Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Bazı hormonal değişimler, kilo kaybı, doğum yapma ve emzirme, yaşın ilerlemesi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak memelerde doku kaybı meydana gelebiliyor. Bu da beraberinde daha küçük bir meme görünümünü getiriyor.  Hastalar için son derece sıkıntılı bir hale gelebilen küçük meme görünümü durumunda devreye meme büyütme ameliyatı giriyor. Göğüslere daha büyük ve aynı zamanda daha düzgün bir form kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen ameliyat meme büyütme ameliyatı yani mastopeksi olarak adlandırılıyor.

Meme Büyütme Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Küçük meme görünümünden şikayet eden ve aynı zamanda ameliyata engel herhangi bir sorunu bulunmayan herkes meme büyütme ameliyatı yaptırabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde bu ameliyatın yapılamadığı bilgisini de sizlerle paylaşalım. Meme büyütme ameliyatından faydalanmak için emzirme döneminin sona ermiş olması gerekiyor.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatından önce yapılan muayene esnasında  haftanın beklentileri hekim tarafından belirlenir ve memeye nasıl bir görünüm kazandırılacağı önceden planlanır. Bu noktada silikon kullanımına da ihtiyaç duyulabileceğini bilmeniz gerekiyor. Ayrıca muayene esnasında meme başının konumu ve cildin kalitesi gibi pek çok faktör bir arada değerlendirilir. Bu sayede ameliyat planlaması muayene sırasında gerçekleştirilmiş olur. Genel anestezi altında gerçekleştirilen ameliyat esnasında cildin uygun olan yerinden kesi uygulanır ve protezler yerleştirilir. Sonrasında dikiş uygulaması ile kesi yapılan yerler kapatılır. Elbette hastanın bu işlemler sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmesi mümkün olmaz. Ameliyat 1 ila 2 saat içerisinde tamamlanır.

Ankara Meme Büyütme Ameliyatı

Bu ameliyat esnasında hekimin tercih ettiği tekniğe bağlı olarak memenin 3 farklı bölgesine kesi uygulanabiliyor. Dolayısıyla meme büyütme ameliyatında iz nerede olur sorusunun yanıtı da değişebilir. Kesi uygulanabilen yerleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Periareolar kesi…

Meme başının etrafında bulunan ve rengi daha koyu olan bölgenin hemen altına uygulanan kesidir. Bu yöntem genellikle meme bölgesinde katlantı olan hastalar için daha uygun bir kesi tekniği oluyor. Ancak ameliyatta yerleştirilecek olan silikonun çok büyük olmaması gerektiğini de belirtelim. Aynı zamanda bu teknik emzirmeyi engelleyebildiği için hamilelik planlayan kadınlarda uygulanmıyor.

Meme altı kıvrımına kesi…

Meme büyütme ameliyatlarında en çok tercih kesi budur. Memenin hemen altında yer alan kıvrıma kesi uygulanıyor. Memede pektoral kasın hemen altına silikon protez uygulanacaksa bu kesi tekniğinin en ideal seçenek olduğunu belirtmek gerekir. Çünkü protezin yerleştirileceği yere kolaylıkla ulaşmayı sağlıyor.

Transaksiller insizyon kesi…

Bu yöntemde kesi koltukaltına uygulanıyor ve iz de koltukaltında kalıyor. Ancak yöntemin sadece kasın altına silikon protez yerleştirileceği zaman uygun olduğunu belirtelim. Yine silikonun boyutunun da uygun olması gerekiyor. Bu bölgeye kesi uygulandığında dikiş izi ilkin kırmızı renkte olur ancak zamanla cildin rengini almaya başlar.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıl?

Meme büyütme ameliyatından sonra  klinik istirahat gerekmiyor. Ancak evde bir hafta boyunca dinlenmeniz gerektiğini belirtelim.  İyileşme süreci hastaları çok fazla zorlamıyor. Birkaç hafta boyunca destekleyici sütyen kullanımı gerekebilir. Aynı zamanda bu süre zarfında ağır fiziksel hareketlerden kaçınmak ve özellikle meme bölgesine darbe almamaya özen göstermek büyük önem taşıyor. 2 hafta boyunca morluk ve şişlik oluşması normal kabul ettiğimiz bir durumdur. Ödem ve morluk bir süre sonra kendiliğinden azalarak ortadan kalkar. Hafif derecede ağrı olması da yine normal kabul edilen bir durumdur ve ağrı kesici ilaç kullanımı ile hastanın günlük hayatını olumsuz etkilemesi engellenir. Bu süre zarfında  enfeksiyon riskini minimuma indirgemek için antibiyotik ilaç kullanımı da gerekecektir.

Ankara meme büyütme ameliyatı ile ilgili merak ettikleriniz için bize ulaşabilirsiniz.

Hemen Ara Whatsapp