Kepçe Kulak Estetiği Nedir?

Otoplastiyani kepçe kulak estetiği kulağın dışa doğu açık bir konum aldığı durumlarda uygulanan ve estetik açıdan kulağın daha doğru şekilde konumlanması için gerçekleştirilen operasyondur. Aynı zamanda iki kulağın asimetrik bir şekilde konumlandığı durumlarda da kepçe kulak ameliyatı yapılabilir ve simetrik bir görünüm elde dilebilir.

Kimler Kepçe Kulak Estetiği Yaptırabilir?

Kulakların mevcut görünümünü alması 6 yaşında tamamlanır. 6 yaşından sonra kepçe kulak görünümü kendiliğinden düzelmez. Bu nedenle aslında kepçe kulak estetiği 6 yaşından sonra istenen herhangi bir dönemde gerçekleştirilebilir. Ancak bizim önerimiz 18 yaşından sonra estetik ameliyat yapılması yönündedir. Ameliyata engel bir durumu olmayan herkes kepçe kulak estetiği yaptırabilir. Ancak elbette hamileler ve emzirme döneminde olan annelerin kepçe kulak estetiği yapamayacağını belirtelim. Ameliyat için emzirme döneminin bitmesi beklenmelidir.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Ankara kepçe kulak estetiği, genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilebiliyor. Ancak genellikle hastalarımız lokal anestezi durumunda psikolojik olarak kendilerini kötü hissettiklerinden ameliyat için genel anesteziyi tercih edebiliyoruz.  Ameliyat yaklaşık bir buçuk saatte tamamlanıyor. Ancak kepçe kulak estetiği ile kombine şekilde farklı bir estetik müdahale yapılacaksa ameliyat süresi de uzayacaktır. Kulağın arka bölümüne kese uygulanarak sebebiyet veren fazla deri ve kıkırdak doku çıkarılır. Ardından kulak kafaya daha yakın olacak şekilde dikiş uygulaması yapılır.  Sonrasında pansuman gerçekleştirilerek kulak bölgesi kapatılır. Ameliyatın ardından bir gün klinik istirahat gerekebilir.  Yaklaşık 5 gün sonra bu bandajlar çıkarılır ve kulağın açıkta kalması sağlanır. Elbette hastaya anestezi uygulandığı için ameliyat esnasında herhangi bir acı ya da sızı hissedilmesi mümkün olmaz.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Ameliyat esnasında kesik kulağın arka bölümüne uygulanır. Ameliyat izi de kulağın kafa ile birleştiği yerde kalır. Ancak bu iz zamanda daha belirsiz bir görünüm kazanır.  Zira zaten konumu itibarıyla çok fazla görünür bir yerde değildir. Ancak hiçbir şekilde iz kalmayacağını belirtmek yanıltıcı olur. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatından sonra çok hafif düzeyde de olsa bir iz kalabileceğini belirtelim.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıl?

Ameliyatın ardından çok hafif düzeyde ağrı yaşanabiliyor. Ağrı kesici ilaç kullanımıyla bu ağrının kontrol altına alınması mümkün olduğundan hastanın günlük hayatını etkilemeyeceğini belirtebiliriz. Ameliyat sonrasında hastanın evde 2 hafta kadar istirahat etmesi gerekiyor. Bu nedenle ameliyat planlamasının bu bilgi de göz önüne alınarak gerçekleştirilmesinde fayda var. Bazı hastalarımız 4 haftaya kadar uzayabilen bir süre boyunca istirahat etmek isteyebiliyor. Ameliyatın ardından ödem ve morluk olması son derece normal bir durumdur. Morluklar ve ödem 3 ila 4 gün sonrasında kendiliğinden  azalarak ortadan kalkar. Bu dönemde baş bölgesine yukarıda tutulması ve bu pozisyonda uyunması ödemin ve morlukların daha az oluşmasına sağladığından hastalara böyle bir yatış pozisyonu öneriyoruz. Ameliyattan sonra 1 ay boyunca spor ve egzersiz yapılmamalıdır. Aynı zamanda vücudu zorlayacak hareketlerden de kaçınmak gerekiyor. Bu süre boyunca kulak bölgesine hiçbir şekilde darbe alınmamasına maksimum düzeyde önem verilmelidir.  Çünkü kulak bölgesine darbe alınması kulağa kazandırılan şeklinin bozulmasına sebebiyet verebilir ve revizyon ameliyatı gerekebilir. 3 hafta boyunca sauna ya da hamam gibi sıcak ve buharlı ortamlarda bulunmamak gerekiyor. Tüm bunlarla birlikte hastanın iyileşme sürecinde dikkat etmesi gereken diğer detaylar da zaten hastaya ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. Genel olarak özetlemek gerekirse iyileşme sürecinin hastaları çok zorlayacak bir dönem olmadığını belirtelim.  Gayet konforlu bir şekilde iyileşme dönemi atlatılabiliyor.

Ankara kepçe kulak estetiği hakkında bilgi almak ve operasyon randevusu için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Hemen Ara Whatsapp