanı sıra ezilmiş köfte ve yumuşak gıdalar tüketilebilir.

Bu beslenme programı genel olarak bademcik ameliyatı sonrasında önerilen beslenme programıdır. Elbette her hasta hekiminin önerilerine uygun olarak beslenmelidir.

Bademcik Ameliyatı Sonrasında İlk 7 Gün

Bademcik ameliyatı sonrasında ilk 7 gün oldukça önemli. Bu zaman diliminde dikkat edilmesi gerekenler önemli hususlar var.

  • Asitli içecekler içilmemelidir. ( Limon ve portakal suyu, gazoz gibi )
  • Sıcak içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Çikolata ve çikolata içeren ürünler tüketilmemelidir.
  • Pipet kullanılmamalıdır.
  • Acılı ve baharatlı gıda ve besinler tüketilmemelidir.
  • Galeta ve sert ekmek gibi sert ve katı gıda ve besinler yenmemelidir.
  • Yemek yeme esnasında lokmalar iyice çiğnenmelidir.

Bu hususlara dikkat edilirse iyileşme süreci desteklenmiş olur.

Bademcik Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler

Bademcik ameliyatı sonrasında en önemli husus dinlenmedir. Ameliyat sonrasında en az 3 gün istirahat edilmesi gerekir. Ameliyattan 5 ile 7 gün sonrasında okul ya da işe dönülebilir. Elbette dışarıya çıkıldığında çok yorucu faaliyetlerden kaçınılmalıdır. Spor programlarının en az 10 gün süreyle yapılmaması önerilir. Tüm bu öneriler için mutlaka hekimin fikri alınmalıdır. Hekim hastanın durumuna göre gereken önerilerde bulunacaktır.

To Top
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?