Ankara Liposuction Tedavisi

Vücudun çeşitli yerlerinde biriken yağ tabakasının dışarıya çıkarılmasını sağlamak amacıyla yapılan işleme liposuction denir. Karın, bel, sırt, kollar, boyun, uyluk ve kalça bölgesine yapılabilen bu işlem bir kilo verme yöntemi değildir. Vücudun çeşitli yerlerinde biriken bölgesel yağlanma olarak da adlandırılan yağlanmanın ortaya çıkardığı görüntüyü yok etmek için uygulanır. Liposuction bir zayıflama yöntemi değildir.

Kimler Liposuction Yaptırabilir?

İyi bir cilt kalitesine sahip olan herkes bu işlemden faydalanabilir. Ancak vücut kitle indeksinin normal olması gerektiğini de belirtelim. Çok kilo kişilerde bu işle vücudun sadece belirli bölgelerine uygulanabildiği için nahoş bir vücut görüntüsünün ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden önce kilo verilmesi ve sonrasında kalana bölgesel yağlar için bu işlemden faydalanılması gerekiyor. Ayrıca hamilelik ve emzirme döneminde olanlar da bu işlemden faydalanamaz.

Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Liposuction işlemi genel anestezi altında gerçekleştirilen bir uygulamadır. Sadece ender durumlarda sedasyon yöntemi ile de yapılabilir. Uygulamanın vücudun hangi bölgelerine yapılacağı ve ne oranda yağ çıkarılacağına bağlı olarak işlem süresi de değişir. Genel olarak bir saat ila 3 saat arasında değişebilen bir sürede uygulamanın tamamlandığını belirtebiliriz. Öncelikle yağların daha kolay çıkarılması için vücudun işlem yapılacak bölgelerine bir sıvı gönderilir.  Bu sıvı aynı zamanda kanama riskini de azaltır ve liposuction sonrasında yaşanabilecek ağrıyı da  ciddi düzeyde azaltır. Sıvının gönderilmesinden sonra metal kanüller kullanılarak deri altında biriken yağ tabakasına ulaşılır. Yağın aspirasyon yöntemi ile dışarıya atılması sağlanır. Bu sayede işlem tamamlanır.

Liposuction Ağrı Yapar Mı?

Liposuction işleminde vücuda sadece 4 milimetre gibi küçük kesiler uygulanır. Cildin altındaki yağ tabakasına ulaşmak için bu kesilerin yapılması gerekiyor. Uygulama sonrasında hafif düzeyde ağrı olabilir. Ancak bu ağrının nedeni vücuda uygulanan kesi değil yağ tabakasının çıkarılmış olmasıdır. Ağrı kesici ilaç kullanımıyla kontrol altına alınabilen bu ağrı hastaların günlük hayatını etkilemez. Zira uygulamadan hemen sonra zaten son derece güçlü olan bir ağrı kesici ilaç hastaya veriliyor.  İşlem sırasında genel anestezi uygulandığından herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmesi mümkün olmuyor.

Liposuction Sonrasında İyileşme Süreci Nasıl?

Öncelikle bu işlemin uzun süreli bir istirahat gerektirmediğini belirtelim.  Uygulamadan sonra hasta genellikle aynı gün taburcu ediliyor. Ender durumlarda bir gün klinik istirahat gerekebiliyor. Ancak evde bir hafta süreyle dinlenilmesi doktor tarafından tavsiye edilir. Bu durumda sonuçların çok daha iyi alınacağını bilmenizde fayda var. Bir hafta sonrasında iş hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. İşlemden sonra nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda detaylı bir şekilde bilgilendiriliyorsunuz. Uygulamadan sonra bir hafta boyunca kesi yapılan yerlerde hafif sızıntı ya da lekelenme şeklinde kanama olabilir. Bu son derece normal bir durumdur. İşlem yapılan yerlerde hafif morluklar ve şişlikler oluşması da normal kabul edilen bir durumdur. Morluk ve şişlikler 2 hafta sonrasında azalarak kendiliğinden yok olur.  Uygulamadan birkaç gün sonrasında hafif yürüyüşler ve işler yapılabilir. Ancak vücudu zorlayan hareketlerden ve aktivitelerden kaçınmak gerekiyor. İyileşme dönemi boyunca hijyen kurallarına maksimum düzeyde dikkat edilmesi de büyük önem taşıyor.

Liposuction Komplikasyonları Nelerdir?

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi  uygulamadan sonra da enfeksiyon ve kanama riski mevcuttur. Aynı zamanda morarma ve ödem liposuction işleminin komplikasyonları arasında yer alıyor. Kontür düzensizlikleri oluşma riskinin de mevcut olduğunu belirtelim. Uyuşma ve hafif düzeyde his kaybı, bacakta kan pıhtılarının oluşması gibi riskler de mevcut. Zira uygulamadan önce işlemin komplikasyonları hakkında da bilgilendiriliyorsunuz.

Ankara liposuction ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

Hemen Ara Whatsapp