Ankara Saç Ekimi

Saç ekimi nedir

Saç ekimi işlemi artık ülkemizde yaygın bir şekilde yapılmaya başlandı. Ankara saç ekimi işleminin en çok yapıldığı kentlerden biri haline geldi. Üstelik sadece bu kentte yaşayanlar değil, yurt dışından gelenler de saç ekimi uygulamalarından faydalanabilir. Saç ekimi en genel şekliyle saçlı deride bulunan saç köklerinin, seyrelme meydana gelen ya da hiç saç olmayan bölgeye taşınması işlemidir. Bu alanda dünya standartlarını yakalamış bir ülke olmamız, saç ekimi işlemi için her geçen gün daha fazla sayıda turistin ülkemize gelmesini beraberinde getiriyor. Evet de saç ekimi uygulamalarında tercih edilen teknikleri çok daha yüz güldüren sonuçlar edilebilmesini sağlaması bunda etkili bir unsur oluyor. Hatta seans içerisinde transfer edilen saç kökü sayısı bile eskiye nazaran çok daha fazla! Dileyen herkes bu işlemden faydalanabilir ve hayal ettiği görünümü elde edebilir!

Saç Ekimine Nasıl Hazırlık Yapılıyor?

Öncelikle saç ekimine hazırlık aşamasında doktor tarafından muayene edilirsiniz. Cildinizin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Aynı zamanda genel sağlık durumunuz, saç kaybının derecesi, mevcut saçların kalitesi ve miktarı gözden geçiriliyor. Ardından saç ekimi işleminde doğal bir görünüm elde etmek için kaç adet saç ekimi yapılacağı gelecekte meydana gelebilecek saç kayıpları da dikkate alınarak belirlenir. Bu muayene esnasında saç ekimi işlemi tamamen planlanmış olur.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi işlemine geçilmeden önce son derece doğal bir görünüm elde edilmesi için saç bitim noktaları belirlenir. Saç çizgisi olarak belirlenen saç bitim noktalarının tasarlanmasının ardından lokal anestezi uygulamasına geçilir. Lokal anestezi işlemi kafa bölgesinde hem saçın ekim gerçekleştirilecek olan, yani saç köklerinin transfer edileceği bölgeye hem de saç köklerinin alınacağı bölgeye yapılıyor. Bu sayede hastanın uygulama boyunca herhangi bir acı ya da sızı hissetmesi de engelleniyor. Lokal anestezinin yetkisini göstermesinin ardından saç kökü transferlerine başlanıyor. Bildiğiniz gibi saç ekiminde fut ve fue gibi teknikler daha sık tercih edilmeye başlandı. Hangi tekniğin tercih edildiğine bağlı olarak yapılan uygulama da değişebilir. Transfer edilecek saç kökü sayısına bağlı olarak seansın ne kadar süreceği de değişebiliyor.

Saç Ekiminde FUT (Foliküler Unite Transplantasyonu) Tekniği

Bu saç ekim tekniğinde saçlı bölgeden şerit halinde saç köklerini de içeren bir parça alınıyor ve dikiş atılarak bu alan kapatılıyor. Dikiş izleri saçların içinde kalacak şekilde uygulanıyor. Alınan bu şeritte yer alan saçlar korunuyor ve foliküler ünitelere ayrılıyor. Burada amaç saç köklerinin saçsız alana taşınmasından sonra dökülmesini önlemektir. Sonrasında ise saç ekilecek olan yere çok küçük delikler açılır ve saçlar bu deliklere kökleriyle yerleştirilir. Bu işlem 6 saate kadar uzayabilir. Çok sayıda saç transferinin yapılması gerektiğinde işlemin 9 ila 10 saate kadar uzayabildiğini belirtelim. Uygulamadan sadece birkaç gün sonra saçlar yıkanabiliyor. Bir gün sonrasında da hasta günlük hayatına geri dönebiliyor. Sadece ekim yapılan bölgede yaklaşık bir hafta boyunca kabuklanma meydana gelebilir. Ancak bu durum kişide bir rahatsızlık yaratmaz.

 

 

 

Saç ekiminde FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyon) Tekniği

Mevcut saç ekim teknikleri arasında en çok tercih edilenlerden biri olan ve kısaca fut tekniği olarak adlandırılan bu yöntemde kafa derisinden şerit halinde parça alınıyor. Sonrasında bu parçadaki saçlara ve saç köklerine hiç bir zarar gelmeyecek biçimde foliküler ünitelere ayrılıyor. Hemen ardından saç ekimi yapılacak olan bölgeye açılan küçük deliklerden saç kökleri yerleştiriliyor. Bu tekniğin tercih edilmesindeki en büyük etken saç ekimi işleminin gerçekleştirilmesinin ardından saçların dökülmesini engelleyebilmektir. Hastaları en çok endişelendiren ise saç köklerinin bulunduğu yerden alınan bu parçanın ardından kafa bölgesinde iz kalması oluyor. Ancak bu iz saçların arasında kalacak şey parça alındığı için uygulama sonrasında iz kalması gibi bir endişe yaşanmasına gerek yok.

Fut tekniğinde seans süresi 6 saat ila 10 saat arasında değişebiliyor. Çünkü çok sayıda saç kökünün transfer edilebildiği yöntemlerden biri haline gelmiş durumda. Elbette transfer edilecek olan saç kökü sayısı arttıkça seans süresi de uzuyor. Ancak hastalar için iyileşme sürecinin son derece konforlu olduğunu belirtebiliriz. Örneğin sadece birkaç gün sonra saçlarınızı yıkamanız mümkün hale geliyor. Günlük hayatınıza uzun süre boyunca ara vermeniz gerekmiyor. Sadece bir gün sonrasında işe gidebiliyorsunuz. İyileşme sürecinde yalnızca uygulama yapılan bölgede kabuklanma olması hastaları rahatsız edebiliyor. Ancak bu kabuklanma da kısa bir süre sonrasında ortadan kalkıyor.

Saç Ekiminden Sonra İyileşme Süreci Nasıl?

Saç ekimi işlemi tamamlandıktan sonra klinik istirahate gerek olmuyor. Aynı gün taburcu olabilirsiniz. Ancak evde bir süre dinlenmeniz gerekebilir. Yüz ve baş bölgesinde hafif şişlik ve morluk oluşabilir. Ancak baş bölgesi yukarıda kalacak şekilde yatıldığında morluğun ve şişliğin kısa zamanda azalması ve kaybolması da sağlanabiliyor. Ara ara soğuk kompres yapılabilir ve oluşacak ödem azaltılabilir. Göz altında da morluk oluşabiliyor ve birkaç gün içerisinde bu morluklar kendiliğinden ortadan kalkıyor. İlk birkaç gün boyunca hafif ağrı oluşması da son derece normal bir durumdur. Bu ağrı da ağrı kesici ilaçla kesilebiliyor. İyileşme süreci boyunca vücudu yorabilecek her türlü aktiviteden kaçınmak gerekiyor. Aynı zamanda kafa bölgesine darbe almamaya dikkat edilmelidir.

Saç Ekiminin Riskleri Neler?

Estetik açıdan gerçekleştirilen müdahalelerin tamamı kendi içerisinde bazı riskler barındırıyor. Ancak bu risklerin en az olduğu işlemlerden biri de saç ekimidir. Saç ekimi işleminde gerçekleşebilecek olan risklerin başında enfeksiyon bulunuyor. Enfeksiyon riskini minimuma indirgemek adına genellikle antibiyotik ilaç kullanımı doktor tarafından öneriliyor. Aynı zamanda hastanın enfeksiyon riskine karşı hijyen koşullarına maksimum düzeyde dikkat etmesi gerekiyor. Bununla birlikte ciltte iz kalması gibi bir risk de bulunuyor. Hastanın vücut yapısına bağlı olarak yara izi kalması riski değişebilir. Yara izi kalması her hastada mutlaka gerçekleşecek bir risk ya da komplikasyon değildir. Bunun dışında herhangi bir risk bulunmuyor. Gönül rahatlığı ile Ankara saç ekimi işleminden siz de faydalanabilirsiniz.

Saç Ekiminin Sonuçları Ne Zaman Görülür?

Saç ekimi işleminde kaleci sonuçları görebilmeniz için 8 ila 12 hafta arasında değişen bir süre beklemeniz gerekiyor. Çünkü uygulama ile transfer edilen saçlar işlemin ardından dökülür. Sonrasında bu saç köklerinden yeniden saç teli çıkması için beklenmesi gerekiyor. Bazı hastalarda sadece 4 hafta içerisinde yeni saç telleri çıkabiliyor. Ancak bazı hastalarda bu süre 12 haftaya kadar uzayabiliyor. Saç ekimi ile transfer edilen saç tellerinin dökülmesi ise 2 hafta ila 4 hafta arasında gerçekleşiyor. Sonuç olarak kalıcı sonuçları görebilmeniz ya da kalıcı olan saç tellerinin belirli bir uzunluğa ulaşması için yaklaşık olarak 3 ile 6 aylık bir süre gerekebiliyor.

Saç Ekimi Yaptırmadan Önce Bunlara Dikkat Edin!

Saç ekimi yaptırmadan önce bilmeniz gereken en önemli unsurlardan biri kan sulandıran ilaçların kullanılmamasıdır. Şayet düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa doktorunuzla yapacağınız ön görüşmede mutlaka bu konuda bilgi vermelisiniz. Doktorunuz kullandığınız ilaçlardan bazılarını kısa bir süreliğine kesmenizi isteyebilir. Kan sulandırıcı ilaçların kullanılması kanama riskini artırdığı için tüm estetik işlemlerden önce dikkat edilmesi gereken unsurların başında geliyor. Bununla birlikte işlemin yapılacağı gün saçınıza jöle ya da sprey benzeri herhangi bir madde sürmemelisiniz. Uygulamanın ardından saç ekimi yapılan bölgeye dokunmanız gerektiği için kolaylıkla giyip çıkarabileceğiniz bir kıyafeti tercih etmenizde fayda var. En çok merak edilen hususlardan biri de uygulama için kliniğe aç karnına gidilip gidilmemesi gerektiği oluyor. Saç ekimi için aç karnına gitmenize hiç gerek yok. Hatta seans suresi uzayabildiği için kliniğe gitmeden önce yemek yemenizde fayda var. Yanınızda bir refakatçi olması yine sizlere önerilerimiz arasında yer alıyor.

Saç Ekimi İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Saç ekimi işleminden sonra saçlarınızı size belirtilen süre boyunca su ile temas etmemesi, işlemin başarısında son derece önemlidir. Aynı zamanda bir süre bere, şapka ya da benzeri malzemeleri kullanmamanız gerekiyor. Saçlarınızın bu tür aksesuarlar ile temas etmemesine de önem vermelisiniz. Küçük bir yastık kullanmanız da dikkat etmeniz gereken detaylardandır. Bir süre sauna ve hamam gibi mekanlardan da uzak durmalısınız. Saçlarınızı nazik hareketlerle yıkamalı ve çok fazla bastırmamalısınız. Ayrıca doktorunuzun belirttiği süre boyunca saç kremi ve benzeri malzemeleri de kullanmamanızda fayda var. Saçlarınızı havlu ile bastırarak kurulamayın ve havlu ile saçlarınızı çok fazla karıştırmayın. Ayrıca yine iyileşme süreci boyunca saçlarınıza ya da kafa derisine dokunmadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olmalısınız. Tüm bunlar hakkında detaylı bilgilendirileceksiniz.

Ankara Saç Ekimi Fiyatları ile ilgili merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara Whatsapp