Ankara Saç Ekimi

Saç ekimi en genel şekliyle saçın mevcut olduğu bölgeden alınarak saç kaybı meydana gelmiş olan yere taşınmasıdır. Genellikle saç kaybı kafanın tepe ve yan bölümünde olduğundan arka bölümde olan saçlar taşınır. Hızla gelişen saç ekim teknikleri sayesinde son derece doğal bir görünüm elde edilebiliyor. Saç ekimi işleminde ülkemizin dünya standartlarını yakaladığını da belirtmeliyiz. Yurt dışında çok sayıda kişi saç ekimi işlemi için ülkemizi tercih ediyor. Ayrıca artık gelişen teknikler sayesinde tek bir seans içerisinde çok daha fazla sayıda saç ekimi yapılabiliyor.

Saç Ekimine Nasıl Hazırlık Yapılıyor?

Öncelikle saç ekimine hazırlık aşamasında doktor tarafından muayene edilirsiniz. Cildinizin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Aynı zamanda genel sağlık durumunuz, saç kaybının derecesi, mevcut saçların kalitesi ve miktarı gözden geçiriliyor. Ardından saç ekimi işleminde doğal bir görünüm elde etmek için kaç adet saç ekimi yapılacağı gelecekte meydana gelebilecek saç kayıpları da dikkate alınarak belirlenir. Bu muayene esnasında saç ekimi işlemi tamamen planlanmış olur.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

En fazla merak edilen konulardan biri de saç ekiminin nasıl yapıldığıdır. İlk başta saç çizgisi olarak tanımlanan saçların bitiş noktası olan çizgi tasarlanır. Buradaki amaç, doğal görünümlü bir saç çizgisidir. Daha sonra da saç alınacak bölge ile saçın ekileceği bölgeye lokal anestezi uygulanır. Böylece ekim bölgesi ve ekim kapsamında saç alınacak bölgede ağrı ya da sızı olmaz. Lokal anestezi sonrası ekim çalışmalarına hemen başlanır. Saç ekim tekniğine göre yapılacak çalışma değişiklik gösterebilir. Saç ekiminde Fut ve FUE tekniği olmak üzere iki ayrı teknik kullanılmaktadır.

Saç Ekiminde FUT (Foliküler Unite Transplantasyonu) Tekniği

Bu saç ekim tekniğinde saçlı bölgeden şerit halinde saç köklerini de içeren bir parça alınıyor ve dikiş atılarak bu alan kapatılıyor. Dikiş izleri saçların içinde kalacak şekilde uygulanıyor. Alınan bu şeritte yer alan saçlar korunuyor ve foliküler ünitelere ayrılıyor. Burada amaç saç köklerinin saçsız alana taşınmasından sonra dökülmesini önlemektir. Sonrasında ise saç ekilecek olan yere çok küçük delikler açılır ve saçlar bu deliklere kökleriyle yerleştirilir. Bu işlem 6 saate kadar uzayabilir. Çok sayıda saç transferinin yapılması gerektiğinde işlemin 9 ila 10 saate kadar uzayabildiğini belirtelim. Uygulamadan sadece birkaç gün sonra saçlar yıkanabiliyor. Bir gün sonrasında da hasta günlük hayatına geri dönebiliyor. Sadece ekim yapılan bölgede yaklaşık bir hafta boyunca kabuklanma meydana gelebilir. Ancak bu durum kişide bir rahatsızlık yaratmaz.

Saç ekiminde FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyon) Tekniği

FUE tekniği günümüzde diğer teknikten daha fazla tercih ediliyor. Bu teknikte saç folikülleri tek tek alınıyor ve saçsız alana taşınıyor. Herhangi bir kesi uygulanmadığı için dikiş uygulamasına da gerek olmuyor. Çok küçük aletler yardımı ile ekim yapılacak olan alana delik açılır ve saç kökleri ile birlikte yerleştirilir. Saç ekilen bölgenin ön kısımlarına daha az sayıda saç teli yerleştirildiğinden son derece doğal bir görünüm yakalamak da mümkün olabiliyor. Ancak elbette doğal görünüm saç yoğunluğunun da ideal şekilde ayarlanması ile mümkün olabiliyor. Bu yüzden deneyimli bir uzmanın işlemi yapması gerekiyor. İşlemin ne kadarlık bir alana yapılacağına bağlı olarak süresi de değişebiliyor. Genellikle sadece kafanın tepe bölgesine işlem uygulandığında 4 ila 6 saat arasında değişiyor. Ancak daha geniş bir alana uygulanacağı zaman 9 ila 10 saate kadar uzayabiliyor. Farklı alanlardan greft alınabiliyor olması bu tekniği daha önemli kılabiliyor. Saç işlemden birkaç gün sonra yıkanabiliyor. Hastalar birkaç gün sonrasında günlük hayatlarına geri dönebiliyor. Kabuklanma görünümü olabilir ancak bu görüntü de bir hafta içerisinde kayboluyor ve kişiye herhangi bir rahatsızlık vermiyor. Şayet ikinci bir seans ile saç ekimine devam edilmesi gerekirse bir hafta sonra ikinci seans da uygulanabilir.

Saç Ekiminden Sonra İyileşme Süreci Nasıl?

Saç ekimi işlemi tamamlandıktan sonra klinik istirahate gerek olmuyor. Aynı gün taburcu olabilirsiniz. Ancak evde bir süre dinlenmeniz gerekebilir. Yüz ve baş bölgesinde hafif şişlik ve morluk oluşabilir. Ancak baş bölgesi yukarıda kalacak şekilde yatıldığında morluğun ve şişliğin kısa zamanda azalması ve kaybolması da sağlanabiliyor. Ara ara soğuk kompres yapılabilir ve oluşacak ödem azaltılabilir. Göz altında da morluk oluşabiliyor ve birkaç gün içerisinde bu morluklar kendiliğinden ortadan kalkıyor. İlk birkaç gün boyunca hafif ağrı oluşması da son derece normal bir durumdur. Bu ağrı da ağrı kesici ilaçla kesilebiliyor. İyileşme süreci boyunca vücudu yorabilecek her türlü aktiviteden kaçınmak gerekiyor. Aynı zamanda kafa bölgesine darbe almamaya dikkat edilmelidir.

Saç Ekiminin Riskleri Neler?

Her işlem kendi içerisinde bazı riskler barındırır. Saç ekimi işleminin riskleri de yara izi kalma olasılığıdır. Aynı zamanda enfeksiyon riskinin de olduğunu belirtelim. Enfeksiyon riskinin minimuma çekilmesi amacıyla antibiyotik ilaç kullanımı gerekebilir.

Saç Ekiminin Sonuçları Ne Zaman Görülür?

İşlemin bitmesinin hemen ardından sonuçları görebilirsiniz. Ancak uygulamadan sonra 2 ila 4 hafta geçtikten sonra bu saçlar dökülür. Sonrasında kalıcı olan saçlarınız çıkmaya başlar ve bu süre de 8 hafta ila 12 hafta arasında değişiyor. Saçların uzamaya başlaması ve gözle görünecek kısalıktan belirgin bir uzunluğa erişmesi için de 6 aylık bir sürenin geçmesi gerekir. Dökülen ancak yeniden çıkmayan saç telleri için de ikinci bir uygulamasın yapılmasında hiçbir sakınca bulunmuyor.

Saç Ekimi Yaptırmadan Önce Bunlara Dikkat Edin!

Saç ekimi işleminden önce muayenede doktorunuz size detaylı bilgi aktaracak ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini söyleyecektir. Ancak yine de birkaç bilgi aktaralım. Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçları kullanmamalısınız. İşlem sırasında kanamanın artmasına sebebiyet verebilir. Aynı zamanda E vitamini içeren bitki çayları ve gıdaları da tüketmemelisiniz. Çünkü E vitamininin da kanamayı artırma gibi bir özelliği bulunuyor. İşlemin yapılacağı gün saçınıza hiçbir şekillendirici de sürmeyin. Saçınız ile temas etmeden giyip çıkarabileceğiniz bir kıyafet seçmenizde de fayda var. Şayet kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuza mutlaka bu konuda bilgi vermelisiniz. Uygulamaya aç karnına gitmenize gerek yok. Aksine yemek yiyerek gitmenizi ve yanınızda bir de refakatçi bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Saç Ekimi İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Saç ekimi işleminden sonra saçlarınızı size belirtilen süre boyunca su ile temas etmemesi, işlemin başarısında son derece önemlidir. Aynı zamanda bir süre bere, şapka ya da benzeri malzemeleri kullanmamanız gerekiyor. Saçlarınızın bu tür aksesuarlar ile temas etmemesine de önem vermelisiniz. Küçük bir yastık kullanmanız da dikkat etmeniz gereken detaylardandır. Bir süre sauna ve hamam gibi mekanlardan da uzak durmalısınız. Saçlarınızı nazik hareketlerle yıkamalı ve çok fazla bastırmamalısınız. Ayrıca doktorunuzun belirttiği süre boyunca saç kremi ve benzeri malzemeleri de kullanmamanızda fayda var. Saçlarınızı havlu ile bastırarak kurulamayın ve havlu ile saçlarınızı çok fazla karıştırmayın. Ayrıca yine iyileşme süreci boyunca saçlarınıza ya da kafa derisine dokunmadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olmalısınız. Tüm bunlar hakkında detaylı bilgilendirileceksiniz.

Ankara Saç Ekimi Fiyatları ile ilgili merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara Whatsapp