Nüfusun yaklaşık % 2-3’ü hiperhidroz olarak da bilinen aşırı terlemeden rahatsızdır. Genellikle bu durumdan koltukaltı, avuç içi veya ayak tabanı etkilenir ve kişilerin sosyal hayatını olumsuz etkiler.

Aşırı terlemenin en sık görülen tipi nedir?

Primer fokal hiperhidroz (PFHH) aşırı terlemenin en yaygın tipidir ve fiziksel aktivite ile ilişkili olmadan lokalize bir bölgede simetrik şekilde görünen aşırı terleme olarak tanımlanır. Genellikle ergenlik döneminde görünen kalıtsal bir durum olabilir, ama aynı zamanda çocukluk ya da bebeklik döneminde başlayabilir.

En sık koltuk altları, eller ve ayaklar etkiler. Bu durum bireyin yaşam veya fiziksel sağlığını tehlikeye sokmasa da, yaşam kalitesi üzerinde önemli bir olumsuz etkiye sahiptir ve iş, okul ve sosyal ilişkilerde zorluklara neden olabilir.

Aşırı terleme özelliklerini belirlemek için ne yapmalıyım?

Başlangıçta yapılması gereken birkaç adım vardır:

  1. Plastik Cerrahınız tarafından aşırı terlemenin menopoz, obezite, metabolik bozukluk veya sinir hasarı gibi altta yatan herhangi bir durumdan kaynaklı olup olmadığı ortaya konulmalıdır. Bazen aşırı aktif tiroid bezi ve ilaç kullanımı aşırı terleme nedeni olabilir. Bunların hepsi ikincil hiperhidroz olarak kabul edilir. İkincil hiperhidroz tedavisi ise altta yatan rahatsızlığın tedavisiyle olur.
  2. Aşırı terleme tüm cilt yüzeylerinde (jeneralize) veya koltuk altı, ayak tabanı, avuç içi gibi bir alan ile sınırlı (fokal) olup olmadığını belirlemek gerekir. Fokal hiperhidroz olanların yaklaşık % 50’de koltuk altında aşırı terleme vardır.
  3. Aşırı terleme sadece bir alanda meydana gelirse fokal hiperhidroz olarak kabul edilir. Bu durum genellikle birden başlar ve ne yazık ki çok azının nedeni bilinmektedir.

Aşırı terleme tedavi seçenekleri nelerdir?

a. Antiperspirant: Hastalar genellikle koltuk altları veya avuç içine uygulanan güçlü bir terleme önleyici solusyonile başlamalıdır. Bu etkili olabilir, ama aynı zamanda tahrişe neden olabilir.

b. Botulinum Toksin Tip A: Deri altına enjekte edilerek ter bezlerini harekete geçiren asetilkolin salınımını bloke ederek etki gösterir. Nişasta / iyot testi genellikle maksimum ter bezi aktivitesinin olduğu bölgeyi tanımlamak için yapılır. Dolgu tedavisi genellikle 6-8 ay için etkilidir.

Dolgu nedir ?

Bu ilaç sinirlerden kaslara gönderilen mesajları engellemeye çalışır. Etkisi tamamen geri dönüşlüdür ve genellikle çoğu klinik kullanımlarda, 6 aydan 8 aya kadar sürer. Dolgu tıbbi bir ilaç olup, bu tedaviyi gerçekleştirmek için doktorlar ve cerrahlar eğitilmiştir.

Dolgu tedavisi için uygun aday kim?

Botulinum toksinine önceden alerji öyküsü, işlem sırasında enjeksiyon alanlarında aktif enfeksiyon veya sinir ve kasları etkileyen hastalık öyküsü var ise tedavi için uygun aday değildir. Hamile veya yakında hamile kalmayı planlayanlar, emzirenler ve hastalar bu tedavinin uygunluğu konusunda tavsiye almalıdır. Bunların dışındaki aşırı terleme şikayeti olan erkek veya bayan diğer bireyler uygun birer adaydır.

Dolgu tedavisi sırasında ne yapılır?

Bu tedavi nispeten hızlı ve genellikle 10 ila 15 dakika sürer. Enjeksiyon yeri tedaviden yaklaşık 15 dakika önce topikal anestetik uygulaması ile uyuşturulur. Az miktarlarda ilaç kısa bir süre içinde iğne ile enjekte edilir. İğnelerin çok küçük olması nedeniyle iğne batması hisside çok hafiftir.

Etkisi genellikle 2 ila 5 gün sonra başlar ve 6 ila 8 ay sürebilir. Sonraki Dolgu enjeksiyonlarında etki süresi biraz daha uzun olabilir.

Tedavi sonrası nelere dikkat etmeli?

24 saat süreyle enjeksiyon alanına masaj yapılmaması tavsiye edilmektedir. Anestezinin etkisi kısa sürede tamamen geçer ve hemen işinize dönebilirsiniz. Optimum sonuçlar için her 4-6 ayda bu tedaviyi tekrarlamak gerekir.

Dolgunun potansiyel komplikasyonları ve yan etkileri nelerdir?

Dolgu kullanımının genel etkileri ve güvenliği ile ilgili çok sayıda bağımsız çalışmalar yapılmıştır. Çalışmaların büyük çoğunluğunda hafif ve geçici yan etkileri ortaya konulmuştur. Orta ve ciddi yan etkiler nadirdir. Deneyimli plastik cerrahi uzmanı elinde bu yan etkiler nadirdir.

Yan etkilerinden bazıları şunlardır:

  • Grip benzeri belirtiler
  • Kas güçsüzlüğü.
  • Göz kapağında düşüklük (pitozis),
  • Fotosensitivite
  • Enjeksiyon yeri çevresinde hafif morarma

Dolgu tehlikeli bir zehir mi?

Botulinum toksini, uzman kişilerce küçük dozlarda kozmetik amaçlar için kullanıldığında güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Dünya çapında bu tedavinin etkinliğini ve güvenilirliğini kanıtlayan ilgili klinik dergilerde yayınlanmış olan birçok araştırma çalışması vardır.

Başka hangi durumlarda kullanılabilir?

Migren baş ağrısı, yüzdeki kırışıklıklar, kontrol edilemeyen kas spazmları ve istemsiz göz kırpmalarının tedavisinde kullanılabilir. Aynı zamanda serebral palsili çocuklara yardımcı olmak için kullanılır.

Aşırı Terleme Neden Olur?

Aşırı terleme aslında pek çok nedenden kaynaklanabiliyor. Hatta bazı hastalıkların habercisi de olabilir. Bu nedenle aşırı terlemeye karşı medikal estetik uygulamalardan faydalanırken hastalık belirtisi olup olmadığının da araştırılması gerekiyor. Sistemik bir hastalığın habercisi de olabilen aşırı terleme sorunu, vücutta gizlice ilerleyen bir enfeksiyondan kaynaklı da olabiliyor. Enfeksiyon kimi durumlarda çok hafif düzeyde ateş yaptığından kişinin fark etmesi uzun bir zamanı alabiliyor. Tiroit bezlerinin aşırı çalışıyor olmasının sonucu da olabilen aşırı terleme ağır kalp yetmezliği ve bazı kalp hastalıklarının habercisi de olabilir. Diyabet ve düşük kan şekeri, menopoz, omurga çevresinde oluşan tümörler de aşırı terlemeye sebebiyet verebilen unsurlar arasında yer alıyor.

Hemen Ara Whatsapp