Ankara Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı terleme sorunu insanların yaklaşık olarak yüzde ikilik diliminde görülen bir olaydır. Aşırı terleme sorunu tıp dilinde hiperhidrozis olarak adlandırılmaktadır. Terleme doğal bir şekilde meydana gelebileceği gibi bazı kimyasalların vücuda alınması neticesinde de meydana gelebilir. Terleme sorunu özellikle bahar ve yaz aylarında meydana çıkmaktadır. Aşırı terleme sorunu özellikle de bahar ve yaz aylarında daha da can sıkıcı bir duruma dönüşebilir. Ancak aşırı terleme tedavisi bu durumu ortadan kaldırılabilir. Vücutta kokma durumu, giyilen kıyafetleri ıslanması, sürekli olarak peçete taşıma ihtiyacı aşırı terleyen kişilerde ortaya çıkan bazı sıkıntılardır. Bu gibi sıkıntıların ortaya çıkması insanları sosyal hayattan uzaklaştırabilir. İnsanlar aşırı terleme yüzünden kendilerine olan öz güvenlerini kaybedebilirler.

Aşırı Terleme Nedir?

Aşırı terleme, vücudun normale göre daha fazla ter atması durumuna verilen isimdir. Aşırı terleme problemi olan kişiler, normal terleyen kişilere göre on kat daha fazla ter atabilir. Normal bir terleme insan vücudunda mutlaka olması gereken bir olaydır. Terleme sayesinde insan vücudunda ısı dengelenmekte ve vücudun yaz/kış dengesini ayarlanmaktadır. Genelde terlemenin sebepleri arasında havaların ısınmasıyla beraber gelen ısı artışı yer almaktadır. Bunun yanı sıra dış faktörlere bağlı olarak da terleme olayı meydana gelebilir. Bu dış faktörlerden bazıları sinir ve strese bağlı ögeler olabilir. İnsan vücudu aşırı heyecan duyduğu durumlarda da ter salgılamaktadır.

Diğer yandan vücuda alınan bazı hap gibi kimyasallarda vücudun ter salgılanmasına sebep olmaktadır. Bazı hapların normal yada yan etkileri vücudun ter atmasına yol açabilir. Bu durumlarda meydana gelen insan vücudu üzerindeki terleme olayları normal olarak değerlendirilebilir. Aşırı terleme de bu şartlar altında meydana gelir ancak normale oranla daha fazladır. Normal seviyede atılması gereken ter miktarı on kata kadar daha fazla olabilmektedir. Aşırı terleme yaşayan kişiler yaşam kalitelerini arttırmak için tedaviye başvurabilirler. Çünkü aşırı terlemenin kişiler üzerinde bıraktığı çok sayıda olumsuz etki söz konusudur. Firmamızın uygulayacağı aşırı terleme tedavisi ile bu sıkıntılı durum kolayca çözüme kavuşabilir.

Aşırı Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşırı terleme sorunlarının çözümünde uygulanmakta olan bir kaç yöntemden bahsedebiliriz. Bu tedavilerin başında antiperspirant gelmektedir. Bu tedavi
genellikle avuç içine ya da koltuk altına uygulanmaktadır. Aşırı terlemenin insanlarda en fazla meydana geldiği bölgeler avuç içi, koltuk alt gibi hassas yerleridir. Bu noktalarda yer alan ter bezleri bu bölgelerin normal dışında terlemesine yol açabilmektedir. Uygulanacak olan tedavi ile avuç içi ve koltuk altı gibi hassas bölgelere solüsyon uygulanmaktadır. Ancak bu yöntem bu hassas bölgeler üzerinde zaman zaman tahrişe sebebiyet verebilmektedir. Bu tedavide ter önleyici bazı solüsyonlar ile aşırı terleyen bölgelerde terin durdurulması sağlanmaktadır. Burada aşırı terleme tedavisi için kullanılan başka bir yöntem ise Botulinum Toksin Tip A’dır. Bu tedavi yöntemi bir botokstur. Bu tedavi yönteminde sinir ve kaslar arasında aşırı termeye sebep olan uyarıcılara engel getirilir. Bu engelleme özel olarak hazırlanmış olan tıbbi nitelikte bir ilacın vücuda enjekte edilmesi ile sağlanmaktadır. Bu tedavi yöntemi uzun yıllardan beri uygulanmakta olan güvenilir tedavi yöntemlerinden birisidir. Hizmetini vermiş olduğumuz bu tedavi yöntemi aşırı terleme sorununa karşı etkili bir çözümdür. Bu tedavi yöntemi oldukça kısa sürmektedir. Kısa bir süre içerisinde aşırı terleme sorununa karşı etkili bir çözüm üretebilmektedir.

Uygulamakta olduğumuz aşırı terleme sorununa karşı botoks tedavisi yaklaşık olarak on ya da on beş dakika kadar sürmektedir. Dolayısıyla çok vakit alan ve tehlikeli olan bir uygulama da değildir. Kliniğimiz bu yönde donanımlı olup aşırı terleme sorunlarından sizleri kolaylıkla kurtarmaktadır. Bu tedavi gerçekleştirilirken önce enjeksiyonun uygulanacağı bölge tespit edilir. Bu tespit edilen nokta önce uyuşturulur. Bu uyuşma süreci de yaklaşık olarak on ya da on beş dakika civarıdır.

Daha sonra aşırı terlemenin önüne geçecek olan ve tıbbi amaç ile kullanılan bir ilaç bu noktadan enjekte edilmeye başlanır. Kişi enjeksiyon sırasında bir ağrı yada sızı hissetmez. Uygulanan iğne kliniğimiz tarafında hastaya rahatsızlık vermeyecek şekilde yapılmaktadır. Enjeksiyonun tamamlanmasıyla beraber aşırı terleme sorunu da yavaş yavaş çözüme kavuşmaya başlayacaktır. Enjeksiyonun ardından terleme sorunu iki ya da yedi gün içerisinde kaybolmaya başlayacaktır. Ama bu tedavi yönteminin kalıcı olmadığını bilmek gerekir. Botoks ile terleme sorunun önüne geçildiğinde hasta yaklaşık olarak yedi ya da sekiz ay bu sıkıntıdan korunur. Aşırı terlemenin yeniden baş göstermesi üzerine bu tedavinin tekrarlanması gerekmektedir. Bu tedavinin belirli periyotlarla uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Sürekli olarak tekrar edilebilir bir tedavi yöntemini teşkil etmektedir.

Aşırı Terleme Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Aşırı terleme tedavisinde uygulanacak olan botoks yöntemi ile tedavi herkese uygulanabilmektedir. Öncelikle aşırı terleme sorununun olduğu kişiler bir tanı aşamasından geçmektedir. Eğer aşırı terleme tanısı koyulur ise botoks tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi şekli herkes için uygulanabilir bir yöntemi teşkil eder. Ancak bu tedavi yöntemi üç grup insanda uygulanmaz. Bunlar arasında emziren kadınlar gelmektedir. Emziren kadınlar açısından botoks risk oluşturabilir. Diğer bir grup ise hamile kadınlardır. Yapılan araştırmalara göre herhangi bir sorun ortaya çıkmasa bile önlem amaçlı olarak botoks tedavisi hamile kadınlara uygulanmamaktadır. Bu tedavinin uygulanmadığı son gurubunu ise sinir veya kas hastalığı olanlar meydana getirmektedir. Son gurup için tedavinin uygulanması konusunda bu kişilerin sinir veya kas hastalığının ciddi olup olmadığına bakılır. Eğer hastanın sinir veya kas yönünden çok riskli bir hastalığı yok ise bu kişilere de botoks yönetimi ile aşırı terleme tedavisi uygulanabilmektedir.

Aşırı Terleme Tedavisi Fiyatları

Aşırı terleme tedavisinde uygulanacak olan botoks yönteminin, diğer tedavi yöntemlerine göre oldukça ucuz olduğu söylenebiliriz. Botoks yöntemi ile tedavisi yapılan aşırı terleme hastalığında diğer yöntemler etkili ve koruyucu değildir. Diğer tedavi yöntemleri de aşırı terleme konusunda çözümler sunar. Ama solüsyon ile uygulanan tedavi yöntemleri daha kısa süreli koruma sağlamaktadır. Ayrıca bu yöntemlerde tahriş ihtimalinin de olması botoks ile tedavi yönetimi ön plana çıkarmaktadır.

Aşırı Terleme Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Botoks yönetimi sayesinde aşırı terleme hastalığının ortadan kaldırılması bir an da olmaz. Bunun için insan bünyesine göre farklılık gösteren yaklaşık bir haftalık sürece ihtiyaç duyulur. Ancak yapılan bilimsel çalışmalara ve elimizde var olan mevcut verilere göre, iki gün yada en geç yedi gün içerisinde botoks etkilerini ortaya çıkarmaya başlayacaktır. Botoks tedavisi sonrasında bu hastalığa karşı altı ay ile sekiz ay içerisinde bir koruma süreci ön görülmektedir.

Diğer yandan etkilerinin geçmeye başladığı altıncı aydan itibaren botoks yönteminin tekrar edilmesi gerekmektedir. İkinci defa ve daha sonrasında uygulanacak olan botoks yönteminde etki süresi sekiz ayın üzerine de çıkarılmaktadır. Ancak botoks yöntemi sonrasında dikkat edilmesi gereken bir takım noktalarda vardır. Bu yöntem uygulandıktan sonra enjeksiyon yapılan bölgeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bölgede tahribe yol açabilecek herhangi bir darbe, çarpma ya da masaj gibi durumlardan uzak durulmalıdır. Daha önce de değindiğimiz gibi terleyen bölgeye anestezi uygulanmaktadır. Bu anestezi kısa sürelidir ve bütün etkisini kısa sürede yitirmektedir. Hasta, enjeksiyona maruz kalan bölgeyi bir süre dinlendirdikten sonra aynı gün içerisinde işine devam edebilir.

Uyguladığımız bu yöntem son derece kolay ve pratiktir. Bu yüzden hastaların olağan hayat akışını da bozmamaktadır. Aşırı terleme konusunda verdiğimiz hizmetler tıbbi nitelikli olup tedavinin her aşamasında son teknoloji ürünü cihazlar kullanmaktayız.

Ankara aşırı terleme tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara Whatsapp