Ankara Çene Estetiği

Yüzün estetik açıdan güzel görünmesinde en etkili bölümlerden biri de çenedir. Olması gerekenden daha büyük, daha küçük, daha dar ya da daha geniş bir çene görünümü maalesef yüz estetiğini de bozuyor. Çene estetiği çeneye yüz şeklinde uygun bir görünüm kazandırmak için gerçekleştirilen operasyondur. Mentoplasti olarak adlandırılan çene estetiği ameliyatlarında çenedeki şekil bozuklukları da giderilebiliyor. Bu nedenle kaza ya da benzeri durumlar nedeniyle bozulan çene şekline yeniden eski görünümünü kazandırmak amacıyla da çene estetiği ameliyatı yapılabiliyor.

Kimler Çene Estetiği Ameliyatı Yaptırabilir?

Çene şeklinden rahatsız olan ve ameliyata engel olabilecek bir sağlık sorunu bulunmayan herkes çene estetiği ameliyatı yaptırabiliyor. Elbette  herhangi bir nedenle zorunlu olması dışında 18 yaşından önce bu ameliyatın yaptırılmasını tavsiye etmiyoruz. Aynı zamanda hamileler ve emziren annelerde ameliyat için emzirme döneminde geçmesini beklemek durumundadır. Çünkü gebelik ve emzirme döneminde de çene estetiği ameliyatı yapılmıyor.

Çene Estetiği Ameliyatı İle Birlikte Farklı Estetik Ameliyatlar Da Yapılabilir mi?

Çene estetiği ile birlikte kaş kaldırma ya da burun estetiği ameliyatı da yapılabiliyor. Bunun dışında yüz  kontürlerini düzeltmek amacıyla basit ameliyatlar da yapılabilir. Ancak çene bölgesinde şekil bozukluğunu düzeltmek amacıyla bir ameliyat gerçekleştirileceği için aynı operasyonda  çene kemiklerini de ilgilendiren farklı bir müdahalenin yapılması mümkün olmaz.

Çene Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ankara çene estetiği için lokal anestezi tavsiye edilmiyor. Çene estetiği ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyatta nasıl bir müdahale gerçekleştirileceğini bağlı olarak operasyonun süresi 1  ila 3 saat arasında değişebilir. Eğer ameliyat esnasında farklı bir müdahalede bulunulacaksa elbette ameliyatın süresi uzayacaktır. Ameliyat esnasında şekil bozukluğunun giderilmesi için çenenin hemen altında bulunan kat izinden kesin uygulanabilir. Aynı zamanda çenenin büyütülmesi ya da küçültülmesi gerektiğinde ağız içerisine de kesi uygulanabiliyor. Gerekli şeklin çene bölgesine kazandırılması için çene kemiğinin bir bölümü çıkarılabilir ya da fazla doku alınabilir. Çenenin küçük olması nedeniyle ameliyat yapılıyorsa yağ dokusu enjeksiyonu ya da protez kullanımı gibi yöntemler de tercih edilebiliyor. Ardından dikiş uygulaması ile ameliyat yerleri kapatılır.

Çene Estetiği Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Ameliyat esnasında nereye kesi uygulandığına bağlı olarak izin kalıp kalmayacağı da değişiyor. Eğer ağız içerisine kesi uygulandıysa  ameliyat izi kalmaz. Ancak çenenin dışına, çene kat izine uygulanan kesi durumunda çok hafif olmak kaydıyla iz kalabilir. Ameliyatlardan sonra vücutta izin ne derecede görünür şekilde kalacağı kişinin genetik yapısıyla da çok yakından ilgilidir. Bazı hastalarımızda ameliyat izi yok denecek kadar az kalabiliyor.

Çene Estetiği Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıl?

Ameliyatın ardından hastanın bir gün klinik istirahat etmesi gerekebilir. Genellikle hastanın kendini çok iyi hissettiği durumlarda aynı gün taburcu da edebiliyoruz. İlk 1 hafta boyunca sadece yumuşak gıdalarla beslenmesi gerekiyor. Bu dönemde doktor tarafından tavsiye edilen gargara ve ilaçların düzenli olarak kullanılması son derece önemlidir. Ameliyat sonrasında yaklaşık 1 ay boyunca baş bölgesini zorlayacak hareketlerden kaçınmak gerek. Aynı zamanda spor ve egzersize de 1 ay boyunca ara vermelisiniz. Morluk ve şişlik hafif düzeyde olacaktır. İlk 1 hafta boyunca morluk ve ödemi azaltmak için baş bölgesi yukarıda kalacak şekilde uykuya yatılmasında fayda var. Aynı zamanda ara ara soğuk kompres uygulanarak da morluk ve ödemin minimum seviyeye çekilmesi mümkün olabiliyor. Elbette pek çok estetik ameliyatı nazaran daha ağır geçen bir ameliyat olduğundan hafif düzeyde ağrı olabilir. Ağrı kesici ilaç kullanımı ile hastanın günlük hayatının olumsuz etkilenmesini önleyebiliyoruz.

Ankara çene estetiği ile ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara Whatsapp